Likya Yolu, Yol Hikayeleri

Likya Yolu 9. Gün

Likya Yolu 9.Gün (28 Eylül 2014)

Gökçeören -> Phellos -> Çukurbağ -> Kaş(28km)

Gece neyseki yağmur fazla uzatmadı. Ama mübarek rüzgar hiç dinmedi. Çadırı sonradan iyi kurmuştum bu yüzden sorun olmadı. Sabah masmavi bir gökyüzüyle uyanmak çok güzel oldu. Hava soğuk biraz üşüyorum ama bulutların ve yağmurun olmayışı fazlasıyla sevindirici. Olaf benden daha erkenci çıktı. Ben 8’de  uyandım adam yola çıkmaya hazırdı. Vedalaştık, belki bir gün yine karşılaşırız dedik. Dünya küçük belli mi olur.

PSX_20151228_014506

Gece hava biraz serindi ama çok rahatsız olmadım. Güzel bir kahvaltının ardından 9 gibi bende yola koyuldum. Bir telefona bakayım dedim ki hoop ne göreyim? Telefon donmuş kalmış. Sonra zaten iptal oldu. Ne yaptıysam açamadım. Bugün telefon ve gps olmadan Kaş’a gitmeyi hedefliyorum. Gökçeören’den Kaş’a kadar yaklaşık 30km ve yolun yüzde 75’i patika olarak gidiyor. Gps ve telefon olmadan yola koyuldum. İşaretler canımı okudu. 4-5 defa işaretleri kaybedip geri döndüm, dolaştım, aradım ve buldum. Bazen hiç işaret görmedim. Yapacak bir şeyim olmadığından yolu takip ettim. Sonra işareti görünce doğru yolda olduğumu gördüm. Bugün müzik dinlemek iyi geldi. Parkurun büyük bir bölümünü müzik dinleyerek geçirdim. Bu yüzden tempom iyiydi. Phellos antik kentine gelmeme 5-6 km kala kendimi bir anda at sürüsünün içinde buldum. Beni görünce kaçtılar. Müzik dinlemiyor olsaydım seslerini duyar ve sinsince yaklaşırdım. Tühh be. Ama peşlerinden gittim. Görüntü kaydı almaya çalıştım ama hergeleler kaçıp gittiler. Onlar koşuyor bende peşlerinden koşuyordum. Biraz görüntülerini aldım :). Temiz ve bakımlı atlardı ama yabanileşmişler. Çok ilginç.

PSX_20151228_014932

Sonra bir baktım 5.5 saatte 22km yol yapmışım. Ki bu çok iyi. Üstelik patikada yürüdüm ve saat daha 4. Facebook sayfamda dün akşam zamanlı gönderi paylaşmıştım. Sabah yayınlanmıştı. Onun haricinde telefon bozulduğundan kimseyle iletişim kuramadım. 1 gün Çukurbağ’da kalsam merak edilebileceğimden Kaş’a kadar gitmeye karar verdim. Bizimkilere benden 1 gün haber alamazsanız panik olmayın dediğim için içim rahattı.Kaş’a varmaya 2-3 km kala çok yorulmuştum. Kamp yapmak için bir yer bile baktım. Ancak burası çok rüzgarlıydı. Gece rahat bir uyku uyuyamayacağımı düşündüm. Bu yüzden biraz dinlenip sonra devam ettim. 18:00 civarı Kaş’a ulaştım. Tabi gps olmadan sadece işaretlerle yolu bulmak zor oldu. İlk iş olarak internet kafeye gittim. Ne yazıkki facebook’a giremiyorum. Kodmatik’in ürettiği kodu girin diyor. Evdeki face hesabımı açtırdım ve oradan giriş yaptım. Bir baktım kimse beni merak bile etmemiş :). Ayşegül Kaş’taydı. Geldiğinde haberleşelim demişti. İlk işim onu aramak oldu. Seni misafir edelim dedi. Önce rahatsızlık vermemek için yok dedim ama sağ olsun bırakmadı. Medeniyete gelmek beni çok mutlu etmişti. Yıkandım, temizlendim bir de üstüne yemek yedim. Çok ciddi bir lojistik destek aldım. 9 günün sonunda bu çok iyi gelmişti. Ardından telefonla uğraşmaya başladım ama o iş olmadı. Muammer abi ile de tanıştık. Aslında kendisi ev sahibi. Kaş’ta dalış eğitmenliği yapıyor. Ayeşgül ona misafir gelmiş bende Ayşegül’e. Çok iyi ve güleryüzlü insanlar. Kendi evindeymiş gibi rahat et dediler. Bende evin altını üstüne getirdim. Bunu yanlış adama söylediniz dostum :). Şimdi evden kaçacağım ahahah.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Telefonsuz ve haritasız ilerlemek sıkıntı olacak gibi. Sürekli kaybolarak devam etmek zor oluyor. Psikolojik olarak yoruyor insanı. Bu yüzden Demre veya Finike’de yürüyüşü bırakabilirim. Bu arada bizimkilere telefonsuz devam edeceğimi söylemedim. Yarın sabah söyleyip yola devam edeceğim. Şimdi bir de onlarla uğraşamam, bir ton laf ederler :)

Haydin iyi geceler..

Saat 23:30

Ek bilgi; Bu notlar yolculuk sırasında yazılmıştır.

Fotoğraflarla 9. Gün

9.Günün Rota Bilgisi

8.Günün Gezi Notları Likya Yolu Anıları 10.Günün Gezi Notları

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Likya Yolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et