Alıntı Yazılar, Yol Hikayeleri

Yaban Domuzlarından Korunma Yöntemleri

Yaban Domuzları İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

Yaban domuzları ile karşılaştığınızda sakin olmaya çalışın. Yanlarında yavruları varken sakın yaklaşmayın. Ani hareketlerle yaban domuzlarını tedirgin etmeyin. Orada olmalarının sebebi çoğunlukla yemek ihtiyacındandır. Bırakın yesinler ve hemen ardından gideceklerdir zaten.

Eğer tek bir yaban domuzuna rastladıysanız erkektir. Çünkü erkekler tek ve dişiler ise sürü halinde dolaşıyorlar. Bir sürüde birkaç yetişkin dişi, birkaç genç, ve birkaç tane de yavru yaban domuzu bulunabiliyor. Dişiler yanlarında yavruları olduğu için agresif ve tehlike hissettiklerinde saldırgan olabilirler. Erkekler ise özellikle çiftleşme dönemlerinde saldırgan olabiliyorlar. Keskin dişleri ve huniye benzeyen burunlarıyla vurdukları sert darbeleri ile ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyorlar.

Yaban Domuzlarından Nasıl Korunuruz?

Yaban domuzları aç olduklarında ve yiyecek bulmakta zorlandıklarında insanların yaşadığı yerlere yaklaşıyorlar. Çok keskin bir koku alma duyuları var ve yiyecek bulmak amacıyla çöpleri karıştırıyorlar. Hem etobur hem de otobur olan yaban domuzları karpuz kabuğu, ceviz, fındık veya çürümüş beklemiş et, yemek artıklarının kokusuna geliyorlar. Evinizin yakınında çöp konteynırı var ise kapalı olmasına dikkat edin. Ve yakın yerlerde çöp birikintileri olmamasına dikkat edin.

Bazı yörelerde yaban domuzlarını yerleşim bölgelerinde uzaklaştırmak için uzaktaki veya tepelerdeki ormanlara belediyeler tarafından yiyecek götürülüp bırakılır. Bu şekilde kendi doğal ortamında yemek bulabilen yaban domuzları yerleşim alanlarına gelme ihtiyacı duymaz.

Hayvan Kovucu ürünler kullanabilirsiniz. Su geçirmeyen, açık havada kullanabileceğiniz ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan domuz, tilki vb. için ultrasonik hayvan kovucular bulmanız mümkün. Arzu ettiğiniz bir alanda etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip ürünler ile hem hayvanlara zarar vermemiş hem de onları uzaklaştırarak tehlikeden uzaklaşmış olursunuz.

http://www.makalemarketi.com/toplum-ve-haberler/yasam/2398-yaban-domuzundan-korunma-ve-yaban-domuzlarindan-kurtulmanin-yollari.html

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Alıntı Yazılar

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Kurumsal Hayat mı Doğal Hayat mı?

Ara sıra kendime bu soruyu soruyorum. Bir tarafta ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
  • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)
  • Bu hiç planlarda olmadığı halde kendimizi hayallerini kurduğumuz Alp dağlarında bulduk ve buraya aşık olduk. Dedikleri kadar güzel, fotoğraflardaki kadar güzel, gördüğümüz kadar güzel :) Alp Dağları
  • Iyi bir yansıma fotoğrafı çekmek için sabah erken kalkıp rüzgardan önce hareket etmelisiniz. 
Lake District Milli Parkı

Takip Et