Neden Tek Gidiyorsun?

Son günlerde doğal olarak en çok karşılaştığım soru bu “Likya’ya Neden Tek Gidiyorsun?”. Aklıma ilk olarak “bu kadar yolu 21 günde benimle aynı tempoda yürüyecek kimse bulamadığım” cevabı gelse de bunun sadece bir bahane olduğunu fark ettim. Çünkü bir yol arkadaşı bulmak için bir arayışa girmemiştim. Kendimi biraz daha dürttüğümde aslında tek gitmek istediğimin farkına vardım. Peki neden tek gitmek istiyordum? Hayatındaki bir çok şeyi paylaşarak yapmayı seven birisi neden tek gitmek istesin ki? Neden sadece trekking’i tek yapmayı seviyordum ki? Yola tek çıkmanın çok riskli olduğunu bildiğim halde neden tek gidiyordum? Bir cevap bulmaya çalıştıkça içimdeki ben bana daha çok soru soruyordu. Bu sorular içerisinde boğulup kalacağımı sansam da aslına bunların beni cevaba yönlendirdiğinin farkına vardım.

Öncelikle trekking’e tek gitmeyi seviyordum. Çünkü; sadece kendimi riske atarak başkasının sorumluluğunu almamış oluyordum. Bu benim daha özgür ve daha başı buyruk olmamı sağlıyordu. Böylelikle sadece kendi başıma iş açıyordum :). Yanımda bir arkadaş yokken doğayı daha iyi dinliyordum, izliyordum, gözlemliyordum ve doğayla birlikte yaşadığımı hissediyordum. Kendimle baş başa kalıp uzun uzun sohbetler yapıyordum. Yolda yeni arkadaşlar edinip, maceralar yaşıyordum. Bir dağın başında veya ormanın içinde tek başıma çadır kurup, ateş yakıp, yalnızlık hissiyle gökyüzünü seyrederek derin düşüncelere dalmayı seviyordum. Yola tek çıkıyordum ama herkesi, her şeyi kalbimde ve zihnimde götürüyordum. Aradığım cevap bunlar değildi. Bunlar birer nedendi evet ama tam anlamıyla cevap değildi. Çünkü birlikte kamp yapmayı, trekkinge birlikte gitmeyi sevdiğim insanlar da vardı.

Saate bakınca cevabın gözümün önünde durduğunu fark ettim. Sabahın 5’inde ben ne yapıyordum? Al bir soru daha. Yok bu soru değil, bu artık bir cevap :) Bu saatte oturmuş onu düşünüyordum ve gözümü her kapadığımda parkuru görüyordum. Bu benim hikayem olacaktı. Yıllar sonra anlatacağım, başıma gelen olayları anacağım bir hikaye. Bu yüzden tek gitmek istiyordum.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et