2014 ve Öncesi Gezileri, Yol Hikayeleri

Esenköy – Delmece Yaylası – Narlı Trekking


Yaklaşık 4.5 ay sonra Likya yoluna gitmeyi hedefliyorum. 3 aydır ise kondisyonumu güçlendirmek için body ve kardiyo çalışıyorum. Artık kendimi test etme zamanı geldi. Ne kadar yürürüm, ne kadar yokuş çıkabilirim, yokuşlar beni yoracak mı, ayaklarım ağıracak mı gibi soruların cevabını öğrenmek için rotası uzun olan bir plan yapmaya karar verdim. Aklıma daha önce Yalova taraflarına gitmiş olduğumdan Esenköy’den yürüyüşe başlamak geldi. Esenköy’den yürüyüşe başlayıp Delmece yaylasından geçerek Armut’lu taraflarına inmeyi planlamaya başladım. Ben planlarken iş yerinden arkadaşım Emre de gelmek istedi. Emre motor tutkunu, kamp yapmayı seven, doğa sever birisi. Ama daha önce hiç trekking yapmamış birisi için bu uzun parkur zor olacaktı. Sürekli yapmış olduğu yürüyüşlere güvenerek ve şu fani hayattan trekking yapmadan gitmiş olmayayım diyerek gelmek istedi.

Esenköy Ulaşım

Cumartesi sabah her zaman ki gibi Pendik’ten Yalova’ya vapurla geçtik. Saat sabah 8 ve Esenköy’e gidecek ilk araç 10 da hareket edecekmiş. Ben Cuma geceden gelmeyi planlıyordum. Sonra vasıta bulamam diye vazgeçmiştim. İyi vazgeçmişim. Yoksa gece gece otostop da çeksem Esenköy’e gidemezdim. Bizde 8 de kalkacak olan Çınarcık arabalarına binip Çınarcık’a kadar geçip sonrasında otostopla Esenköy’e geçmeye karar verdik. Zaman kaybı bizim için çok lüks olacaktı. Çınarcık’ta otostop çekmek için elimi kaldırır kaldırmaz bir araba durdu. Hahah şaka gibi, hayatımda 2.kez otostop çekiyorum ve ikinci kez otostop çektiğim ilk araç beni alıyor. Allah’ın sevdiği kulu olabilir miyim acaba.

DCIM100GOPRO

Muhteşem Manzarasıyla Esenköy

Esenköye inmeden bir viraj döndük ve gördüğümüz manzara karşısında ağzımız açık kaldı. Bir an kendimi Ege ya da Akdeniz taraflarında sandım. Bu kadar güzel manzarası olan ve İstanbul’a da bu kadar yakın olan bu güzel yeri daha önce nasıl oldu da keşfedemedik, öğrenemedik diye kendimce hayıflandım. Esenköy merkezde indikten sonra yürüyüşümüze başladık. Sıfır rakımdan yaklaşık 900 metrelere yükselecektik ve sonra yine tekrar deniz seviyesine inecektik. Orman içi toprak yoldan hatta eski bir traktörü olan bir yoldan yürüyüşümüze başladık ve yükseldikçe manzaranın güzelliğine hayran kaldık. Sonra orman içerisine iyice girdik ve manzara kayboldu. Yolda giderken bir kurt izine rastlıyoruz. Bizim için oldukça heyecan verici oluyor. En erken 1 günlük olan bu izi görünce içimden umarım karşılaşmayız diyerek yola devam ediyorum.

9

Karlık ve Delmece Yaylası

900 metre yükseltiye çıkmak insanı yoruyor. Ancak spor yapmanın etkisini şu an çok rahat görebiliyorum. Ayaklarım oldukça rahat ve adalelerimde çekme yok. Benim için oldukça rahat bir yürüyüş oluyor ancak bu dik çıkış Emre’yi biraz zorladı. Ama yine de normal birisine göre oldukça iyi efor sarf ediyor. O da yapmış olduğu yürüyüşlerin faydasını görüyor. Sonra birden kendimizi Karlık yaylasında buluyoruz. Ormanın içerisinde kalan bu yaylada 18 tane çocukla birlikte kamp yapmaya gelmiş kalabalık bir gruba rastlıyoruz. Biraz muhabbet ettikten sonra Delmece yaylasına doğru devam ediyoruz. Baharla birlikte yeşillendiğinden burası bize çok güzel geliyor. Hatta Delmece yaylasından bile daha güzel olduğunu söyleyebilirim. Bir gün burada kamp yapmaya gelmeliyiz diye düşünürken çok yakında olan Delmece yaylasına geliyoruz. Uygun bir yer bulup çadırımızı kuruyoruz. Kamp ateşi için odun toplamakla uğraşmıyoruz çünkü epeyce yorgunuz. Yemek ve çayın ardından biraz oturuyoruz sonra uykuya geçiyoruz.

DCIM100GOPRO

Yağmur da Yağmur

Sabah uyandığımızda güzel bir yağmurla karşılaştık. Yağmur yağma ihtimaline karşı hazırlıklıydık ancak yine de sabah güneşi görmek daha keyifli olurdu. Kahvaltıyı çadırda yaptıktan sonra hızlı bir şekilde toparlandık, yağmurluklarımızı giyindik ve yola koyulduk. Yağmur iyice sağanak şekline döndü. Ama biz durumdan oldukça memnunduk. Texapore bot kullanmanın faydasını burada çok gördüm. Ayaklarıma 1 gr bile su gelmedi. Bu tür yürüyüşlerde ayağınızın kuru, rahat ve sıcak olması size daha iyi bir yürüyüş yapmanızı sağlar. Emre’nin botları su geçirdiğinden çoraplarının üstüne poşet giymesini sonra poşetin üstüne de tekrar çorap giymesini söylüyorum. Çünkü ıslak ayaklarla yürüyor olmak bir süre sonra onu kendinden bezdirebilirdi. Sizde bu gibi bir durumda poşet kullanarak ayaklarınızı hem kuru hem de sıcak tutabilirsiniz. Yürürken muhabbet o kadar güzeldi ki bir de baktık yağmur durmuş. Nerede, ne zaman durdu hiç bilmiyoruz :)

Narlı

Delmece yaylasından aşağıya inerek Armut’luya yakın bir yere varacağımızı düşünürken Narlı’ya daha yakın olduğumuzu fark ettik ve Narlı’ya doğru devam etme kararı aldık. Orman içerisinden çıkınca yine çok güzel bir manzara bizi karşıladı. Karşımızda Gemlik önünde Marmara denizi arkasında Uludağ ve muhteşem bir manzaraya hayran kalarak Narlı’ya ulaştık. Yaklaşık 37 km yol yürümüş olmak benim için umut ışığıydı. Üstelik fiziksel olarak 10-15 km daha kaldırabileceğimi düşünüyorum. Emre ise tabi ilk yürüyüşünün vermiş olduğu yorgunluk yüzünden okunuyordu. 37 kmyi çıkarmış olması onun içinde çok güzel bir başarıydı. İlk yürüyüşlerim de ben bile 30km’yi göremiyordum, itiraf etmeliyim bu kadarını çıkaracağını tahmin etmemiştim. Bunu duymasın :)

Narlı’dan Gemlik otobüslerine binerek önce Gemlik’e ardından Yalova arabalarıyla tekrar Yalova’ya ulaşıyoruz. Sonrası yine vapur ve yine İstanbul. Doğayla bu kadar baş başa kaldıktan sonra topluma karışmak zor oluyor. Selametle..

Esenkoy-Narli-Nisan2014

Esenköy -> Delmece Yaylası -> Narlı trekking fotoğrafları. Emre Özer ile birlikte 2 günde 37km.

Esenköy Sahil
Esenköy Sahil
Esenköy Sahil
Esenköy Sahil
Esenköy -> Delmece Yaylası Yolu
Esenköy -> Delmece Yaylası Yolu
Delmece Yaylası
Delmece Yaylası
Delmece Yaylası
Delmece Yaylası
Delmece Yaylası
Delmece Yaylası
Narlı'ya Doğru
Narlı'ya Doğru
Narlı'ya Doğru
Narlı'ya Doğru
Narlı'ya Doğru
Narlı'ya Doğru
Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In 2014 ve Öncesi Gezileri

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et