Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 4. Gün

Likya Yolu 4.Gün (23 Eylül 2014)

Karadere -> Pydnee Antik Kenti -> Kınık(15km)

IMG_20151211_073033_1

Saat 10:15

Bugün daha geç uyandım. 9 gibi yola koyuldum. Bugün dinlenmem lazım ama burada değil. Sol ayağım ağrımaya başladı. Dizlikle biraz yürüyüp Patara sahili başlangıcında karşıma çıkan bu yerde kahvaltı yapmaya karar verdim. Kahvaltı da zeytin yedim ya. Neyse ki zeytini zorlayarak yiyebiliyorum. Sırtımda da bir ağrı var. Bugün artık yürümeyeceğim. Sahili bulmuşken biraz denize girip dinleneceğim. Sonra buralarda bir yerde çadır kurup kalacağım. Belki Letoon antik kentte de kalabilirim. Öncelikle yıkanmalıyım.

IMG_20151211_073250_1

Saat 00:30

Sabah yaptığım kahvaltı ve sonrasında denize girmem iyi gelmişti. Kendimi daha iyi hissettim. Sonra Özlem Akovalıgil(Likya parkurunu bana en çok anlatan kişi) aradı ve Kaş’tan Patara’ya geçtiğini, benimde Kınık gibi saçma bir yerde kalmayıp Patara’da dinlenip sonra yola kaldığım yerden devam etmemi söyledi. Bana da çok mantıklı geldi ve Kınık’a doğru yürümeye başladım. Patara’ya gitmek için önce Kınık’a ulaşmam gerekiyordu. Kınık’a vardıkça burada bir yerde çadır kuramayacağımı anladım. Her yer sera. Mezarlıkta yok. Parkur zaten artık asfalt yoldan devam ediyordu bende Patara’ya giteye karar verdim. Ayağım ağrısa da düz yolda yürüdüğümden rahat bir yürüyüş oldu. Yaklaşık 15km yürüme ile Kınık’a ulaştım. Minibüs ile Patara’ya geçtim ve Özlem’le buluştuk. Patara kumsalda biraz dolaştıktan sonra gün batımını görürüz diye kum tepelerinde yerimizi aldık ancak puslu hava gün batımını görmemize izin vermedi.

Bugün rahat bir yürüyüş oldu. En azından tempoyu düşürdüm ve biraz insan içine karıştım. Biraz sosyalleşmek iyi geldi. Patara’daki Medusa campinge gelip çadırlarımızı kurduk. Akşam yemeği ve Likya yolu muhabbetinden sonra ben çamaşır yıkamaya geçtim. Kendimi fırsat buldukça yıkıyorum, çamaşırları da yıkamam gerekiyor. Yoksa kokmaya başlayacağım. Bu arada Likya parkurunu çizen Kate Clow bu yol 21 günde yürünür demiş. Benim iznim o kadar olduğu için 21 gün seçmiştim. Tesadüfe bakar mısın?

IMG_20151211_073801_1

Bugün 4.günü bitiriyorum. Yola alıştım gibi. En azından dün ve bugün ilk 2 gün gibi değildi. Bilmiyorum belki de bugün fazlaca yokuş çıkmadığımdan olabilir. Yarın öğleye kadar yatıp sonra minibüslerle tekrar Kınık’a dönüp kaldığım yerden devam edeceğim. Yarın da biraz sakin geçecek gibi. Çünkü zorlu bir patika yok. Zaten bu Gavurağalı’ya iniş en zorlu yerlerdenmiş. Canımı okudu valla. Yolun rahatlamış olması beni de rahatlattı. Şu tütüne bir türlü alışamadım. Az evvel çadıra girmeden içtim ve çadıra girdim, hoop yığıldım kaldım. Baş dönmesi falan. Bir an bayılacağım sandım. Acaba tansiyonu o mu etkiliyor? Ben de anlamadım. Sanırım tütün bana iyi gelmiyor :). Dün ve bugün tansiyon yönünden iyiydim. Bir yaramazlık yok. Artık yatayım o zaman. Çok anlatacak bir şey bulamadım. İyi geceler..

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 4. Gün

4.Günün Rota Bilgisi

3.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 5.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
  • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
  • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
  • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et