Alıntı Yazılar, Yol Hikayeleri

Yaban Domuzlarından Korunma Yöntemleri

Yaban Domuzları İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

Yaban domuzları ile karşılaştığınızda sakin olmaya çalışın. Yanlarında yavruları varken sakın yaklaşmayın. Ani hareketlerle yaban domuzlarını tedirgin etmeyin. Orada olmalarının sebebi çoğunlukla yemek ihtiyacındandır. Bırakın yesinler ve hemen ardından gideceklerdir zaten.

Eğer tek bir yaban domuzuna rastladıysanız erkektir. Çünkü erkekler tek ve dişiler ise sürü halinde dolaşıyorlar. Bir sürüde birkaç yetişkin dişi, birkaç genç, ve birkaç tane de yavru yaban domuzu bulunabiliyor. Dişiler yanlarında yavruları olduğu için agresif ve tehlike hissettiklerinde saldırgan olabilirler. Erkekler ise özellikle çiftleşme dönemlerinde saldırgan olabiliyorlar. Keskin dişleri ve huniye benzeyen burunlarıyla vurdukları sert darbeleri ile ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyorlar.

Yaban Domuzlarından Nasıl Korunuruz?

Yaban domuzları aç olduklarında ve yiyecek bulmakta zorlandıklarında insanların yaşadığı yerlere yaklaşıyorlar. Çok keskin bir koku alma duyuları var ve yiyecek bulmak amacıyla çöpleri karıştırıyorlar. Hem etobur hem de otobur olan yaban domuzları karpuz kabuğu, ceviz, fındık veya çürümüş beklemiş et, yemek artıklarının kokusuna geliyorlar. Evinizin yakınında çöp konteynırı var ise kapalı olmasına dikkat edin. Ve yakın yerlerde çöp birikintileri olmamasına dikkat edin.

Bazı yörelerde yaban domuzlarını yerleşim bölgelerinde uzaklaştırmak için uzaktaki veya tepelerdeki ormanlara belediyeler tarafından yiyecek götürülüp bırakılır. Bu şekilde kendi doğal ortamında yemek bulabilen yaban domuzları yerleşim alanlarına gelme ihtiyacı duymaz.

Hayvan Kovucu ürünler kullanabilirsiniz. Su geçirmeyen, açık havada kullanabileceğiniz ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan domuz, tilki vb. için ultrasonik hayvan kovucular bulmanız mümkün. Arzu ettiğiniz bir alanda etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip ürünler ile hem hayvanlara zarar vermemiş hem de onları uzaklaştırarak tehlikeden uzaklaşmış olursunuz.

http://www.makalemarketi.com/toplum-ve-haberler/yasam/2398-yaban-domuzundan-korunma-ve-yaban-domuzlarindan-kurtulmanin-yollari.html

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Alıntı Yazılar

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

Instagram did not return a 200.

Takip Et