Bolu, Kamp Yerleri ve Rotalar, Karadeniz Bölgesi

Bolu Yedigöller


Son 2 yılda 3 kez gittiğim Yedigöller’i neden yazmamışım bilemedim. Ama bir ara yazmak için niyetlenmişim. Buraya gidilecek en güzel mevsim Sonbahar’dır. Turuncunun tüm tonlarını görebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi 7 tane göl bulunmakta. Sonbaharda gidenler 7.gölü bulmakta zorlanıyorlar. 6 saydık 7. göl nerede diyebilirsiniz. Arada derede küçük bir yerdeki bu göl sonbaharda suların az oluşundan dolayı kurumuş oluyor. Bu yüzden de adı Kurugöl. 7 göl haricinde dilek çeşmesi, şelalesi ve gülen kayaları bulunmakta. Göller etrafında, ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp alanı olarak belirlenen yerlerde ise çadır kurmanıza bir şey denmiyor(ücreti mukabilinde).  Hafta sonları günübirlikçilerin akınına uğramasıyla çok kalabalık oluyor. Bu yüzden imkanınıza varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim.

2 yıl önceki gezi anımı okumak isterseniz buyrunuz; https://www.yolacikmali.com/2013/10/yedigoller-trekking

Bolu Yedigöller Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bolu’ya giderken Bolu batı tem otoyolu ayrımında Yedigöller tabelasını göreceksiniz. Bundan sonra bir daha tabela yok. Peki nasıl gideceksiniz. En güzeli alttaki google haritalar üzerindeki yol tarifini takip etmeniz. Ankara tarafından gelenler ise Mengen üzerinden buraya ulaşabilirler. Mengen-Yedigöller arası yolun bir kısmı toprak yol, Bolu-Yedigöller yolu ise tamamen asfalt yol. 40 km’lik toprak yolu asfaltlamışlar. Biraz virajlı olsa da Bolu’daki ormanları görmek için güzel bir fırsat.

Bolu Yedigöller Yol, Ulaşım Bilgileri


Daha Büyük Görüntüle

Not: Google haritada yanlış görüntüleyebiliyor. ‘Daha Büyük Görüntüle’ diyerek haritayı yeni pencerede açarak yol tarifine bakmanız daha doğru olacaktır.

Bolu Yedigöller Kamp Alanı Bilgileri

 • Milli parkların koruması altındadır. Yani kamp alanı ücretli. Çadır ücreti olarak 20TL.
 • Arabayla giriş ücreti 12 TL.
 • Mescit
 • Tuvalet
 • Otopark
 • Piknik masası
 • Bungalov Konaklama
 • Market
 • Restoran

Not: Bu bilgiler Ekim 2015 yılına aittir.

Bolu Yedigöller Trekking Rotları

Yedigöller -> Gülen Kayalar -> Dilek Şelalesi (5.3 km)

Parkur Bilgisi

+
 • Büyük gölden başlayan bu parkur Dipsiz gölün etrafından geçerecek önce Dilek çeşmesi ve şelalesine ardından Gülen kayalara sonra diğer göllere doğru gidip araç yolundan tekrar Büyük göle dönüyor.
 • Dipsiz gölden sonra hep yukarıya çıkış var. Sazlı göle vardıktan sonra araç yolundan aşağıya doğru inilerek Büyük göle ulaşılır.
 • Ormanı ve gölü bol güzel/kolay bir parkur.
 • Kamp alanlarında ve göllerinde yakınlarında çeşmeler bulunmakta. Su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Bolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Baraklı Göleti

Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
 • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)
 • Bu hiç planlarda olmadığı halde kendimizi hayallerini kurduğumuz Alp dağlarında bulduk ve buraya aşık olduk. Dedikleri kadar güzel, fotoğraflardaki kadar güzel, gördüğümüz kadar güzel :) Alp Dağları
 • Iyi bir yansıma fotoğrafı çekmek için sabah erken kalkıp rüzgardan önce hareket etmelisiniz. 
Lake District Milli Parkı
 • 🇹🇷 30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun. 
Burası Snowdonia ama ben ona küçük Karadeniz diyorum :)

Takip Et