Serindere Kanyonu

Kanyona Gidelim mi?

Ormanlara, deniz kenarlarına, dağlara, tepelere kamp yapmaya gitmiştik. Peki ya kanyon nasıl olurdu acaba? Adını çokça duyduğum Kocaeli sınırları içerisindeki serindere kanyonuna gitmeye karar verdik. Plan hazırdı Cumartesi yola çıkıp kahvaltının ardından kanyonda yürüyüşümüzü yapıp sonrasında İnönü yaylasına geçip orada kamp yapacaktık.

Başlangıç Noktası

Ve derenin kenarından suya girerek kanyona doğru ilerlemeye başladık. Zaman zaman dere içerisinden zaman zaman dere kenarından ilerleyerek Kocaeli’nin orta zorlukta olan bu parkurunda dikkatli bir şekilde ilerlemeye devam ettik. Bu sefer kalabalık değildik. Sadece 3 kişi yola çıkmıştık. Yosunlu kayalarda kayıp düşmemek için dikkatli bir şekilde ilerliyorduk.

Kanyon Görünüyor

Büyük yapraklı bitkilerin arasından geçerek kanyonun girişine ulaştık. Kanyon girişine geldiğimiz o kadar çok belli oluyor ki, kanonun içerisinden dizlere kadar gelen su geçiyor ve iki kolunuzu açtığınızda göğe doğru yükselen kayalara çarpıyorsunuz. Zaman zaman gökyüzünü bile görmekte zorlandığımız bu kanyonda ilerlemek heyecan vericiydi. Kanyon bittikten sonra bir süre dinlendik ve ardından aynı yolu geri döndük. Ama bakış açımız değiştiği için aynı yoldan dönüyormuş izlenimi oluşmadı.

Gece Boyu Çatışma

Geceyi bildiğimiz rahat bir yerde yani İnönü yaylasında geçirmeye karar verdik ve hava kararmadan yaylaya geçtik. Gittiğimizde bizden başka 6 7 farklı grup olduğunu gördük. Yayla büyük olduğu için aramızda mesafe vardı. Bu yüzden rahattık. Odun toplayıp ateşimizi yaktıktan sonra karnımızı doyurduk. Tam çayımızı içip, gökyüzünü seyre dalmıştık ki sağımızdaki grup silahlarını ateşleme başladı. Sesleri duyan karşıdaki grup karşılık vermek üzere onlarda ateş etmeye başladı. Derken solumuzdaki bir grupta silahlarını ateşlemeye başladı. Bir çok silah kurusıkıydı ve aralarında pompalıyla saçma atanlarda vardı. Çünkü karşımızdaki grup bize doğru eğimle ateş edince saçmaları üzerimize geliyordu. Biz uyarında yönlerini değiştirdiler. Evet tüm keyfimiz kaçmıştı. Huzur dolu bir gece geçirmenin hayallerini kurarken silah sesleri eşliğinde muhabbet etmeye çalışıyorduk. İçimizden çeşitlik küfürleri yağdırarak. Hatta silah atmak o kadar normal bir şeymiş gibi yanımızdan geçen laz bir amca uşaklar sizden neden ses çıkmayy diye seslendi :), amca biz kampçıyız kamp yapmaya geldik dediğimizde anlam veremeden yoluna gitti.

Evet silah sesleriyle doğanın tüm sessiz güzelliğini bozmuşlardı. Tabi bu o insanlar için bir şey ifade etmiyordu. Onlar sadece egolarını tatmin etmek için tetiği çekiyorlardı ve mermileri bittikçe arabalarla gidip mermi alıp gelip sıkmaya devam ediyorlardı. Hayır olay hava kararmadan başlasa başka bir yere giderdik. Gecenin 10unda başladılar ve sabaha kadar devam etmişler. Etmişler çünkü ben en son 1 de uykuya dalmıştım. Sabah Furkan ve Cem sabaha kadar devam ettiklerini söyledi. Uykum varsa başka bir ses duymam ben. Güzel bir avantaj benim için. Ben sabaha kadar rahat rahat uyudum onlar ise bir sağa bir sola dönmüşler.

Yağmur Var Yine

Artık her kamp olduğu gibi yağmursuz bir kampımız olmuyor. Az da olsa yağmuru görüyoruz. Cem’in çadırının yağmurluğu olmadığından çadırı su almış ve geceyi arabada geçirmek zorunda kalmış. Sabah da yağmur altında kahvaltı yapıp toparlandıktan sonra otobüslerle bir sürü insanın yaylaya geldiğini gördük. Meğer Kocaeli belediyesinin düzenlediği şenlikler varmış. Ve bazı insanlar böyle geceden gelip silah atıyorlarmış. Biz dönüş yoluna koyulduk ama silah sesleri hala devam ediyordu.

İlk kanyon yürüyüşümüz oldukça keyifli geçmişti. Çok sevmiştik, suların daha yüksek olduğu bir zamanda tekrar gelmek istiyorduk. Her ne kadar gece kötü geçse de güzel bir gezi olmuştu.

Inonu-Serindere-Kanyonu2013

Serindere Kanyonuna gidip ardından İnönü yaylasında kamp yaptık. Keyifli bir kanyondu.

Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
Serindere Kanyonu
İnönü Yaylası
İnönü Yaylası
Share this Story
Load More In 2014 ve Öncesi Gezileri

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Bir arkadaş drone almakla uğraşma, drone'u olan bir arkadaş bul demişti. Ben de tam olarak öyle yaptım, @cnrbzk eline sağlık :)
  • İngiltere'de çok fazla insan doğa yürüyüşü yapıyor. Ne yazık ki böyle güzel çam ormanları yok. Turnalık Yaylası İngiltere'de olsa buradakiler burası için delirebilir. Bense kel dağlarla yetineceğim artık. Özlüyorum ormanları.

Turnalık Yaylası, Sakarya

Haziran 2017

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #sakarya
  • Aramizda tek başına iki çadırla kamp yapan yoktur diye düşünüyorum, yapmayinda zaten sonra manyak derler adama :) Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature  #wanderlust #lake #clouds #lakedistrict
  • Böyle günler hiç bitmemeli.

Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #trekking #camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #nature #lake #clouds #lakedistrict
  • Bazı fotoğraflar var ki dönüp baktığınızda sizi o ana götürür. Bu fotoğraf da onlardan birisi ve 4 kişinin emekleri sonucunda çekildi. Hem ışıkla boyama yaptık hem de eğlendik. Kuzeye gittikçe havanın kararmadığını da dünya gözüyle görmüş olduk.
  • Iki sevdiğim bir arada daha ne isteyeyim ki :)
  • Bir de şöyle ayakta bir poz alayım ;) Su elemanlara bu kadar yaklaşabilmek heyecan vericiydi.

Richmond Parkı, Londra
  • Bir daha Ramazan'da kampa gitmeyeceğim diyorum(günler uzun oruç oruç zor oluyor dostum) ama her yıl bir kaşıntı tutuyor ve yine kendimi kampta buluyorum. Hafta sonu buraların en güzel yerlerinden olan Lake District'te yaklaşık 400 metre yükseklikte olan bu gölün kenarında kampimizi yaptık. Yükseklik 400 metre ama maşallah bizim Kaçkar dağlarından geri kalır yanı yok.

Burada kamp işleri pek bizdeki gibi değil. İngiltere'de öyle çadırımı aldım gittim herhangi bir yerde kamp yaptım diyemiyorsun. Doğada kamp yapmaya izin verilen bölgeler haricindeki yerlerde çadır kurmak yasak. İzin verilen yerlerde bile kalabalık olmamanız, ateş yakmamaniz hatta çadırinizin renginin doğada göze çok batmayan renklerde olması yönünde tavsiyeler var. Göle 3.5km uzaktiktaki kasabada arabayı bırakacak park alanını bile zor bulduk. Burada bir çadır atmak çok kolay olmuyor :)

Takip Et