2014 ve Öncesi Gezileri, Yol Hikayeleri

Erikli Şelalesi Bahar Kampı


TEB’deki arkadaşlarla yılın ilk kampını yapalım istedik. Bu kampa eşleriyle geldikleri için kamp resmen ziyafete dönüşüyor. Hoop hemen plan yapmaya başladık. Eşler geldiğinden hem daha korunaklı hem de tuvaleti/suyu olan bir yer olmalıydı. Önce Orhangazi – İznik yolu üzerinde bulunan Keramet köyü kaplıcasına gidecektik. Açık havadaki sıcak suya girip ardından Çınarcık üzerinden gidilen Erikli şelalesinin ilerisinde bulunan Delmece yaylasında kamp yapmaya karar verdik. Delmece yaylası bizim için güzel bir yerdi. Yürüyüş için ise şelaleyi ve dipsiz gölü gezmeyi planladık.

Sabah Erkenden Yola Çıkmalı

Cumartesi sabah erkenden toplaştık ve yola koyulduk. Sabah erken saatlerde kalkıp yola çıkmak iyi oluyor çünkü fazla vakit kaybetmeden gitmek istediğin yere ulaşıyorsun böylelikle günü öldürmemiş oluyorsun. Ama ben hiç sevmiyorum. Neden mi? Çünkü sabah kalkması zor oluyor :)

Keramet Köyü Kaplıcası

Eskihisar’dan vapurla Topçular’a geçtik ve sonrasında Yalova -> Orhangazi -> İznik yolunu takip ederek Keramet köyü kaplıcalarına ulaştık. Açık havada, yeşillikler içerisinde koca bir havuz olan kaplıca da suya girmek için sabırsızlanıyorduk. Girişte kişi başı 3 tl ücret ödedikten sonra, ateş ve tüp yakmanın yasak olduğu bu yerdeki piknik masalarında demlik çay alarak çayımızı temin ettik ve kahvaltımızı yaptık. Ardından çıkınca üşüdüğümüz(Nisan ayında hava biraz serin oluyor) sıcacık bir su içerisinde vakit geçirdikten sonra Orhangazi -> Yalova -> Çınarcık istikametini takip ederek Delmece yaylasına gitmeye karar verdik.

00

Buraya Bahar Gelmemiş

Erikli yaylasına kadar her yerde baharın geldiğini görebiliyorsunuz ancak burayı geçtikten sonra Delmece yaylasına vardığımızda hala kışın etkisi gözüküyordu. Pek bir yeşillik söz konusu değildi ve ekip doğal olarak Erikli şelalesini görünce burada kalmak istemedi :)

Erikli Şelalesinde Kamp Yasak

Erikli şelalesine varınca çocuk parkının hemen üst tarafına çadırlarımızı kurup yerleşiyoruz. Derken ailesiyle gezmeye gelen orman işletmeden birisiyle konuşuyoruz. Şelale bölgesi koruma altına alındığından kamp kurmak yasaklanmış. Orman işletmeden birileri gelirse ceza keser diye bizi uyardı. Bizde Nisan ayında sakin olan bu yerde sorun olmayacağını düşünerek toparlanmadık. Öyle ki henüz buradaki kafeteryalar bile sezonu açmamıştı ve az sayıda insan gidip geliyordu. Bu uygulamaya önce bir kızıyor olsak da sezonda buraya günlük 1500-2000 kişinin geldiğini düşününce doğayı korumak amaçlı alınmış bu uygulamanın mantıklı olduğunu görüyoruz. Hem kamp için gelenlere de şelaleye girişten sola dönen yoldan inince kocaman bir alanda kamp yapma olanağı sağlanıyor. Tabi ücreti karşılığında.

11

Şelaleye Girmek İsteyen?

İlk gün kamp ateşi ve sohbet eşliğinde bitti. Bugün ise önce şelaleye gidiyoruz. Daha önce buraya bir daha gelirsem şelaleye girmeden gitmem demiştim. Şelalenin bulunduğu yer pek güneş almadığından serin ve su epeyce bir soğuk. 10snyeden fazla şelaleden akan suyun altında kalamadık. Keramet kaplıcasındaki sıcak sudan sonra epeyce üşümüştük. Sonra hemen kamp yerindeki ateş başına koştuk. Pazar gününü de etrafta dolaşıp şelaleye girerek bitiriyoruz. Ardından toplanarak İstanbul yoluna koyuluyoruz.

Daha Yalova’ya gelmeden trafik başlıyor ve Topçular iskelesinde zirve yapıyor. 2 saat vapur sırası bekliyoruz. Evet doğayla bu kadar baş başa kaldıktan sonra topluma karışmaya çalışmak zor oluyor.

Erikli-Selalesi-Nisan2014

8 kişilik bir ekiple önce Keramet köyü kaplıcalarına sonrasında ise Erikli şelalesine gittiğimiz kampın fotoğraf albümü.

Teşvikiye Köyü Sonrası
Teşvikiye Köyü Sonrası
Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi
Erikli Şelalesi
Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In 2014 ve Öncesi Gezileri

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et