Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 9. Gün

Likya Yolu 9.Gün (28 Eylül 2014)

Gökçeören -> Phellos -> Çukurbağ -> Kaş(28km)

Gece neyseki yağmur fazla uzatmadı. Ama mübarek rüzgar hiç dinmedi. Çadırı sonradan iyi kurmuştum bu yüzden sorun olmadı. Sabah masmavi bir gökyüzüyle uyanmak çok güzel oldu. Hava soğuk biraz üşüyorum ama bulutların ve yağmurun olmayışı fazlasıyla sevindirici. Olaf benden daha erkenci çıktı. Ben 8’de  uyandım adam yola çıkmaya hazırdı. Vedalaştık, belki bir gün yine karşılaşırız dedik. Dünya küçük belli mi olur.

PSX_20151228_014506

Gece hava biraz serindi ama çok rahatsız olmadım. Güzel bir kahvaltının ardından 9 gibi bende yola koyuldum. Bir telefona bakayım dedim ki hoop ne göreyim? Telefon donmuş kalmış. Sonra zaten iptal oldu. Ne yaptıysam açamadım. Bugün telefon ve gps olmadan Kaş’a gitmeyi hedefliyorum. Gökçeören’den Kaş’a kadar yaklaşık 30km ve yolun yüzde 75’i patika olarak gidiyor. Gps ve telefon olmadan yola koyuldum. İşaretler canımı okudu. 4-5 defa işaretleri kaybedip geri döndüm, dolaştım, aradım ve buldum. Bazen hiç işaret görmedim. Yapacak bir şeyim olmadığından yolu takip ettim. Sonra işareti görünce doğru yolda olduğumu gördüm. Bugün müzik dinlemek iyi geldi. Parkurun büyük bir bölümünü müzik dinleyerek geçirdim. Bu yüzden tempom iyiydi. Phellos antik kentine gelmeme 5-6 km kala kendimi bir anda at sürüsünün içinde buldum. Beni görünce kaçtılar. Müzik dinlemiyor olsaydım seslerini duyar ve sinsince yaklaşırdım. Tühh be. Ama peşlerinden gittim. Görüntü kaydı almaya çalıştım ama hergeleler kaçıp gittiler. Onlar koşuyor bende peşlerinden koşuyordum. Biraz görüntülerini aldım :). Temiz ve bakımlı atlardı ama yabanileşmişler. Çok ilginç.

PSX_20151228_014932

Sonra bir baktım 5.5 saatte 22km yol yapmışım. Ki bu çok iyi. Üstelik patikada yürüdüm ve saat daha 4. Facebook sayfamda dün akşam zamanlı gönderi paylaşmıştım. Sabah yayınlanmıştı. Onun haricinde telefon bozulduğundan kimseyle iletişim kuramadım. 1 gün Çukurbağ’da kalsam merak edilebileceğimden Kaş’a kadar gitmeye karar verdim. Bizimkilere benden 1 gün haber alamazsanız panik olmayın dediğim için içim rahattı.Kaş’a varmaya 2-3 km kala çok yorulmuştum. Kamp yapmak için bir yer bile baktım. Ancak burası çok rüzgarlıydı. Gece rahat bir uyku uyuyamayacağımı düşündüm. Bu yüzden biraz dinlenip sonra devam ettim. 18:00 civarı Kaş’a ulaştım. Tabi gps olmadan sadece işaretlerle yolu bulmak zor oldu. İlk iş olarak internet kafeye gittim. Ne yazıkki facebook’a giremiyorum. Kodmatik’in ürettiği kodu girin diyor. Evdeki face hesabımı açtırdım ve oradan giriş yaptım. Bir baktım kimse beni merak bile etmemiş :). Ayşegül Kaş’taydı. Geldiğinde haberleşelim demişti. İlk işim onu aramak oldu. Seni misafir edelim dedi. Önce rahatsızlık vermemek için yok dedim ama sağ olsun bırakmadı. Medeniyete gelmek beni çok mutlu etmişti. Yıkandım, temizlendim bir de üstüne yemek yedim. Çok ciddi bir lojistik destek aldım. 9 günün sonunda bu çok iyi gelmişti. Ardından telefonla uğraşmaya başladım ama o iş olmadı. Muammer abi ile de tanıştık. Aslında kendisi ev sahibi. Kaş’ta dalış eğitmenliği yapıyor. Ayeşgül ona misafir gelmiş bende Ayşegül’e. Çok iyi ve güleryüzlü insanlar. Kendi evindeymiş gibi rahat et dediler. Bende evin altını üstüne getirdim. Bunu yanlış adama söylediniz dostum :). Şimdi evden kaçacağım ahahah.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Telefonsuz ve haritasız ilerlemek sıkıntı olacak gibi. Sürekli kaybolarak devam etmek zor oluyor. Psikolojik olarak yoruyor insanı. Bu yüzden Demre veya Finike’de yürüyüşü bırakabilirim. Bu arada bizimkilere telefonsuz devam edeceğimi söylemedim. Yarın sabah söyleyip yola devam edeceğim. Şimdi bir de onlarla uğraşamam, bir ton laf ederler :)

Haydin iyi geceler..

Saat 23:30

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 9. Gün

9.Günün Rota Bilgisi

8.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 10.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Kurumsal Hayat mı Doğal Hayat mı?

Ara sıra kendime bu soruyu soruyorum. Bir tarafta ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
  • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)
  • Bu hiç planlarda olmadığı halde kendimizi hayallerini kurduğumuz Alp dağlarında bulduk ve buraya aşık olduk. Dedikleri kadar güzel, fotoğraflardaki kadar güzel, gördüğümüz kadar güzel :) Alp Dağları
  • Iyi bir yansıma fotoğrafı çekmek için sabah erken kalkıp rüzgardan önce hareket etmelisiniz. 
Lake District Milli Parkı
  • 🇹🇷 30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun. 
Burası Snowdonia ama ben ona küçük Karadeniz diyorum :)

Takip Et