Biraz Benden Biraz Senden, Yol Hikayeleri

Abant Gölünde Kamp Yapmalı mı?


Daha yazıya başlamadan o zamanki ruh halime döndüm. Sitem, isyan, rahatsızlık dolu bir yazı olacak.

Abant’ı; arkadaşlarımızın yorumlarından duyarız, paylaştıkları fotoğraflardan görürüz ve ah ne güzel yermiş bizde en yakın zamanda biz de gitsek deriz.

Abant’a gerçekten gitmeli mi? Abant’ta kamp yapmalı mı?

Abant’a gittiyseniz milli parklara olan isyanınız benim gibi 10 kat daha da artmıştır. Tamam eyvallah doğayı koruyorsunuz. Abant bir milli park olmasa insanlar burayı mahveder. Bunu da biliyoruz. Ama neden olayı soygunculuğa çeviriyorsunuz ki? Bu soruların cevabını yaşadıklarımı anlatarak vermiş olayım.

Tarih 1 Mayıs, günlerden Cuma(oh mis gibi 3 gün tatil) ve güzel güneşli bir günde Abant yolunu tuttum. Abant’a yaklaştığımda ha geldim ha geleceğim derken bir araç kuyruğu başladı. Rahat 500 metre var. Neyseki motorla gidiyorumda sıraya girmedim. Kapıdaki görevli motorlu olduğum için benden ücret almadı ve geçtim gittim. İçeriye bir girdim ki aman Allah’ım o da ne? Ana baba günü olmuş burası. O kadar kalabalık ki Abant gölü çevresindeki yolda trafik sıkışıyor ve beklemek durumunda kalıyorsunuz. Girişte ücret ödenmeli mi? Bence ödenmeli, sonuçta burada size bir hizmet veriliyor ve bu doğanın korunması içinde bir ücret(Sanırım otomobil 15TL idi.) alınması normal. Doğa olarak çok güzel. O kadar güzel ki hayran kalıyorsunuz. Ancak bir kalabalık var ki her yerden insan/araba fışkırıyor. Otobüslerin biri kalkmadan diğeri yanaşıyor ve 50 kişi birden hurra diye ortama giriyor. Bir an Walking Dead’deymişim gibi hissettim(izleyenler bilir). Ne yapsın insanlar, onlarda ben gibi görmeye/gezmeye gelmiş. Buraya gelmek için hafta sonu yanlış bir tercih. Hafta içi gelin ve sakin sakin tadını çıkarın. Doğal güzelliklerini anlatmakla anlatamam zaten. O kadar güzel cümle kuramam. O kadar kelime dağarcığım yok. Neyse genel olarak ortam böyle. Gidin görün. Görülmeye değecek bir doğal güzelliği var. Hatta akşama da kalın ve göl etrafında yürüyüş yapın.

Abant Gölü Kamp Alanı

Gelelim kamp alanına. Bu kadar kalabalık bana çok fazla. Bunalıyorum ne yapayım. Sessizlik ve dinginlik ararken ne buldum. Eyi güzel de bu çile çekilmez dedim kendi kendime. Tam kamp alanının önündeki yoldan geçip gidiyordum ki hadi bir bakayım(sanırım şeytan dürttü) dedim. Kamp alanı göl seviyesinden biraz daha yukarıda kalıyor ve etrafı tel örgülerle çevrili genişçe bir alan. Üstelik hem 1 2 çadır dışında kimsecikler yok hem de gölün oradaki oynaşma seslerinden ve mangal dumanından eser yok. Tamam oğlum İbrahim  bu gece buradasın dedim ve hemen yerleştim. Kamp alanı güzel, oturaklar falan var. Tuvalet, banyo, mutfak ve elektrik var. Var ama tuvalet, banyo ve mutfağın olduğu binaya köpek bağlasan durmaz. O derece pis. Neymiş efenim sezon yeni açılmışmış da bakımları yapılacakmış da falan da filan. Bir de üstüne görevli benden 27TL çadır ücreti istemesin mi! Len zaten tabut(başka bir tabir de var da ayıp olur yazmadım) gibi çadır ve tek kişiyim ne 27 lirası. Tuvaletin olduğu binanın durumu belli ve temiz su bile yok. Su için taa aşağıya çeşmeye iniyorum. Bekçi inat yok mok pok ok ığ pığ, bir dahaki gelişinde senden para almam falan. Ya arkadaş çadır ücreti al alma demiyorum ama 1 kişiyim ve küçücük çadırım var neden 27 lira diyorum. Cevap: ya işte geçen yıl 15 di bu yıl 27 yaptılar, bende almak zorundayım falan. Çüş yüzde yüze yakın zam. Ben bu yıl o kadar zam almadım. Enflasyonu bile geçemedik valla. Sizin dükkan iyiymiş. Tek kişi de 1 çadır kursam kalsam 27, 6 kişi de bir çadır kursam kalsam 27 mi dedim evet dedi. Soygunculuk ya başka bir şey değil. İçeri girerken para ver. Çadır kurdun para ver. Bakalım başka nelerden para isteyecekler. Milli parklara olan isyanım iyice tavan yaptı. Yamyamlık resmen. Bir daha gelmem ve her yerde anlatırım. Adamlar milli park diye geçiriyorlar geçirebildikleri kadar. Ha bir de ateş yakmak da yasak. Nasıl kamp olum bu. Ateş yok, su yok, bişi yok.

Abant Gölünde Nerede Kamp Kurmalı

Tem üzerinden gidilip Abant’a giriş yapıldığında yoldan sapmadan düz devam edin. Sağda Abant Palace oteli geçtikten sonra yol sola göl çevresinde kıvrımlaşmadan önce sağa yol ayrılıyor ve orman içerisinden düz bir şekilde devam ediyor. O yolu takip ettiğinizde ileride 3 tane yayla var. Örencik, Sarıyer ve Pelitözü yaylası. Koca geniş bir çayır sizi karşılayacak zaten. Gidin buralarda çadır kurun. Doğayı koruduktan, kirletmedikten sonra gidipde o kadar para bayılmayın. Ya da 6 kişi gidin 1 çadır kurun :)

Abant Gölü Nerede, Nasıl Gidilir sorularının cevabını açılan linkte bulabilirsiniz.

Share this Story
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Alageyik sülalesinden olan bu güzel şey sürünün lideri gibi en önde oturmuş beni kesiyordu. Ben de onu kesmeye başladım. Derken aramızda bir iletişim oldu ve 2 metreye kadar yanına yaklaşmama izin verdi.

Burası Londra'da geyiklerin serbestçe dolaşabildiği Richmond parkı. Parkın içinde farklı türlerde yüzlerce geyik var. Hem yürüyüş yapmak hem de geyikleri fotoğraflamak oldukça keyifliydi.
  • Herkese selamlar, Londra'ya taşınma, iş bulma, bir düzen oturtma derken bir baktım ki 5 ay geçmiş ve gezi planları yapmaya başlamışım. Gezi planları yapmaya başladıysam kendime gelmeye başladım diye düşündüm ve Ramazan vakti dayanamadım yeniden yola çıkmalı diyerek dükkanı açmaya karar verdim :) Ben de keyifler yerinde çok şükür, işler rayına girmeye başladı. Umarım sizlerde iyisinizdir. Bu yıl daha çok yazmayı ve paylaşmayı planlıyorum. Merak edenler için 5 aylık süreç nasıl geçti neler yaptım ve neler yapmayı planlıyorum diye kısaca bir özet geçtim. Yaziya Yolacikmali.com üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir kaç hafta içerisinde Londra’ya göçeceğim. Yeni ülke, yeni hayat, yeni iş, yeni çevre, yeni arkadaşlar ve en güzeli ise gezilecek yeni yerler beni bekliyor. Bir düzen oturtana kadar buralarda olmayacağım. Sonrasında tekrar görüşmek üzere. Sessiz geçireceğim bu süre aslında yeni planlar için de hazırlık süreci olacak. Bu süreçte her türlü iletişim yolundan bana ulaşıp sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bilgim yettiğince, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Kaçkar Mountains 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #Mountains, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #kackar, #mezovit, #yayla , #camplife, #ourcamplife, #plateau, #cloud
  • Dünya düzdür, bu fotoğrafta ispatıdır :)) Gelidonya Fenerine doğru yürürken Suluada'yı izleyerek ilerledik. Ön tarafında bembeyaz bir kumsal var. Hani yakın olsa şöyle inip bir denizine giresimiz vardı. Böyle baka baka geçtik ve aklımız bu adada kaldı. Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Suluada'ya bir gün geleceğiz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway, #suluada
  • Likya parkurunda 3 gün boyunca  50km yürüyerek Karaöz'e ulaştık. Bugün 22km ile en uzun ve en güzel manzaralı yürüyüşümüzü Yılmaz'la beraber yaptık. Yorgunluk var ama hala çakı gibiyiz. Yürüyüş bitti ama yolculuk henüz bitmedi. Şimdi 22'de İstanbul'a kalkacak uçağa yetişme çabalarındayız. Herkese iyi akşamlar, Likya'dan selamlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Ve 14km sonra Gelidonya Fenerine ulaştık. İnternette yeni geldi. Ekip çakı gibi bir bu kadar daha yürürüm dese de 8km sonra yürüyüşü bitiriyoruz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Adrasan'dan 3 kişi yola çıktık. Arkadaşım @yilmaz.oncel.7 de bize katıldı ve 20km adımlamayı hedefliyoruz. Dün bolca orman içinden yürüdük, pek manzaramız olmadı. Bugünkü parkurda ise güzel manzaralar bizi bekliyor. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Olympos antik kenti üzerinden ilerlemeye devam ediyoruz. Dik bir yokuş bizi bekliyor. 0 dan 750 metreye çıkıp sonra tekrar deniz seviyesine ineceğiz. Bugün biraz yorucu olacak gibi. Keyifli pazarlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway

Takip Et