Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 2. Gün

Likya Yolu 2.Gün (21 Eylül 2014)

Kabak Koyu -> Alınca -> Sidyma Antik Kenti(23km)

Dün gece Kabak koyunda samanyolunu izlerken uyuyakalmışım. Bir ara yıldız da kaymıştı. Rahat bir uykunun ardından 8 gibi tekrar yola koyuldum. Sabahları 6 gibi kalkarım diyordum ama 6 da kalkmak çok saçma olacakmış. Çünkü hava 7 de aydınlanıyor. Kabak koyundan Alınca’ya 8kmlik dik bir çıkış var burası beni biraz yordu. Yokuş çıktıkça evimi, sevdiklerimi özlüyorum, bir duygusallık ağır basıyor. Yol düzleşince eski odun halime geri dönüyorum. Bu dik yokuşta perişan oldum valla. Yokuşu çıkarken İsveçli 50’li yaşlarda bir çiftle karşılaştım. Onlar Antalya’dan yola çıkmışlar ve bir aydır yürüyorlarmış. Bitirmelerine 2 gün var ve benim ise ilk günüm. Onlar bitiriyordu ben ise daha yeni başlıyordum. Belki bana da kısmet olur o günleri görmek. Adamlar akıllı, ufak bir çanta almışlar yanlarına pansiyonlarda kalarak parkuru yürüyorlar. Tabi birazda para meselesi. Likya yolundaki bir çok pansiyonun fiyatı oldukça yüksek. Sanki 5 yıldızlı otelde kalıyorsunuz ama yapacak bir şey yok. Ya çadır ya da para. Yokuş bir an bitmeyecek sandım. 3.5 saat sürdü ve bir ara bıktırmıştı ki tepeye çıkıp manzarayı görünce mutluluk patlaması yaşadım. Biraz daha ilerledikten sonra bir karşılaştığım ilk evde kahvaltımı yaptım. Buranın köylüleri bile işi ticarete dökmüş. Neyse ya ben güzel bir köy kahvaltısı yaptım ve yola koyuldum. O kadar yemişim ki daha da bir şey yiyemedim. Tek öğün yemek ve 1-2 paket bisküvi bana yetiyor. 2 gündür kendimle baş başa yürü yürü bıkmıştım. Bir müzik açtım ve biraz ilerledikten sonra Yediburunlar’ın güzel manzarasını görünce oynamaya başladım. Yolda inişe geçince parkuru bitirmiş gibi bir sevinçliydim.

IMG_20151210_074300

Sidyma Antik Kent

Sidyma’ya doğru giderken Romanya’dan gelmiş bir çiftle karşılaştık(buraya çift geliniyor galiba). Onlarda aşağıdaki sahile inmişler sonra pansiyona geçiyorlarmış. Aşağısı dediğim yer ile aramdaki yükselti benim Kabak koyundan çıktığım yere eşdeğer yükseklikte. Kendilerini taktir ettim doğrusu. Benden onlara 100 puan. Boğaziçi köyüne varıp çocuklarla muhabbet ettikten sonra Sidyma’ya doğru işaretleri takip ettim. Buradaki işaretler biraz zayıf kalmış veya ben renk körü olduğum için biraz zorlandım(kırmızı ile yeşil bende karışıyor). Bu yüzden 2 kez haritaya baktım. Ve sonunda Sidyma antik kentine ulaştım. Burada kalıntıların fotoğraflarını çeken birisiyle karşılaştık ve ben direk hi diye seslendim. Merhaba cevabı gelince şaşırdım. Adam Türk çıktı. Yolda ilk rastladığım Türk. Yani gezintiye çıkan. İlhan abi Fethiye’de yaşayan ve antik kentleri çok seven birisi. Birlikte Sidyma’yı gezdik ve bana kalıntıları anlattı. Likya; Roma ve Bizans döneminden kalmış. Lahitler oldukça enteresandı. Koca taş kütlelerini nasıl oymuşlar hayret. Gerçi onlarda bizim yazdığımız kodları(yazılımcılar anlar) görselerdi şaşırırlardı :)

IMG_20151210_074911

Antik kentin hemen yanındaki köyde bir teyze ile konuştuk. Arka bahçesinde çadır kurabileceğimi söyledi. Rahatsızlık vermemek için önce reddettim ama sonra kabul ettim. Ne yapayım ısrar etti. Yine de evlerden biraz uzağa çadır attım.Yerleştikten sonra su ve elektrik ihtiyacı için hemen camiye koştum. Namaza da git namaza. Hep elektriğin, suyun peşindesin birader. İmam hemşehrim çıktı. Haşim abiyle biraz sohbet ettik. Evinin bahçesinde çay ve ikramlarından sonra çadırıma geçtim. Yolda güzel bir insanla daha tanışmış oldum. Kısmet belki bir gün Haşim abiyle yine karşılaşırız.

Bir sevdiğiniz varsa yolda zırt pırt aklınıza gelip duruyor. Sonra insan duygusala bağlıyor. Duygusal şeyler de insanı doğa da güçsüz bırakır. Bunu iyi anla dostum. Doğa da duygusallığa yer yok. Hayatta kalmak için odun olmalısın :). Peki…

O zaman yine iyi geceler.

Saat: 22:30

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 2. Gün

2.Günün Rota Bilgisi

1.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 3.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et