Kampçılık, Kitap/Sinema

Kampçılık

Cliff Jacobson Kuzey Amerika da yaşayan ve en saygıdeğer doğa sporları yazarlarındandır. Kendisi profesyonel bir kanocudur ve kampçılık alanında oldukça fazla tecrübeye sahiptir. Günler hatta aylar süren kano ve kamp gezileri olmuştur. Kano ve kamp hayatının bir parçası olmuş. Kampçılıkla ilgili bu kitapta bir çok önemli bilgi vermektedir. Kitapta; elinizdeki malzemeleri en etkin kullanmayı, ateş yakmayı, kesici aletleri kullanmayı, iyi/uygun ocak seçmeyi, pratik ve kolay düğüm atmayı ve en önemlisi karşılaşabileceğiniz tehlikelerden korunma yönlerinden bahsediyor.

Kampçılığa ilgi duyan birisi iseniz veya yıllardır bu işi yapan birisi iseniz yine de bu kitabı size tavsiye edeceğim. Kaçarınız yok yani. Şayet benim gibi yıllardır(henüz 30 yıl olmadı :) ) kamp yapıyorsanız kitabı okurken bir çok şey tanıdık gelecek. Kitabı okurken evet bunu biliyorum, bunu yapıyorum, şu zaten benim rutinim haline geldi gibi cümleler kuracaksınız. Tabi bunların yanında aa böyle bir şey de mi varmış, bak bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu diyebileceğiniz ve sizi şaşırtacak bilgilerle de karşılaşacaksınız. Bir çoğumuz 30 günlük bir kamp hayatı yaşamadık. 45 günlük bir kano yolculuğu da. Bu yüzden Cliff’in tecrübeleri bizim için çok önemli. Şahsen ben tek başıma 21 gün Likya yolcuğu planladım ama en fazla 11 gün dayanabildim. Hem yalnızlığa yenildim hem de daha fazlası için iyi bir beslenme planı yapmamıştım. Cliff botlarınızın içine iki kat çorap giyerek ayaklarınızın su toplamasını önleyebileceğiniz gibi yolculuğunuzu daha konforlu hale getirmeniz için size bir çok ipucu veriyor. Cliff Kanada’da bir tundralıkta bir boz ayıyla karşılaşmış ve uygulamış olduğu yöntem işe yaramış. Sonrasında ayı kendi yoluna, Cliff kendi yoluna devam etmiş. Ayıların çok iyi göremediğini öğrendiğimde fazlasıyla şaşırmıştım.

Yeni başlayan biri iseniz bir çok şey öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Bu işlerde alaylı iseniz, hem bilgilerinizi tazelemiş olacaksınız hem de bir çok yeni faydalı şey öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduğunuzda süper bir kampçı olmayacaksınız tabi ki ama iyi bir başlangıç olacaktır. Özellikle aylarca kamp ve kano yolculuğu yapmış birinin deneyimlerini almak bence iyi bir fırsat.

Cliff ile ilgili daha fazla şey arıyorsanız buradan buyurun: http://www.cliff-jacobson.com/

Share this Story
 • Frig Yolu Yol Hikayeleri

  Frig Yolu da Nedir ki?

  Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel güzel fotoğraflarla “Frig Yolu Sizi Bekliyor” paylaşımlarını görmeye başladım. Neydi bu Frig Yolu, ...
 • Duyurular

  Hayalleri Olanlara Selam Olsun

  Soğuk bir Londra akşamındayım, çayımı demledim – ne yapacaksın bazısı çay bazısı şarap sever- sonra google’dan rasgele bir Jazz müzik kanalı ...
 • Bursa Kamp Yerleri ve Rotalar Marmara Bölgesi

  Baraklı Göleti

  Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına sahip sonradan oluşturulmuş yapay bir gölettir. Baraklı Göleti fotoğrafları‘na buradan ulaşabilirsiniz. Baraklı Göleti Nerede, ...
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Salomon SpeedCross 3

Salomon SpeedCross 3 Kullanıcı Yorumları Bir yıldan fazla ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
 • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)

Takip Et