Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 3. Gün

Likya Yolu 3.Gün (22 Eylül 2014)

Sidyma -> Gavurağalı -> Karadere(17km)

Aslında bugün 4.gün. Dün çok yorgun olduğumdan bugün yazmaya karar verdim.

IMG_20151211_003619

Sidyma’ya Veda

Sabah 8 gibi tekrar yollara düştüm. Tam Sidyma’dan ayrılacakken Haşim abi ile karşılaştık. Karşılaşmamız iyi oldu çünkü dün akşam o kadar sohbet ve ikramlarından sonra hem tekrar teşekkür etmiş oldum hem de beraber fotoğraf çekildik. Ardından Bel – Yediburunlar’a doğru giden Likya yoluna devam ettim. Parkurdaki işaretler kırmızı ve beyaz boya ile yapılmış. Renk körü olduğumdan dolayı işaretleri seçmekte zorlanıyorum. Bu kadar yeşilin arasında kırmızıyı görmem zor oluyor. Taşların üzerinde de bir sürü beyaz lekeler var. Bu yüzden çok zorluyor beni. Patika da ilerlerken bir ara yine işaretleri kaybettim. Sonra sarı-kırmızı işaretleri gördüm. Bunlar Almanlar’ın işaretlediği ayrı bir parkur. Baktım görmesi daha kolay hemen bunları takip etmeye başladım. Ne de olsa aynı yere çıkar düşüncesiyle giderken o işaretleri de kaybettim. Haydaa. Sıkıntı yok. Hemen haritadan parkurun nereden devam ettiğine baktım. Epey bir sapmışım. Geri dönmek hiç cazip gelmedi. Şuradan orman içindeki yamaçtan giderim ben diyerek ne kadar büyük bir hata yaptığımı bilmeden devam ettim. İlk çıkış iyiydi. Çünkü orman çok sık değildi. Sonra sıklaşan orman içerisinde yol bulmak pek de mümkün olmadı. Üstelik her taraf dikenli çalılarla dolu. 2 saatte burayı zor çıktım. Her tarafım çizikler içinde sızlıyor. 1-2 yerim kanıyor. Bir şekilde çalılardan sıyrılıp tam düze çıktım kurtuldum derken arı kovanlarının arasında kaldım. Arıcılar kovanları açmış bir şeyler yapıyor. Beni görünce hemen uzaklaş buradan diye hareket yaptılar ki o esnada sağ kaşımın üzerinden bir arı beni öptü. Hayda sanki ben onlara ne yaptım. Kendimi kenara zor attım. Verdikleri alerji ilacını içtim. Arının iğnesi saplı kalmıştı onu çıkardım. Sonra başımda hafif bir ağrı ve şişlik ile yola devam ettim. Rotadan çıkarak gereksiz yere kendimi yordum. Oradan çıkmaya çalışırken kendimi sakatlayabilirdim de. En önemli kurallardan birini ihlal ettim. Yuh bana.

Gavurağalı İnişi

Gavurağalı’ya inişe doğru geçtiğimde çok dik bir yere geldim. Kayalık ve dik olan bu yamacı inmek çok yordu. Burayı inerken yine canımdan bezdim. Az daha gaza gelsem Likya yolunu yarıda bırakabilirdim. 2 kez aşağı doğru kayıp giderken kendimi zor durdurdum. Bildiğin aşağıya uçuyordum. Atlattığım en ciddi tehlikeydi. Bu noktada yorulduğumu ve kendimle inatlaştığımı fark ettim. Bu yüzden 1 saatlik mola verdim. Dağın başında saçma sapan bir yerde pipomu içtim. Sonradan öğrendiğime göre Gavurağalı’ya inen bu patika parkurun en zor kısımlarından biriymiş. Neyse sağ salim atlattım. Düzlüğe çıktığımda yerde yatan bir adam gördüm.

Turist Avcısı

Yerde yatan kişi Ali abi ve kendisi turist avcısı. Pusuya yatmış avını bekliyor. Her gün burada yatıp gelenleri Karadere’deki işletmesine(restoran+pansiyon) yönlendiriyormuş. Karadere’de Özlen restoranı bul, orada çadır kurabilirsin. Bende biraz daha durup geleceğim diyor. 4km sonra Özlen restorana varıyorum.

IMG_20151211_072522

Çadır yerimiz var dediğinde yumuşak bir zemin hayal etmiştim. Taşlık olan zemine zor da olsa çadırımı  kuruyorum. Şişme matım sayesinde gece rahat bir uyku uyuyabileceğim. Telefonumu restoranda şarja bırakıp sabah almayı planlarken Ali abi olmaz dedi. Haydaa. Telefonun başına bir şey gelir falan fiş mekan deyince bende bu güvensiz yerde 1 gün daha kalmaktan vazgeçtim. 4.günümde kalıp dinlenmeyi planlıyordum ama burada değil. Bugün çok yoruldum ve planlarımdan epey bir saptım. 3 gün içerisinden en zoru bugün oldu. Bugün hayatta kaldıysam daha da ölmem :).

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 3. Gün

3.Günün Rota Bilgisi

2.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 4.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et