Biraz Benden Biraz Senden, Yol Hikayeleri

Abant Gölünde Kamp Yapmalı mı?


Daha yazıya başlamadan o zamanki ruh halime döndüm. Sitem, isyan, rahatsızlık dolu bir yazı olacak.

Abant’ı; arkadaşlarımızın yorumlarından duyarız, paylaştıkları fotoğraflardan görürüz ve ah ne güzel yermiş bizde en yakın zamanda biz de gitsek deriz.

Abant’a gerçekten gitmeli mi? Abant’ta kamp yapmalı mı?

Abant’a gittiyseniz milli parklara olan isyanınız benim gibi 10 kat daha da artmıştır. Tamam eyvallah doğayı koruyorsunuz. Abant bir milli park olmasa insanlar burayı mahveder. Bunu da biliyoruz. Ama neden olayı soygunculuğa çeviriyorsunuz ki? Bu soruların cevabını yaşadıklarımı anlatarak vermiş olayım.

Tarih 1 Mayıs, günlerden Cuma(oh mis gibi 3 gün tatil) ve güzel güneşli bir günde Abant yolunu tuttum. Abant’a yaklaştığımda ha geldim ha geleceğim derken bir araç kuyruğu başladı. Rahat 500 metre var. Neyseki motorla gidiyorumda sıraya girmedim. Kapıdaki görevli motorlu olduğum için benden ücret almadı ve geçtim gittim. İçeriye bir girdim ki aman Allah’ım o da ne? Ana baba günü olmuş burası. O kadar kalabalık ki Abant gölü çevresindeki yolda trafik sıkışıyor ve beklemek durumunda kalıyorsunuz. Girişte ücret ödenmeli mi? Bence ödenmeli, sonuçta burada size bir hizmet veriliyor ve bu doğanın korunması içinde bir ücret(Sanırım otomobil 15TL idi.) alınması normal. Doğa olarak çok güzel. O kadar güzel ki hayran kalıyorsunuz. Ancak bir kalabalık var ki her yerden insan/araba fışkırıyor. Otobüslerin biri kalkmadan diğeri yanaşıyor ve 50 kişi birden hurra diye ortama giriyor. Bir an Walking Dead’deymişim gibi hissettim(izleyenler bilir). Ne yapsın insanlar, onlarda ben gibi görmeye/gezmeye gelmiş. Buraya gelmek için hafta sonu yanlış bir tercih. Hafta içi gelin ve sakin sakin tadını çıkarın. Doğal güzelliklerini anlatmakla anlatamam zaten. O kadar güzel cümle kuramam. O kadar kelime dağarcığım yok. Neyse genel olarak ortam böyle. Gidin görün. Görülmeye değecek bir doğal güzelliği var. Hatta akşama da kalın ve göl etrafında yürüyüş yapın.

Abant Gölü Kamp Alanı

Gelelim kamp alanına. Bu kadar kalabalık bana çok fazla. Bunalıyorum ne yapayım. Sessizlik ve dinginlik ararken ne buldum. Eyi güzel de bu çile çekilmez dedim kendi kendime. Tam kamp alanının önündeki yoldan geçip gidiyordum ki hadi bir bakayım(sanırım şeytan dürttü) dedim. Kamp alanı göl seviyesinden biraz daha yukarıda kalıyor ve etrafı tel örgülerle çevrili genişçe bir alan. Üstelik hem 1 2 çadır dışında kimsecikler yok hem de gölün oradaki oynaşma seslerinden ve mangal dumanından eser yok. Tamam oğlum İbrahim  bu gece buradasın dedim ve hemen yerleştim. Kamp alanı güzel, oturaklar falan var. Tuvalet, banyo, mutfak ve elektrik var. Var ama tuvalet, banyo ve mutfağın olduğu binaya köpek bağlasan durmaz. O derece pis. Neymiş efenim sezon yeni açılmışmış da bakımları yapılacakmış da falan da filan. Bir de üstüne görevli benden 27TL çadır ücreti istemesin mi! Len zaten tabut(başka bir tabir de var da ayıp olur yazmadım) gibi çadır ve tek kişiyim ne 27 lirası. Tuvaletin olduğu binanın durumu belli ve temiz su bile yok. Su için taa aşağıya çeşmeye iniyorum. Bekçi inat yok mok pok ok ığ pığ, bir dahaki gelişinde senden para almam falan. Ya arkadaş çadır ücreti al alma demiyorum ama 1 kişiyim ve küçücük çadırım var neden 27 lira diyorum. Cevap: ya işte geçen yıl 15 di bu yıl 27 yaptılar, bende almak zorundayım falan. Çüş yüzde yüze yakın zam. Ben bu yıl o kadar zam almadım. Enflasyonu bile geçemedik valla. Sizin dükkan iyiymiş. Tek kişi de 1 çadır kursam kalsam 27, 6 kişi de bir çadır kursam kalsam 27 mi dedim evet dedi. Soygunculuk ya başka bir şey değil. İçeri girerken para ver. Çadır kurdun para ver. Bakalım başka nelerden para isteyecekler. Milli parklara olan isyanım iyice tavan yaptı. Yamyamlık resmen. Bir daha gelmem ve her yerde anlatırım. Adamlar milli park diye geçiriyorlar geçirebildikleri kadar. Ha bir de ateş yakmak da yasak. Nasıl kamp olum bu. Ateş yok, su yok, bişi yok.

Abant Gölünde Nerede Kamp Kurmalı

Tem üzerinden gidilip Abant’a giriş yapıldığında yoldan sapmadan düz devam edin. Sağda Abant Palace oteli geçtikten sonra yol sola göl çevresinde kıvrımlaşmadan önce sağa yol ayrılıyor ve orman içerisinden düz bir şekilde devam ediyor. O yolu takip ettiğinizde ileride 3 tane yayla var. Örencik, Sarıyer ve Pelitözü yaylası. Koca geniş bir çayır sizi karşılayacak zaten. Gidin buralarda çadır kurun. Doğayı koruduktan, kirletmedikten sonra gidipde o kadar para bayılmayın. Ya da 6 kişi gidin 1 çadır kurun :)

Abant Gölü Nerede, Nasıl Gidilir sorularının cevabını açılan linkte bulabilirsiniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et