Alıntı Yazılar, Yol Hikayeleri

Trekking’de Spor Disiplini

Spor disiplininin tarifi yapılırken baktım; bir yerde sporla disiplini birbirini tarif etmek için kullanmışlar. Spor demek disiplin demektir demişler, yani belli kurallar içinde (disiplinde) yapılan bedensel aktivitedir denilmiş. Kuralı olmadan yapılan bir spor yoktur.

Trekking sporu da diğer bütün sporlar gibi, belli kurallar dâhilinde yapılır. Aksini düşünenler bu sporu grup ile yapmamalıdırlar.

Bu konuyu niye açtık?

Çünkü yeni başlayan ve grup ile ilk defa yürüyen bazı arkadaşlar, doğa yürüyüşünün tabiatının kuralsızlık olduğunu zannediyorlar. Bu cümleden size bir aktivite raporundan bazı parçalar aktarayım:

‘’Biz doğa yürüyüşlerimizde herkesin güvenli bir şekilde yürüyüşü tamamlamaları için önde lider olan rehber, grubun büyüklüğüne göre bazen ortalarda bir gözetmen ve en arkayı denetleyen artçı kişi ile birlikte o kişilerin talimatları doğrultusunda yürürüz. Mola zamanlarının yerlerine ve sürelerine o kişiler karar verir, biz uyarız. Çünkü grup ile yürüyüşlerdeki uyum ve disiplin en başta kendi can güvenliğimiz ve sağlığımız için gereklidir.

“Biz kendi grubumuzu kurduk.” “Burası askeriye mi? Ne disiplini?” “İstiyorsanız siz önden yürüyüp gidin” türünden söylemleri daha evvel grup ile hiç bir yürüyüş etkinliğinde bulunmamış bu kişilerin, doğada yürüyüş disiplini ve grup uyumu konusunda hiç tecrübelerinin olmadığının göstergesiydi.’’ (Raporda, yürüyüş esnasında bir grubun uyumsuzluk çıkardığını anlıyoruz!)

Yukarıdaki yazıyı kaleme alan kişilerin görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Bu spor grup halinde yapıldığı için güzel bir spor. İşin içine insan girince, uyum ön plana çıkıyor. Doğa ile uyum, diğerleri ile uyum; sonuçta sporcunun zihinsel olarak kendisi ile uyumlu, iç dünyası ile barışık, iyi huylu, doğayı ve diğer insanları sever insanlar olmasını gerektiriyor. Yoksa örneğin şehir trafiğinde sürekli diğer insanlarla didişen insanlar, doğa yürüyüşü sporu yapmaya kalkışırlarsa; bu alışkanlıklarını arkada bırakmadıkça, bu sporu yapıyor sayılmazlar veya sürdüremezler.

Olay sadece trekking ile sınırlı değil, diğer doğa sporlarında da bu kurallar aynı ile geçerli! Geçen ilkbaharda bir ırmakta rafting sporu yapıyorduk. Rafting, rehberin komutlarına koşut olarak sıkı bir disiplin içinde yapılan bir spor. Özellikle doğa sporu zorlaştıkça, sporcunun güvenliği için spor disiplini ve uyum çok önem kazanıyor. Parkur sonunda, grubun performansından memnun olan rehberimiz bize daha önce karşılaştığı bir uyumsuzluk örneğinden bahsetti.

Rehberin sportif komutlarını şişkin egosuna aykırı bulan ve olayı iyice kişileştiren bir sözde rafting meraklısının; kendisi ile nasıl didiştiğini, her komutunun aksini yaptığı gibi diğerlerini de bunu yapmaya teşvik ettiğini anlattı (Böyle olunca spor yapmış olunmuyor ve diğerlerinin güvenliği tehlikeye atılmıyor mu?)

Benim kendi doğa yürüyüşlerinde sıkça karşılaştığım olumsuzluklar ise, başta hareket saatinde vaktinde durakta bulunmayıp diğerlerini bekletmek, yolculuk aralarında belirtilen saatte araçta olmayıp gezi programını aksatmak, çok enderde olsa yürüyüşte pet şişeleri geride bırakmak, yine seyrekde olsa karşılaşılan yaban hayvanlarını rahatsız etmek, bir çeşme başında olması gerektiğinden uzun süre oyalanıp arkada bekleyenlerin sırasını almak ve çokca karşılaştığım olay rehberin ikazlarına olması gerektiği kadar itaat etmemek. Örneğin bir dağ tırmanışında, çok büyük bir kar çukuru geçişi yapılırken, rehberin güvenlik açısından tek sıra yürünmesi ikazına uyulmaması, bir başka kar yürüyüşünde ise yamaç inişi sırasında yine sırayı bozdukları gibi ikazlara rağmen kayarak inmekte ısrar edilmesi aklımda kalmış olan olaylar.

Trekking sporu için yazılmış uluslararası kurallar mutlak vardır. Ben spor kulüplerinin teammüllere paralel olarak yazmış olduğu kuralları olduğunu biliyorum. Bu kurallar duyarlı ve biraz rasyonel düşünebilen herkesin aşikâr olduğu kurallar. Bu kurallar sporcunun özelliklerini şöyle tanımlıyor:

1. İnsani değerlere önem vermek ve insanlara sevgiyle yaklaşmak.

2.Kulüpte mevcut organizasyon ve birimlerin kurallarına uymak,

3.Sporun dostluk, centilmenlik ve paylaşım olduğu unutmamak,

4.Doğayı ve çevreyi korumak,

5.Rehberlerin söylediklerini uygulamaları ve aktivite programlarına uymak,

6. Bütün doğa aktivitelerinde o disipline özel malzeme ve donanımı giymeye, kullanmaya kendi ve diğerlerinin güvenliği için özen göstermek,

Doğa sporcusunun olası kusurları ise özetle şunlar:

1. Yürüyüş rehberlerinin ve grup liderlerinin söylediklerini uygulamamak ve yürüyüş programlarına uymamak,

2. Yürüyüşlerde ve diğer aktivitelerde görgü kurallarına uymamak, diğer sporcularla çekişmek, didişmek

3. Başkasına ait eşyayı izni olmadan almak veya kullanmak,

4. Yürüyüşlere sürekli olarak geç kalmak,

5. Yürüyüş esnasında izinsiz olarak ayrılmak,

6. Yürüyüşün akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunmak,

7. Mevcut kulüp ve birimlerin kurallarına uymamak,

8. Doğa yürüyüşlerinde ısrarla uygun giysi ve donanım giymemek,

9. Rehberi ve yürüyüş organizasyonunu, parasıyla aldığı bir hizmet gibi görerek ve kendine özel taleplerde bulunarak grup ahengini bozmak.

Bunlar benim okuduklarım ve aklıma gelenler. Mutlak daha anlamlı maddeler de ekleyenleriniz olacaktır. Bu yazıyı kaleme almaktaki temel amacım; iyi, duyarlı, uyumlu, sorumluluk sahibi, başkalarını ve toplumu düşünen faydalı insanlar olan doğaseverlerin dikkatini trekking aktivitesi için kuralların mevcudiyetine çekmek. Bu kurallar biliyorum hiçbirinize aykırı gelen, zor kurallar değil.

İlk defa geldikleri için bazen bu kuralların dışına çıkanların ise, eğer bu sporu sürdürürler ise sonrasında bu disiplini anladıklarını ve uyguladıklarını görüyoruz. Özetle bu yazı kimseyi kınamak için değil, sporcu güvenliği için kurallara uymanın ve doğa sporcusunun sosyal uyumunun önemini vurgulamak için yazıldı.

Doğada güzelliklerle kalın!

Ağustos 2011

Yazar: Cengiz Özder

http://sirtcantam.com.tr/?p=14826

Share this Story
 • Frig Yolu Yol Hikayeleri

  Frig Yolu da Nedir ki?

  Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel güzel fotoğraflarla “Frig Yolu Sizi Bekliyor” paylaşımlarını görmeye başladım. Neydi bu Frig Yolu, ...
 • Duyurular

  Hayalleri Olanlara Selam Olsun

  Soğuk bir Londra akşamındayım, çayımı demledim – ne yapacaksın bazısı çay bazısı şarap sever- sonra google’dan rasgele bir Jazz müzik kanalı ...
 • Bursa Kamp Yerleri ve Rotalar Marmara Bölgesi

  Baraklı Göleti

  Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına sahip sonradan oluşturulmuş yapay bir gölettir. Baraklı Göleti fotoğrafları‘na buradan ulaşabilirsiniz. Baraklı Göleti Nerede, ...
Load More Related Articles
 • Frig Yolu Yol Hikayeleri

  Frig Yolu da Nedir ki?

  Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel güzel fotoğraflarla “Frig Yolu Sizi Bekliyor” paylaşımlarını görmeye başladım. Neydi bu Frig Yolu, ...
 • Duyurular

  Hayalleri Olanlara Selam Olsun

  Soğuk bir Londra akşamındayım, çayımı demledim – ne yapacaksın bazısı çay bazısı şarap sever- sonra google’dan rasgele bir Jazz müzik kanalı ...
 • Bursa Kamp Yerleri ve Rotalar Marmara Bölgesi

  Baraklı Göleti

  Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına sahip sonradan oluşturulmuş yapay bir gölettir. Baraklı Göleti fotoğrafları‘na buradan ulaşabilirsiniz. Baraklı Göleti Nerede, ...
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Alıntı Yazılar

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
 • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)

Takip Et