Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 6. Gün

Likya Yolu 6.Gün (25 Eylül 2014)

Üzümlü -> Akbel -> Delik Kemer -> Kalkan -> Bezirgan(22km)

Var ya böyle günleri özlemiştim. Hangi günleri mi? Tarihi, saati, günleri unuttuğum veya karıştırdığım günleri özlemiştim. Az önce tarihi yazarken bir önceki sayfadan kopya çektim. Yarın Cuma’ymış. Vay be neredeyse 1 haftayı tamamlıyorum. Ben 6.günümde kendime sayarım, söverim, arıza çıkarırım diye düşünmüştüm ama olmadı. Simge’de 8.gününde öyle olursun demişti. Bakalım daha 2 gün var ve şu an için iyiyim.

Bu sabah biraz geç uyandım. 07:30 gibi uyandım ama hızlıca toparlanıp 08:13 gibi yolda olmayı başardım. Dün iyi ki kendime vermiş olduğum 18:00’dan sonra yürümeyeceğim sözünü tutmuşum. Çünkü parkur artık patikadan devam ediyor, patika üzerinde çadır yeri bulamayıp gece karanlığında yürümek durumunda kalacaktım. Bu patikada da gece yön bulmak oldukça zor olacaktı. Evet bazen kafam çalışıyor :).

IMG_20151213_192358

Patikada ilerlerken işaretleri kaybettiğimi fark ettim. Yol ikiye ayrıldı ve bir ev gördüm. Parkurun nereden gittiğini sormak için eve ilerledim sonra kendimi sohbet edip çay içerken buldum. Ne yüzsüz adam oldun sen İbrahim. Eskiden biri bir şey ikram edeyim dediğinde “yok ben almayayım, teşekkür ederim, yoluma devam edeyim” gibi cümleler kurarken şimdi bir bardak daha çay istiyorsun. Burada İbrahim amca ailesiyle birlikte yaşıyor. Çok sıcakkanlı ve sevecen insanlar. İbrahim amca eşine çok çektirmiş olsa gerek. Muhabbet ederken bir ara “Allah’ın gücüne gitmesin ama İbrahim’lerin kafası hep arkadan gelir” diyerek lafı İbrahim amcaya çaktı. Tabi inceden bana da giydirdi. İbrahim amca ise eski çakallardan hemen “Bizim kafamız önden gidiyor, o ondandır” diyerek karşılık verdi. Önden veya arkadan mı gidiyor bilmiyorum ama bu aralar benim kafa benden ayrı gidiyor. Onları atışmalarıyla baş başa bırakıp yoluma devam ettim.

IMG_20151213_193135

Patika beni özlemiş. 2 gündür yoldan rahat rahat gidiyorsun gel birazda patikadan devam et demiş galiba. Parkurun kalan bölümü patikadan devam ediyor. Önce Akbel’e sonra Delik Kemer’e ulaştım. Delik Kemer’e giden patikada otlar iyice azıtmış, çığırından çıkmış arkadaş. Yahu patikayı niye kapatıyorsun, ne gerek var o kadar büyümeye. Sağım solum çizikler içerisinde devam ettim. Delik Kemer’e ulaştım, otlar azaldı, ohh rahat ettim derken bu sefer de yarım litreden az suyumun kaldığını fark ettim. Etrafta su kaynağı göremedim ve parkur iyice çirkinleşmeye başlamıştı. Ne sandın olum. O zaman gidip evde otursaydın. Zorlu kayalık geçişinden sonra patikadan ilerlemeye devam ettim. Yalnız kayalıklar gerçekten çok feci. Bir kaysan veya hafif dengen gitse iptalsin. Hakkın rahmetine doğru yol alırsın. Kayalıklarda zaten ölümlü kazalar oluyormuş(bunu sonradan öğrendim). Neyse ki ben sağ çıktım. Bunu niye diyorsam. Öyle olmasa bu notu nasıl yazacaktım? İşte bizim kafamız arkadan geliyor onda dolayı :)

IMG_20151213_194019

Şimdi de su bitti. Zaten 1 yudumda bitecek suyum vardı, gıdım gıdım içiyordum. Parkur falan yok zaten. Bildiğin saçma sapan yerlerden geçerek patika devam ediyor. Yaklaşık 1.5 saat susuz yolculuk sonrası Kalkan’a ulaştım. Karşıma çıkan ilk barakanın kenarında hortum vardı. Musluğu buldum sevinçle suya doyacaktım ki su sıcak akıyor. Vay arkadaş ya. Biraz açtım akıttım ama değişmedi. Yine susuz kaldık iyi mi. Yerleşim yerine az kalmıştı, ilk insan gördüğüm evden su istedim. Aslında isteyemedim. Adam halimi görünce ben su demeye kalmadan mutfağa koştu su getirdi. Koca bardak 1 tane diktim. Sonra 1 tane daha içtim ve anca kendime gelip konuşmaya başladım. Adı Mark veya Mayk. Unuttum işte. Yarı İngiliz yarı Hindistan’lı, burada yaşayan iyi bir adam. Su verdi ya iyi oldu, diğerleri kötü mü yani? Üff ne bileyim saçma şeylerle  yorma beni. Neyse güler yüzlü bir adamdı işte.

PSX_20151214_132130

Kalkan’da lojistik destek sonrası Bezirgan köyüne doğru yol aldım. Daha Bezirgan köyüne varamadan saatin kritik saat olan 18:00’a yaklaştığını fark ettim ve hemen çadır kuracak yer aradım. Burada düz yer çok da arkadaş her yer taş mı olurmuş? Ulen nereden buldunuz bu kadar taşı da buraya döktünüz? Hayret valla. Bir yeri temizledim ve yerleştim. Çadıra girmeden bir pipo yaktım. Bu tütün bana iyi gelmiyor. Pipo içmeyi çok seviyorum ama feci rahatsız ediyor. Bir an ayaktayken düşüp bayılacakmışım gibi hissettim ve kendimi çadıra zor attım. Sanırım tütün benim tansiyonu tetikliyor. Bir de Dardanel ton yemiştim. Allah kahretmesin beni. Hem yağlı dokunuyor hem de yiyorum. Üstüne bir de tütün içiyorum. İyi oluyor olum sana hak ediyorsun bence.

PSX_20151214_132624

Kendime gelince bir yarım saat bileklik yapmayla uğraştım. Bu arada bugün sağ ayak baş parmağımın tırnağı oynamaya başladı. Hafif ağrı da var. İşte bu korktuğum başıma geliyor. Zaten tırnaklarım yeni düzelmişti. İnşallah iltihap olmaz, sadece düşer. Bugün Kalkan’dayken çantanın omuzu tutan yeri koptu. Onu da bir iple bağlayarak şimdilik hallettim. Sanırım bugün başıma gelmeyen kalmadı. Bugün psikolojik olarak yorulmaya başladığımı hissediyorum. 21 gün artık zor olurmuş gibi geliyor. Zaten planlamalarıma göre gerideyim. Bakalım daha ne kadar devam edeceğim.

Bu günde(olum bugün bitişik yazılır) iyi geceler..

Saat 22:30

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 6. Gün

6.Günün Rota Bilgisi

5.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 7.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et