Kamp Malzemelerim, Kampçılık, Ürün İncelemeleri

Ferrino Lightent 2 Çadır

Ferrino Lightent 2 veya 1 kişilik olan çadırdan almalı mıyım? Avantajları, dezavantajları nelerdir? Yağmura, çamura, doluya, kara dayanıklı mıdır? Kolay kurulur mu? Gerçekten hafif mi? Az yer kaplıyor mu? gibi sorularınız cevap bulacağı bir yazı olacak.

3 yıldır yağmurluğu olan 3 mevsim kullanılabilen ağırlığı yaklaşık 4kg olan ortalama bir çadır kullanıyordum. Bu yük benim için gerçekten fazlaydı. Sadece kamp için bir yere gitmişsem sorun olmuyordu, hatta 3 kişilik çadır ohh miss bile diyorum. Ancak olay trekking yapmaya dönünce o zaman benim için işkenceye dönmeye başlamıştı. İlk zamanlar hamal gibi taşıyordum. Sağda solda ağırlığın önemli olduğunu hep yazıyorlardı ama ben ise ya ne olacak 2 kg fazla taşırım diyerek o kadar da sallamıyordum. Zaman ilerledikçe ben tecrübe kazandıkça 100gr ağırlığın bile ne kadar etkili olduğunu gördüm. Demek ki yaşayarak öğrenmem gerekiyormuş. Ağırlık ve hacim benim için artık çok önemli 2 konu olmuştu.

Gelelim Ferrino Lightent 2’ye 

Bu çadırın önce 1 kişilik olanını almaya karar vermiştim. Arasında 300grlık fark var. 300 de 300 dür dedim ama bir türlü çadırı bulup da alamadım. Atlaskamp’dan 1 kişilik olan modelini internet sitelerinden aldım. Ama ürün bir türlü gelmedi. Ellerinde olmayan bu ürün için ha geldi ha gelecek ha gümrükte takıldı falan derken 45-50 gün beklettiler ve tüm hevesim kaçtı. Sonra hepsiburada’dan iki kişilik modelini sipariş verdim ve 5 gün içerisinde ürün elime ulaştı. 300 gr kar etmenin hesaplarını yaparken iyiki iki kişilik olan modelini almışım der hale geldim. Tek gittiğimde eşyalarımı yanıma koymak için yeterli ve kullanışlı bir alan kalıyor. İki kişi gittiğimizde ise fazladan çadır taşımıyoruz. Bu çadır içerisinde iki kişi uyku tulumunda rahat kalabiliyoruz(eşyalarımız ayaklarımızın alt kısmına gelecek şekilde). Kapı girişinde yağmurluğun altında çadır dışında kalan kısıma ayakkabılarınızı, suyunuzu, kamp ocağınızı bırakabiliyorsunuz. Hatta yağmurlu bir havada bu bölümde kamp ocağınızda yemek yapabilirsiniz. Ben yaptım oldu. Çamurlu botlarımı bile burada bırakarak çadırın içinin çamur olmasını önlemiş oldum. Bu küçücük bölme çok işe yarıyor. Çadırın en önemli artıları hafif ve az yer kaplıyor olması. Diğer çadırlardan farklı olarak önce kazıkları çakarak çadır zeminini iyice gerginleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında direklerini takarak çadırı kurmuş oluyorsunuz. Çadır direkleri diğer çadırlardaki gibi çapraz(X şeklinde) geçmediğinden önce kazıklarla çadırın iç kısmını sabitlemelisiniz. Sonra zaten yağmurluğunu giydiriyorsunuz. Yağmurluğu da gayet güzel, şimdiye kadar hiç su geçirmedi.

Gelelim en sorun çıkaran kısma. Demirleri çaprazlama geçen çadırların önce demirlerini takarız ve böylece çadır zaten ayağa kalkmış olur. Sonrasında ise kazıkları kullanarak sabitleriz. Bu çadırda böyle bir durum olmadığından yani önce kazıkları çakmak gerektiğinden sert zeminlerde sorun çıkarıyor. Çadır kazıkları sert zemin için kullanışlı değil, kolayca eğiliyor ve kısa olduğundan dolayı toprağa tam batmayabiliyor. Sert zeminlerde bu çadırı kurmak gerçekten çok zor. Kazık çakamadığınız zaman bu çadırı kuramazsınız. Sadece ipler yardımıyla ağaca/taşlara bağlayarak zemini gerdirdikten sonra lightent 2’yi kurabilirsiniz. Bunun içinde yanınızda fazladan ip taşımalısınız. En büyük sorunu bu. Zaten sert zeminlerde işim olmayacak diyorsanız 10 numara çadır hiç düşünmeyin bu kadar parayı verin, alın ve kafanız rahat etsin. Trekking yapanlar ve bisikletle gezenler için fazlasıyla iyi bir çadır. Tabi benim gibi başıboş takılıyorsanız ve nereye çadır kuracağınız belli değilse, üstelik zemin seçme şansınız olmuyorsa bu çadırla sert zeminler sizi zorlayacaktır. Daha fazla uzatmaya gerek yok. Çadırın kumaş ve pol özelliklerini internette her yerde bulabilirsiniz. Youtube üzerinde ise bir çok görüntü mevcut.

Sağlıcakla kalın..

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kamp Malzemelerim

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
  • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
  • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
  • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et