Kampçılık, Kitap/Sinema

Kampçılık

Cliff Jacobson Kuzey Amerika da yaşayan ve en saygıdeğer doğa sporları yazarlarındandır. Kendisi profesyonel bir kanocudur ve kampçılık alanında oldukça fazla tecrübeye sahiptir. Günler hatta aylar süren kano ve kamp gezileri olmuştur. Kano ve kamp hayatının bir parçası olmuş. Kampçılıkla ilgili bu kitapta bir çok önemli bilgi vermektedir. Kitapta; elinizdeki malzemeleri en etkin kullanmayı, ateş yakmayı, kesici aletleri kullanmayı, iyi/uygun ocak seçmeyi, pratik ve kolay düğüm atmayı ve en önemlisi karşılaşabileceğiniz tehlikelerden korunma yönlerinden bahsediyor.

Kampçılığa ilgi duyan birisi iseniz veya yıllardır bu işi yapan birisi iseniz yine de bu kitabı size tavsiye edeceğim. Kaçarınız yok yani. Şayet benim gibi yıllardır(henüz 30 yıl olmadı :) ) kamp yapıyorsanız kitabı okurken bir çok şey tanıdık gelecek. Kitabı okurken evet bunu biliyorum, bunu yapıyorum, şu zaten benim rutinim haline geldi gibi cümleler kuracaksınız. Tabi bunların yanında aa böyle bir şey de mi varmış, bak bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu diyebileceğiniz ve sizi şaşırtacak bilgilerle de karşılaşacaksınız. Bir çoğumuz 30 günlük bir kamp hayatı yaşamadık. 45 günlük bir kano yolculuğu da. Bu yüzden Cliff’in tecrübeleri bizim için çok önemli. Şahsen ben tek başıma 21 gün Likya yolcuğu planladım ama en fazla 11 gün dayanabildim. Hem yalnızlığa yenildim hem de daha fazlası için iyi bir beslenme planı yapmamıştım. Cliff botlarınızın içine iki kat çorap giyerek ayaklarınızın su toplamasını önleyebileceğiniz gibi yolculuğunuzu daha konforlu hale getirmeniz için size bir çok ipucu veriyor. Cliff Kanada’da bir tundralıkta bir boz ayıyla karşılaşmış ve uygulamış olduğu yöntem işe yaramış. Sonrasında ayı kendi yoluna, Cliff kendi yoluna devam etmiş. Ayıların çok iyi göremediğini öğrendiğimde fazlasıyla şaşırmıştım.

Yeni başlayan biri iseniz bir çok şey öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Bu işlerde alaylı iseniz, hem bilgilerinizi tazelemiş olacaksınız hem de bir çok yeni faydalı şey öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduğunuzda süper bir kampçı olmayacaksınız tabi ki ama iyi bir başlangıç olacaktır. Özellikle aylarca kamp ve kano yolculuğu yapmış birinin deneyimlerini almak bence iyi bir fırsat.

Cliff ile ilgili daha fazla şey arıyorsanız buradan buyurun: http://www.cliff-jacobson.com/

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et