Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 2. Gün

Likya Yolu 2.Gün (21 Eylül 2014)

Kabak Koyu -> Alınca -> Sidyma Antik Kenti(23km)

Dün gece Kabak koyunda samanyolunu izlerken uyuyakalmışım. Bir ara yıldız da kaymıştı. Rahat bir uykunun ardından 8 gibi tekrar yola koyuldum. Sabahları 6 gibi kalkarım diyordum ama 6 da kalkmak çok saçma olacakmış. Çünkü hava 7 de aydınlanıyor. Kabak koyundan Alınca’ya 8kmlik dik bir çıkış var burası beni biraz yordu. Yokuş çıktıkça evimi, sevdiklerimi özlüyorum, bir duygusallık ağır basıyor. Yol düzleşince eski odun halime geri dönüyorum. Bu dik yokuşta perişan oldum valla. Yokuşu çıkarken İsveçli 50’li yaşlarda bir çiftle karşılaştım. Onlar Antalya’dan yola çıkmışlar ve bir aydır yürüyorlarmış. Bitirmelerine 2 gün var ve benim ise ilk günüm. Onlar bitiriyordu ben ise daha yeni başlıyordum. Belki bana da kısmet olur o günleri görmek. Adamlar akıllı, ufak bir çanta almışlar yanlarına pansiyonlarda kalarak parkuru yürüyorlar. Tabi birazda para meselesi. Likya yolundaki bir çok pansiyonun fiyatı oldukça yüksek. Sanki 5 yıldızlı otelde kalıyorsunuz ama yapacak bir şey yok. Ya çadır ya da para. Yokuş bir an bitmeyecek sandım. 3.5 saat sürdü ve bir ara bıktırmıştı ki tepeye çıkıp manzarayı görünce mutluluk patlaması yaşadım. Biraz daha ilerledikten sonra bir karşılaştığım ilk evde kahvaltımı yaptım. Buranın köylüleri bile işi ticarete dökmüş. Neyse ya ben güzel bir köy kahvaltısı yaptım ve yola koyuldum. O kadar yemişim ki daha da bir şey yiyemedim. Tek öğün yemek ve 1-2 paket bisküvi bana yetiyor. 2 gündür kendimle baş başa yürü yürü bıkmıştım. Bir müzik açtım ve biraz ilerledikten sonra Yediburunlar’ın güzel manzarasını görünce oynamaya başladım. Yolda inişe geçince parkuru bitirmiş gibi bir sevinçliydim.

IMG_20151210_074300

Sidyma Antik Kent

Sidyma’ya doğru giderken Romanya’dan gelmiş bir çiftle karşılaştık(buraya çift geliniyor galiba). Onlarda aşağıdaki sahile inmişler sonra pansiyona geçiyorlarmış. Aşağısı dediğim yer ile aramdaki yükselti benim Kabak koyundan çıktığım yere eşdeğer yükseklikte. Kendilerini taktir ettim doğrusu. Benden onlara 100 puan. Boğaziçi köyüne varıp çocuklarla muhabbet ettikten sonra Sidyma’ya doğru işaretleri takip ettim. Buradaki işaretler biraz zayıf kalmış veya ben renk körü olduğum için biraz zorlandım(kırmızı ile yeşil bende karışıyor). Bu yüzden 2 kez haritaya baktım. Ve sonunda Sidyma antik kentine ulaştım. Burada kalıntıların fotoğraflarını çeken birisiyle karşılaştık ve ben direk hi diye seslendim. Merhaba cevabı gelince şaşırdım. Adam Türk çıktı. Yolda ilk rastladığım Türk. Yani gezintiye çıkan. İlhan abi Fethiye’de yaşayan ve antik kentleri çok seven birisi. Birlikte Sidyma’yı gezdik ve bana kalıntıları anlattı. Likya; Roma ve Bizans döneminden kalmış. Lahitler oldukça enteresandı. Koca taş kütlelerini nasıl oymuşlar hayret. Gerçi onlarda bizim yazdığımız kodları(yazılımcılar anlar) görselerdi şaşırırlardı :)

IMG_20151210_074911

Antik kentin hemen yanındaki köyde bir teyze ile konuştuk. Arka bahçesinde çadır kurabileceğimi söyledi. Rahatsızlık vermemek için önce reddettim ama sonra kabul ettim. Ne yapayım ısrar etti. Yine de evlerden biraz uzağa çadır attım.Yerleştikten sonra su ve elektrik ihtiyacı için hemen camiye koştum. Namaza da git namaza. Hep elektriğin, suyun peşindesin birader. İmam hemşehrim çıktı. Haşim abiyle biraz sohbet ettik. Evinin bahçesinde çay ve ikramlarından sonra çadırıma geçtim. Yolda güzel bir insanla daha tanışmış oldum. Kısmet belki bir gün Haşim abiyle yine karşılaşırız.

Bir sevdiğiniz varsa yolda zırt pırt aklınıza gelip duruyor. Sonra insan duygusala bağlıyor. Duygusal şeyler de insanı doğa da güçsüz bırakır. Bunu iyi anla dostum. Doğa da duygusallığa yer yok. Hayatta kalmak için odun olmalısın :). Peki…

O zaman yine iyi geceler.

Saat: 22:30

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 2. Gün

2.Günün Rota Bilgisi

1.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 3.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et