Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Kamp ekipmanlarından olmazsa olmazdır uyku tulumu. Uyku tulumuna gerek yok battaniye bana yeter demeyin. Sıcak ve rahat bir uyku için gereklidir uyku tulumu. İnsanlar kamp malzemesi alırken bilmedikleri bir dünyaya düşüyorlar. Çok teknik detaylara girmeden size faydalı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.

Uyku tulumunun ne işe yarar? Uyku tulumu özellikleri nelerdir? Uyku tulumu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi uyku tulumunu almalıyım? Uyku tulumu yetersiz kaldığı durumlarda ne yapmalıyım? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Uyku tulumu ne işe yarar?

Uyku tulumlarının asıl amacı sizi ısıtmak değildir. Asıl işlevi vücut ısınızı uyku tulumu içerisinde tutmaktır. Ortamı siz ısıtırsınız, uyku tulumu ise dışarıyla olan yalıtımı sağlar. Böylelikle üşümeden uyursunuz.

Uyku tulumu özellikleri nelerdir?

Uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç husus vardır.

Uyku Tulumu Konfor Değerleri

Marka olan uyku tulumlarının üst limit, konfor, alt limit ve ekstrem sıcaklık değerleri vardır. Üst limit sıcaklık aşırı terlemeden uyuyabileceğiniz değerdir. Konfor sıcaklığı ise rahat uyuyabileceğiniz değerdir. Alt limit ise ara ara üşüyerek uyuyabileceğiniz sıcaklık değeridir. Ekstrem sıcaklık değeri ise sizi hayatta tutabileceği son sıcaklık değeridir. Çoğu uyku tulumunda 3 değer göreceksiniz. Üst limit, konfor ve ekstrem sıcaklık değeri. Bir uyku tulumunda cinsiyete göre bu değerler farklılaşabilir. Markasız veya daha basit olan uyku tulumlarında bu kadar detay bulamazsınız.

Uyku Tulumu Türleri(Dolgu Malzemesi)

Sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki farklı uyku tulumu üretilmektedir. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik uyku tulumlarına göre daha dayanıklıdır. Daha az yer kaplar ve daha hafiftir. Kaz tüyü uyku tulumlarında kaz tüyü/kuş tüyü karışım oranı vardır. Kaz tüyü yüksek olan uyku tulumu daha verimlidir. Kaz tüyünün nasıl elde edildiğini bildiğimizden almak istemeyebilirsiniz. O zaman sentetik uyku tulumu tercih etmelisiniz. Bazı yerlerde sentetik uyku tulumunun ıslandığında kaz tüyü olanlara göre daha çabuk kuruduğu söyleniyor. Kaz tüyü uyku tulumu için ciddi bir dezavantajmış gibi anlatılıyor. Siz onlara uymayın. İyi bir kampçı uyku tulumunu ıslatmaz. Kaz tüyünün elde ediliş şeklinden dolayı kaz tüyü almamanız daha geçerli bir neden sayılır. Bazı uyku tulumlarının dış kumaşı ıslanmaya/neme karşı daha dayanıklıdır. Uyku tulumu seçimi yaparken buna dikkat edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Tipleri

Mumya şeklinde ve battaniye şeklinde olan uyku tulumları var. Battaniye gibi olanlar yazlık oluyor. Yine de mumya tipi uyku tulumunu almanızı tavsiye ederim. Sadece ağız kısmının açık kalmasını sağlayarak daha fazla konfor ve yalıtım sağlıyor. Başta ve boyun kısmında iplerle büzebiliyor olmanız ise ısı kaybını daha aza indirmenizi sağlıyor.

Uyku tulumu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

En renklisinden al, en güzeli olsun, en pahalısı olsun. Olsun tabi ya ama bunlardan daha önemli olan şeyler var.

Uyku Tulumu Seçiminde Mevsim ve Bölge Etkisi

Uyku tulumunu kullanacağınız bölgeler ve mevsimler uyku tulumu seçiminde karar vermenizde en büyük etkendir. Kışın 2000 metre yükseklikte bir yaylada kamp yapmayacaksanız -16 konfor sıcaklığına sahip bir uyku tulumu almanıza gerek yok. Kamp yapacağınız mevsimde hava sıcaklığının o bölgelerde gece en soğuk kaç derece olduğunu öğrenin ve uyku tulumunuzu buna göre alın. Şehir merkezleriyle yüksek olan yerlerin sıcaklık değerleri farklı olacaktır. Kocaeli’ndeki bir yaylaya kamp yapmaya giderken Kocaeli hava durumuna bakmanız sizi yanıltacaktır. Her 150 metre yükseğe çıktığınızda yaklaşlık 1 derece sıcaklık kaybı olacağını unutmayın. İstanbul’da yaşıyorum kış haricinde İstanbul’a yakın yerlerde(yaylalarda, deniz kenarı gibi yerlerde) kamp yaparım diyorsanız konfor sıcaklığı 0 derece olan bir uyku tulumu almanız size fazlasıyla yeterli olacaktır.

Hangi uyku tulumunu almalıyım?

O kadar çok marka ve çeşit var ki, o da senin paşa gönlüne kalmış :). Beğendiğin ve kararsız kaldığın uyku tulumları olursa İletişim menüsünden bana mesaj at, inceleyip dönüş yapayım.

Uyku tulumu yetersiz kaldığı durumlarda ne yapmalıyım?

Bu ayrı bir mevzu. Gel bunu başka bir başlık altında değerlendirelim. Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa ‘dan ulaşabilirsiniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

Instagram did not return a 200.

Takip Et