Kampçılık, Kitap/Sinema

Kampçılık

Cliff Jacobson Kuzey Amerika da yaşayan ve en saygıdeğer doğa sporları yazarlarındandır. Kendisi profesyonel bir kanocudur ve kampçılık alanında oldukça fazla tecrübeye sahiptir. Günler hatta aylar süren kano ve kamp gezileri olmuştur. Kano ve kamp hayatının bir parçası olmuş. Kampçılıkla ilgili bu kitapta bir çok önemli bilgi vermektedir. Kitapta; elinizdeki malzemeleri en etkin kullanmayı, ateş yakmayı, kesici aletleri kullanmayı, iyi/uygun ocak seçmeyi, pratik ve kolay düğüm atmayı ve en önemlisi karşılaşabileceğiniz tehlikelerden korunma yönlerinden bahsediyor.

Kampçılığa ilgi duyan birisi iseniz veya yıllardır bu işi yapan birisi iseniz yine de bu kitabı size tavsiye edeceğim. Kaçarınız yok yani. Şayet benim gibi yıllardır(henüz 30 yıl olmadı :) ) kamp yapıyorsanız kitabı okurken bir çok şey tanıdık gelecek. Kitabı okurken evet bunu biliyorum, bunu yapıyorum, şu zaten benim rutinim haline geldi gibi cümleler kuracaksınız. Tabi bunların yanında aa böyle bir şey de mi varmış, bak bunu bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu diyebileceğiniz ve sizi şaşırtacak bilgilerle de karşılaşacaksınız. Bir çoğumuz 30 günlük bir kamp hayatı yaşamadık. 45 günlük bir kano yolculuğu da. Bu yüzden Cliff’in tecrübeleri bizim için çok önemli. Şahsen ben tek başıma 21 gün Likya yolcuğu planladım ama en fazla 11 gün dayanabildim. Hem yalnızlığa yenildim hem de daha fazlası için iyi bir beslenme planı yapmamıştım. Cliff botlarınızın içine iki kat çorap giyerek ayaklarınızın su toplamasını önleyebileceğiniz gibi yolculuğunuzu daha konforlu hale getirmeniz için size bir çok ipucu veriyor. Cliff Kanada’da bir tundralıkta bir boz ayıyla karşılaşmış ve uygulamış olduğu yöntem işe yaramış. Sonrasında ayı kendi yoluna, Cliff kendi yoluna devam etmiş. Ayıların çok iyi göremediğini öğrendiğimde fazlasıyla şaşırmıştım.

Yeni başlayan biri iseniz bir çok şey öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Bu işlerde alaylı iseniz, hem bilgilerinizi tazelemiş olacaksınız hem de bir çok yeni faydalı şey öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduğunuzda süper bir kampçı olmayacaksınız tabi ki ama iyi bir başlangıç olacaktır. Özellikle aylarca kamp ve kano yolculuğu yapmış birinin deneyimlerini almak bence iyi bir fırsat.

Cliff ile ilgili daha fazla şey arıyorsanız buradan buyurun: http://www.cliff-jacobson.com/

Share this Story
Load More In Kampçılık

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Bir arkadaş drone almakla uğraşma, drone'u olan bir arkadaş bul demişti. Ben de tam olarak öyle yaptım, @cnrbzk eline sağlık :)
  • İngiltere'de çok fazla insan doğa yürüyüşü yapıyor. Ne yazık ki böyle güzel çam ormanları yok. Turnalık Yaylası İngiltere'de olsa buradakiler burası için delirebilir. Bense kel dağlarla yetineceğim artık. Özlüyorum ormanları.

Turnalık Yaylası, Sakarya

Haziran 2017

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #sakarya
  • Aramizda tek başına iki çadırla kamp yapan yoktur diye düşünüyorum, yapmayinda zaten sonra manyak derler adama :) Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature  #wanderlust #lake #clouds #lakedistrict
  • Böyle günler hiç bitmemeli.

Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #trekking #camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #nature #lake #clouds #lakedistrict
  • Bazı fotoğraflar var ki dönüp baktığınızda sizi o ana götürür. Bu fotoğraf da onlardan birisi ve 4 kişinin emekleri sonucunda çekildi. Hem ışıkla boyama yaptık hem de eğlendik. Kuzeye gittikçe havanın kararmadığını da dünya gözüyle görmüş olduk.
  • Iki sevdiğim bir arada daha ne isteyeyim ki :)
  • Bir de şöyle ayakta bir poz alayım ;) Su elemanlara bu kadar yaklaşabilmek heyecan vericiydi.

Richmond Parkı, Londra
  • Bir daha Ramazan'da kampa gitmeyeceğim diyorum(günler uzun oruç oruç zor oluyor dostum) ama her yıl bir kaşıntı tutuyor ve yine kendimi kampta buluyorum. Hafta sonu buraların en güzel yerlerinden olan Lake District'te yaklaşık 400 metre yükseklikte olan bu gölün kenarında kampimizi yaptık. Yükseklik 400 metre ama maşallah bizim Kaçkar dağlarından geri kalır yanı yok.

Burada kamp işleri pek bizdeki gibi değil. İngiltere'de öyle çadırımı aldım gittim herhangi bir yerde kamp yaptım diyemiyorsun. Doğada kamp yapmaya izin verilen bölgeler haricindeki yerlerde çadır kurmak yasak. İzin verilen yerlerde bile kalabalık olmamanız, ateş yakmamaniz hatta çadırinizin renginin doğada göze çok batmayan renklerde olması yönünde tavsiyeler var. Göle 3.5km uzaktiktaki kasabada arabayı bırakacak park alanını bile zor bulduk. Burada bir çadır atmak çok kolay olmuyor :)

Takip Et