2014 ve Öncesi Gezileri, Yol Hikayeleri
İğneada Kampı

İğneada Kampı

Kerpe Kampı sonrası 1-2 Haziran tarihlerinde kamp planı yapmaya başlamıştık. Denize girebileceğimiz ve aynı zamanda genişçe ormanı olan bir yer arıyorduk. Derken bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine İğneada’yı araştırmaya başladım. İğneada da çok güzel longoz ormanları olduğunu ve Beğendik Koyu‘nda denize girebileceğimizi öğrenince hemen plan yapmaya başladım. Hedefimiz İğneada’ya gidip oradan Bulgaristan sınırının hemen yanındaki Beğendik koyunda kamp yapıp, longoz ormanları ile Dupnisa Mağarasını gezmekti.

1 Haziran Cumartesi – Yol Uzunmuş

Cumartesi sabah erkenden iş yerinden arkadaşlar ve eşleriyle birlikte toplaşıp yola çıkmalı diyerekten yollara düştük. Yol bilgisi olarak İstanbul üzerinden yaklaşık 250km olan bu mesafeyi 2.5 saatte almanın hayaliyle yollardaydık.  E80 yolundan ayrıldıktan sonra işler hiçte öyle gitmedi ve yol çalışmaları yüzünden yaklaşık 4.5 saatin ardından Beğendik koyuna ulaştık. Kahvaltı ve kamp yeri için önce sahilin biraz ilerisindeki yeşillik tepeyi tercih etmek istedik. Ancak burada fazlaca böcek yüzünden sahilde bulunan işletmenin hemen önündeki kumsala çadırlarımızı kurmaya karar verdik. Böyle tuvalet ve su ihtiyacı da çekmeyecektik, aynı zaman da denizin hemen dibinde olacaktık.

1

Fotoğrafta gözüken sağ taraftaki kumsala çadırlarımızı kurup, kamp ateşi için odun toplama işine koyulduk. Buradaki işletmede tenekede tavuk gibi yemekler ve sıcak içecekler bulabilirsiniz. Çadır kurmak veya sahili kullanmak için bir ücret ödemiyorsunuz. Kamp yerimiz hazır hale geldikten sonra İğneada’ya gidip longoz ormanlarında yaklaşık 4-5kmlik bir orman içi yürüyüş yaptık sonrası kamp alanına geri dönüp denize girdikten sonra akşam yemeğimizi yedik ve kamp ateşimizi yakıp kampın en güzel anının tadını çıkarmaya başladık. 1 Haziran itibariyle denizin sıcak olacağını düşündük ve çok yanıldık, buna rağmen soğuk su bizi yıldıramadı ve denize girdik. Bu noktada artık Bulgaristan’a çok yakınsınız. Hatta bir bulgar köyü karşıda görünüyor. Zaten sahilden biraz ilerleyince gözetleme kulesinde bulunan asker geri gitmeniz için sizi uyarıyor.

Ya Jandarma Gelirse

Gece saat 10-11 sularında her zamanki gibi jandarma geldi. Önce bir tedirgin olduk. Çünkü bu gibi jandarma bölgelerinde kamp yapmadan önce ilgili bölgenin jandarma müdürlüğünden izin almak gerekiyor. Eşlerimizle birlikte kampa geldiğimizi söyleyince aile ortamını gören komutan bize bakınmak için geldiğini gece bu bölgede yaşayan gençlerin alkol almak için deniz kenarına gelip taşkınlık yapabileceğini, öyle bir şey olursa jandarmaya haber vermemizi isteyerek yanımızdan ayrıldılar. Böyle olunca hem tedirginliğimiz gitti hem de kendimizi biraz daha güvende hissettik.

Siz Hiç Dolunayın Doğuşunu İzlediniz mi?

Gece 1.5 sularında herkes yorgunluktan yatmaya çadırlarına çekildi. Sadece Gürkan ve ben denizin, ateşin, suyun sesinin ve gökyüzündeki sayısız yıldızların tadını çıkararak muhabbet etmeye devam ettik. Saat 2 civarı denize taraf ufuktan dolunayın doğuşunu izledik. Evet kocaman bir ay resmen doğuyordu. Yaklaşık yarım saat sessizce bu anı izledik ve erkenden yatmaya gidenlerin neler kaçırdığını düşündük. 3 gibi çadırlarımıza yatmaya gittikte sonra yan tarafımıza komutanın bahsettiği gençler geldi. Neyse ki çok gürültü yapmadılar ancak onlar gelince ben biraz daha onları izleyip, sorun çıkarmayacaklarını anlayınca 4 gibi yatmaya karar verdim.

2.Gün – Longoz Ormanları ve Dupnisa Mağarası

Sabah güneşin çadırlara gelmesiyle birlikte erken uyandık. Kahvaltı sonrası çadırlarımızı toparladık, kumsalda ateş yaktığımız yerdeki közleri toparladık(bir kumsal temiz bırakılmalı). Bu esnada hava iyice kapattı ve hafif hafif  yağmur çiselemeye başladı derken kendimizi arabalara zor attık. Hedefimiz ilk olarak Dupnisa mağarasına gitmekti. Demirköy’deki yol ayrımından sonra Dupnisa yoluna girmiş olduk. Biraz bozuk olan bu yol oldukça keyifli ve orman içerisinden ilerliyor. Yer yer yeşillik gökyüzünü görmenizi  engelliyor. Yol üzerinde orman içerisinde kamp yapan insanlara rastlıyoruz. Bir gün bu tarafa kamp yapmaya gelmek için zihnime güzel bir not düşüyorum.

Bir Mağara İçin Yolu Uzatmaya Değer mi?

Bizim de aklımıza bu soru takılmıştı. Ya ne olacak ki sonuçta bir mağara. Ama girişinde kişi başı 3TL gibi bir ücret ödedikten sonra 5dklık bir orman içi patikadan geçiyorsunuz. Sonrasında içerisinden dere akan çok büyük ve uzun bir mağaraya giriyorsun. Hep filmlerden görmeye alışık olduğumuz bu tür bir mağarada olmak insana heyecan veriyor ve iyi ki gelmişiz diyoruz. Mağara içerisi güzelce aydınlatılmış, yer yer karanlık olduğundan fotoğraf çekimlerimizin çoğunda netlik problemi yaşıyoruz. Ama hafızalarımız da bu güzel yer net bir şekilde kalıyor. Sonrasında tekrar çileli İstanbul yolculuğu başlıyor. Biraz da trafiğe takılarak 5 saatlik bir yolculuk sonrası eve dönmüş oluyoruz.

2 günlük bir süre için hızlandırılmış bir plan oluyor. Mesafe uzak ve yol çalışmaları sizi yoruyor. Yol çalışmaları bittiğinde 3 saatte gidilebilecek bu mesafeye Cuma akşamdan gitmek daha mantıklı gözüküyor veya 3 günlük bir tatil olduğu zaman gidilmeli. Çünkü Longoz ormanlarının tadına tam olarak varamadım. Yürüyüşümüz kısa oldu. Bu içimde kalan ukde ile bir gün tekrar gideceğime inanıyorum.

Igneada-Haziran2013

8 kişilik ekiple birlikte Beğendik koyu kampı. İğneada da Logoz ormanlarında yürüyüş ve ardından Dupnisa mağarası.

Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
Beğendik Koyu
İğneada Sahil
İğneada Sahil
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Longoz Ormanları
İğneada Sahil
İğneada Sahil
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası
Share this Story
Load More In 2014 ve Öncesi Gezileri

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Alageyik sülalesinden olan bu güzel şey sürünün lideri gibi en önde oturmuş beni kesiyordu. Ben de onu kesmeye başladım. Derken aramızda bir iletişim oldu ve 2 metreye kadar yanına yaklaşmama izin verdi.

Burası Londra'da geyiklerin serbestçe dolaşabildiği Richmond parkı. Parkın içinde farklı türlerde yüzlerce geyik var. Hem yürüyüş yapmak hem de geyikleri fotoğraflamak oldukça keyifliydi.
  • Herkese selamlar, Londra'ya taşınma, iş bulma, bir düzen oturtma derken bir baktım ki 5 ay geçmiş ve gezi planları yapmaya başlamışım. Gezi planları yapmaya başladıysam kendime gelmeye başladım diye düşündüm ve Ramazan vakti dayanamadım yeniden yola çıkmalı diyerek dükkanı açmaya karar verdim :) Ben de keyifler yerinde çok şükür, işler rayına girmeye başladı. Umarım sizlerde iyisinizdir. Bu yıl daha çok yazmayı ve paylaşmayı planlıyorum. Merak edenler için 5 aylık süreç nasıl geçti neler yaptım ve neler yapmayı planlıyorum diye kısaca bir özet geçtim. Yaziya Yolacikmali.com üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir kaç hafta içerisinde Londra’ya göçeceğim. Yeni ülke, yeni hayat, yeni iş, yeni çevre, yeni arkadaşlar ve en güzeli ise gezilecek yeni yerler beni bekliyor. Bir düzen oturtana kadar buralarda olmayacağım. Sonrasında tekrar görüşmek üzere. Sessiz geçireceğim bu süre aslında yeni planlar için de hazırlık süreci olacak. Bu süreçte her türlü iletişim yolundan bana ulaşıp sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bilgim yettiğince, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Kaçkar Mountains 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #Mountains, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #kackar, #mezovit, #yayla , #camplife, #ourcamplife, #plateau, #cloud
  • Dünya düzdür, bu fotoğrafta ispatıdır :)) Gelidonya Fenerine doğru yürürken Suluada'yı izleyerek ilerledik. Ön tarafında bembeyaz bir kumsal var. Hani yakın olsa şöyle inip bir denizine giresimiz vardı. Böyle baka baka geçtik ve aklımız bu adada kaldı. Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Suluada'ya bir gün geleceğiz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway, #suluada
  • Likya parkurunda 3 gün boyunca  50km yürüyerek Karaöz'e ulaştık. Bugün 22km ile en uzun ve en güzel manzaralı yürüyüşümüzü Yılmaz'la beraber yaptık. Yorgunluk var ama hala çakı gibiyiz. Yürüyüş bitti ama yolculuk henüz bitmedi. Şimdi 22'de İstanbul'a kalkacak uçağa yetişme çabalarındayız. Herkese iyi akşamlar, Likya'dan selamlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Ve 14km sonra Gelidonya Fenerine ulaştık. İnternette yeni geldi. Ekip çakı gibi bir bu kadar daha yürürüm dese de 8km sonra yürüyüşü bitiriyoruz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Adrasan'dan 3 kişi yola çıktık. Arkadaşım @yilmaz.oncel.7 de bize katıldı ve 20km adımlamayı hedefliyoruz. Dün bolca orman içinden yürüdük, pek manzaramız olmadı. Bugünkü parkurda ise güzel manzaralar bizi bekliyor. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Olympos antik kenti üzerinden ilerlemeye devam ediyoruz. Dik bir yokuş bizi bekliyor. 0 dan 750 metreye çıkıp sonra tekrar deniz seviyesine ineceğiz. Bugün biraz yorucu olacak gibi. Keyifli pazarlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway

Takip Et