Alıntı Yazılar, Yol Hikayeleri

Yön Bulma Teknikleri

Hayatı idame açısından önemli bir başka konu ise doğada kaybolma ve yön bulma. Hepimiz zaman zaman hata yapabilriz ve ulaşmayı istediğimiz yerden çok farklı bir yere gidebiliriz. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalı?

Kaybolduğunuz zaman daha fazla hareket etmeden durun ve düşünün. Eğer yapabiliyorsanız nerede olduğunuzu KESİN bildiğiniz en son yere gidin. Tabi bunu yaparken yine kaybolabileceğinizi düşünerek o an olduğunuz noktayı bulabileceğiniz bir işaret koyun. Bundan sonra kendinize soracağınız sorular, “Beni kısa zamanda bulabilecek bir arkadaşım var mı?” ve “Gece olmadan bulunma veya yolu bulabilme şansım var mı?” dır. Eğer bu sorulara olumsuz yanıt veriyorsanız, barınak yapmak ve ateş yakmak için hazırlıklara başlamalısınız. Kendinizi kaybolma durumuna ne kadar alıştırırsanız bundan sonraki süreci de o denli rahat geçirirsiniz.

Yüksek bir yere çıkarak, duman, deniz, akarsu, yol, patika benzeri işaretler görmeyi çalışın. Bulunduğunuz noktadan arazinin krokisini çizmeye veya hafızanıza kaydetmeye çalışın. Eğer yukarıda bahsettiğimiz işaretlerden birini görürseniz, buna doğru en kısa yoldan yürüyüşe geçiniz. Eğer sizi arayacaklarına eminseniz ve yiyecekle suyunuz yeterliyse, bir süre daha bulunduğunuz yeri terk etmeyin. Akar suları akış istikametinin altına doğru, yani aşağılara doğru takip ederseniz, sonunda bir yerleşim yerine varırsınız. Çünkü yerleşmeler genellikle akarsu kenarlarındadır. Duyulup, görüleceğinizi anladığınız zaman işaret veriniz Kaybolmadan önce hareket ettiğiniz noktayı, ya da kaybolduğunuzu anladığınız noktayı devamlı hatırınızda tutmaya çalışınız. Kaybolduğunuz noktadan itibaren, belli aralarla, dal, taş gibi malzemelerle yere oklar çizin. Okların ucu gittiğiniz yönü göstersin Hep aynı doğrultuda yürüyün, bunu başarabilmek için tabiatta düz yürüme kuralını mutlaka uygulayın, bu kuralı uygulamazsanız, mutlaka daire çizip aynı noktaya dönersiniz.

Durduğunuz zaman yönünüzü kaybetmemek için yere, gideceğiniz yönü gösteren işaretler koyun. Mesafe tahminleri yanıltıcıdır, tahmininizi 3 ile çarpın, Mesafeye küçümseyerek bakın. Unutmayın ki insan, düz bir arazide yaklaşık olarak saatte 4 kilometre yürür. Saatte 7 kilometre de yürüyebilirsiniz ama hızlı yürümek yerine ağır ve devamlı yürümeyi tercih edin. Engebeli arazi, göl, bataklık gibi bir alan ile karşılaşınca, etrafını dolaşmanız gerekebilir. Böyle durumlarda gittiğiniz yönü unutmamak için alanın karşısında belirgin arka arkaya iki nokta tespit edin. Bulunduğunuz yerde de arka arkaya iki işaret tespit ettikten sonra alanı dolaşın. Dikkat edin, bu işaretlerin tamamı gideceğiniz istikameti göstersin. Dinlenirken yüzünüz, gideceğiniz yöne dönük olsun. Karlı bir arazide ilerliyorsanız, sis ya da tipi bastırmışsa uygun bir barınak bularak geçmesini bekleyin Böyle havalarda arazi engebeleri, uçurumlar, büyük birer tuzaktır ve siz bunu göremezsiniz. Düz yürüme kurallarını bilmek demek, kaybolmamak, bilmediği bir araziden kolayca çıkabilmek demektir. Yaradılışı gereği, insan görmeden yürümesi halinde mutlaka daire çizer. Orman, sis ve tipide yürümek de görmeden yürümek demektir.

Geçtiğimiz yıllarda, 4×8 km lik bir alanda 5 genç 11 gün kaybolmuşlardı. Eğer bilmiyorsanız, hemen arazide düz yürüme kuralını öğreniniz.

 

PUSULA İLE YÖN TAYİNİ

 pusula 

Doğada yön bulmak için en geçerli aletlerden biri şüphesiz pusuladır. Pusulanın renkli oku daima manyetik kuzeyi gösterir. Manyetik kuzeyin yeri, dünya üzerinde bölgeden bölgeye ve yıldan yıla farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde de normal kuzeyden yaklaşık 3-4 derece kadar farklıdır.

Pusula ile gitmek istediğiniz yönü tayin ettikten sonra mutlaka gideceğiniz yöndeki bir nesneyi kendinize nirengi olarak belirlemelisiniz. Diyelim ki, ileride bir tepe var ve oraya gitmek istiyorsunuz. Aranızda belirgin bir coğrafi engel yok ama ormanın içine girdiğinizde ağaçlar zirveyi görmenize engel olacak ve siz şüphesiz tepeye giden yolu kaybedeceksiniz. Yapmanız gereken zirvenin kerterizini almak. Kerteriz almak için pusulayı, gidilen yön oku zirvey gösterecek şekilde elinizde tutmanız gerekir. Daha kolay ve hassas ölçüm yapmak için pusulayı göz seviyenizde tutabilirsiniz ama pusula tabanının yere tam paralel olması gerektiğini unutmayın. Döner bileziği çevirerek manyetik kuzey ibresi ile kuzeyi gösteren “N” işaretini ve kırmızı oku çakıştırın. Çakışma noktasında kapsül içindeki çizgiler ile ibre paralel olacaktır. Böylece manyetik kuzey ile hedef arasındaki açıyı, kerteriz açısını bulursunuz.

Orman içinde yürürken pusulayı kontrol ederek ilerleme yönünüzün doğru olduğundan emin olun. Kerteriz açısını okumanız şart değildir ama kapsülün kazara dönmesi durumunda yanlış yöne sapacağınız kesin olduğundan kerteriz açısını ezberlemek ya da not etmek iyi bir alışkanlık olur.

YILDIZLARA GÖRE YÖN TAYİNİ

yıldızlar

Yanında pusula olmayacak kadar bahtsız (!) biriyseniz Kutup Yıldızı’na bakarak da yön tayin edebilirsiniz. Bu yıldızın yönü her zaman kuzeyi gösterir. Bu yıldızı bulmak için Büyük Ayı takımyıldızının oluşturduğu cezve şeklinin gövdesinin sonundaki iki parlak yıldızı birleştiren hayalî doğruyu takip ederek, bu iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık 5 katı kadar ilerisine bakmamız yeterlidir. Gökyüzünün bu bölgesindeki en parlak yıldız olduğundan, başka bir yıldızla karıştırılma ihtimali düşüktür.

 

KOL SAATİ İLE YÖN TAYİNİ

Kol saatinizle de yön tayininde bulunabileceğinizi biliyor muydunuz? Herhangi bir zamanda akrebi güneşe döndürerek, akrep ile 12 rakamlarının arasından hayali bir çizgi çekerseniz, bu çizgi bize kuzey-güney doğrultusunu verir. Güneşin olduğu bölüm güney yüzüdür.

Kaybolduğunuz zaman yapmanız gereken bir diğer önemli iş ise birilerine nerede olduğunuzu/olabileceğinizi bildirmektir. Herhangi bir işaretin, sesin veya nesnenin üç defa tekrar evrensel olarak yardım sinyali manasına gelir. Üst üste koyulmuş üç taş, fırtına düdüğünü üç kez çalmak vs. Yapmanız gereken, olabildiğine dikkat çekmeye çalışmaktır.

 

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=289.30#ixzz2g6UZbU3S

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Alıntı Yazılar

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

Instagram did not return a 200.

Takip Et