Bolu, Kamp Yerleri ve Rotalar, Karadeniz Bölgesi

Bolu Yedigöller


Son 2 yılda 3 kez gittiğim Yedigöller’i neden yazmamışım bilemedim. Ama bir ara yazmak için niyetlenmişim. Buraya gidilecek en güzel mevsim Sonbahar’dır. Turuncunun tüm tonlarını görebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi 7 tane göl bulunmakta. Sonbaharda gidenler 7.gölü bulmakta zorlanıyorlar. 6 saydık 7. göl nerede diyebilirsiniz. Arada derede küçük bir yerdeki bu göl sonbaharda suların az oluşundan dolayı kurumuş oluyor. Bu yüzden de adı Kurugöl. 7 göl haricinde dilek çeşmesi, şelalesi ve gülen kayaları bulunmakta. Göller etrafında, ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp alanı olarak belirlenen yerlerde ise çadır kurmanıza bir şey denmiyor(ücreti mukabilinde).  Hafta sonları günübirlikçilerin akınına uğramasıyla çok kalabalık oluyor. Bu yüzden imkanınıza varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim.

2 yıl önceki gezi anımı okumak isterseniz buyrunuz; https://www.yolacikmali.com/2013/10/yedigoller-trekking

Bolu Yedigöller Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bolu’ya giderken Bolu batı tem otoyolu ayrımında Yedigöller tabelasını göreceksiniz. Bundan sonra bir daha tabela yok. Peki nasıl gideceksiniz. En güzeli alttaki google haritalar üzerindeki yol tarifini takip etmeniz. Ankara tarafından gelenler ise Mengen üzerinden buraya ulaşabilirler. Mengen-Yedigöller arası yolun bir kısmı toprak yol, Bolu-Yedigöller yolu ise tamamen asfalt yol. 40 km’lik toprak yolu asfaltlamışlar. Biraz virajlı olsa da Bolu’daki ormanları görmek için güzel bir fırsat.

Bolu Yedigöller Yol, Ulaşım Bilgileri


Daha Büyük Görüntüle

Not: Google haritada yanlış görüntüleyebiliyor. ‘Daha Büyük Görüntüle’ diyerek haritayı yeni pencerede açarak yol tarifine bakmanız daha doğru olacaktır.

Bolu Yedigöller Kamp Alanı Bilgileri

 • Milli parkların koruması altındadır. Yani kamp alanı ücretli. Çadır ücreti olarak 20TL.
 • Arabayla giriş ücreti 12 TL.
 • Mescit
 • Tuvalet
 • Otopark
 • Piknik masası
 • Bungalov Konaklama
 • Market
 • Restoran

Not: Bu bilgiler Ekim 2015 yılına aittir.

Bolu Yedigöller Trekking Rotları

Yedigöller -> Gülen Kayalar -> Dilek Şelalesi (5.3 km)

Parkur Bilgisi

+
 • Büyük gölden başlayan bu parkur Dipsiz gölün etrafından geçerecek önce Dilek çeşmesi ve şelalesine ardından Gülen kayalara sonra diğer göllere doğru gidip araç yolundan tekrar Büyük göle dönüyor.
 • Dipsiz gölden sonra hep yukarıya çıkış var. Sazlı göle vardıktan sonra araç yolundan aşağıya doğru inilerek Büyük göle ulaşılır.
 • Ormanı ve gölü bol güzel/kolay bir parkur.
 • Kamp alanlarında ve göllerinde yakınlarında çeşmeler bulunmakta. Su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Bolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Nerede, Nasıl Gidilir? Hopa veya Artvin ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et