Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 5. Gün

Likya Yolu 5.Gün (24 Eylül 2014)

Kınık -> Çavdır -> Üzümlü(22km)

Aman Allah’ım nasıl bir yazı böyle. Ulen ne çirkin yazmışım hep. Neyse bugün daha güzel yazmaya çalışacağım. Yani deneyeceğim :)

Sabah 8 gibi uyandım ve Özlem henüz uyanmadığı için yanımda getirdiğim iplerle bileklik yapmaya başladım. İpler ince ve sürekli düğüm atarak yaptığımdan uzun sürecek gibi. 1cm kadar yaptım. Bugünlük yeter. Özlem de kalkınca kahvaltı yaptık ve biraz muhabbet sonrası ben gitmek için toparlanıp Kınık’a geçtim. Normalde bugün dinlenme günüm ancak planların gerisine düşmemden dolayı hem de dünün yarısını dinlenerek geçirmemden dolayı bugün yürüyeceğim. Saat 1 gibi Kınık’a geldim ve yürüyüşe başladım. Parkurun bu bölümü de yine asfalt yoldan gidiyor.

IMG_20151213_191312

Bir yerde orman içi patikaya girmem gerekiyorken yine renkleri fark edemedim ve patikayı kaçırarak yoldan devam ettim. Sol ayağımı yormamak adına buraya girmediğim iyi oldu. Rahat bir yürüyüş ile Üzümlü köyü yakınlarına geldim. Burada mola vermişken trekking yapan turist bir çiftle tanıştım. Arash ve Andrea. Arash 30’lu yaşlarda bir İran’lı, Andrea ise yine 30’lu yaşlarda bir Alman. Bu ikisi nasıl buluşmuş, tanışmış sormadım ama gayet kafadengi görünüyorlardı. Onlarda aynı ben gibi Antalya’ya gidiyorlarmış. Çadırları olmadığından pansiyonlarda kalarak devam ediyorlar. Sanırım bu çift ile daha çok karşılaşacağım. Geceyi Üzümlü köyünde geçireceklerini söylediler ben ise Akbel’e gidecektim. Üzümlü köyünden geçerken her yerde üzüm asmaları gördüm. Arkadaş insanın canı bu kadar üzüm çeker mi hiç? Kimse de yok ki istesem de bana bir salkım üzüm verseler diye iç geçirerek devam ettim. Köyün çıkışlarına yakın bir yerde kasalara üzüm yerleştirmekle meşgul olan bir amca seslendi ve bana da 2 salkım üzüm verdi. Normalde kibarlık ederim, istemem falan derim. Bu kez direk atladım, aldım, teşekkür ettim ve köyü geçerek hızlı hızlı Akbel’e doğru devam ettim.

Akbel’e doğru ilerlerken birden saatin 18:25 olduğunu fark ettim ki heniz Akbel’e 4km daha vardı. Yola çıkmadan aldığım kurallardan birini çiğnemeye başlamıştım. Bu kural “18:00’dan sonra yürümek yok, nerede olursan ol orada kal” idi. İlk iş çadır kurmak için yer bakmak oldu. İlk baktığım yerin zemini çok sertti. Kazıklar girmediğinden çadırı kuramadım. Sonra biraz orman içine daldım ve düz yer aradım. 5 gün boyunca bulabildiğim en yumuşak zemindi. Burası da olmasaydı artık Patara’ya kadar yürürdüm.

IMG_20151213_191932

Hızlıcana yerleştim ve hemen notlarımı yazmaya başladım. Son 2 gün rahat bir parkurda yürümek beni fazlasıyla rahatlatmıştı. Yolu artık kabullenmiştim. Alıştım yani.

Yine iyi geceler..

Saat 21:00

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 5. Gün

5.Günün Rota Bilgisi

4.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 6.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et