Alıntı Yazılar, Yol Hikayeleri

Yaban Domuzlarından Korunma Yöntemleri

Yaban Domuzları İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

Yaban domuzları ile karşılaştığınızda sakin olmaya çalışın. Yanlarında yavruları varken sakın yaklaşmayın. Ani hareketlerle yaban domuzlarını tedirgin etmeyin. Orada olmalarının sebebi çoğunlukla yemek ihtiyacındandır. Bırakın yesinler ve hemen ardından gideceklerdir zaten.

Eğer tek bir yaban domuzuna rastladıysanız erkektir. Çünkü erkekler tek ve dişiler ise sürü halinde dolaşıyorlar. Bir sürüde birkaç yetişkin dişi, birkaç genç, ve birkaç tane de yavru yaban domuzu bulunabiliyor. Dişiler yanlarında yavruları olduğu için agresif ve tehlike hissettiklerinde saldırgan olabilirler. Erkekler ise özellikle çiftleşme dönemlerinde saldırgan olabiliyorlar. Keskin dişleri ve huniye benzeyen burunlarıyla vurdukları sert darbeleri ile ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyorlar.

Yaban Domuzlarından Nasıl Korunuruz?

Yaban domuzları aç olduklarında ve yiyecek bulmakta zorlandıklarında insanların yaşadığı yerlere yaklaşıyorlar. Çok keskin bir koku alma duyuları var ve yiyecek bulmak amacıyla çöpleri karıştırıyorlar. Hem etobur hem de otobur olan yaban domuzları karpuz kabuğu, ceviz, fındık veya çürümüş beklemiş et, yemek artıklarının kokusuna geliyorlar. Evinizin yakınında çöp konteynırı var ise kapalı olmasına dikkat edin. Ve yakın yerlerde çöp birikintileri olmamasına dikkat edin.

Bazı yörelerde yaban domuzlarını yerleşim bölgelerinde uzaklaştırmak için uzaktaki veya tepelerdeki ormanlara belediyeler tarafından yiyecek götürülüp bırakılır. Bu şekilde kendi doğal ortamında yemek bulabilen yaban domuzları yerleşim alanlarına gelme ihtiyacı duymaz.

Hayvan Kovucu ürünler kullanabilirsiniz. Su geçirmeyen, açık havada kullanabileceğiniz ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan domuz, tilki vb. için ultrasonik hayvan kovucular bulmanız mümkün. Arzu ettiğiniz bir alanda etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip ürünler ile hem hayvanlara zarar vermemiş hem de onları uzaklaştırarak tehlikeden uzaklaşmış olursunuz.

http://www.makalemarketi.com/toplum-ve-haberler/yasam/2398-yaban-domuzundan-korunma-ve-yaban-domuzlarindan-kurtulmanin-yollari.html

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Alıntı Yazılar

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • Bazı anlar siyah beyaz daha güzel.

21 April 2019 Snowdonia National Park, Wales
 • 21 April 2019, Snowdonia National Park

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London

Takip Et