Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa

Benim başıma çok geldi. Muhtemelen uyku tulumunun sizi yeterince sıcak tutmadığı veya üşüyerek uyuduğunuz geceler olmuştur. İnsan zorda kalınca öyle çözümler üretiyorki şaşırmamak elde değil. Şimdi otursam düşünsem veya siz düşünseniz aklınıza gelmez ama zorda kalınca zihninizdeki ampüller bir bir yanar.

Uyku tulumu yetersiz kaldığı durumlarda ne yapmalıyım?

 • Yakında araba varsa yaşadın. Hemen git yat. Arada bir çalıştır içeriyi ısıt. Mis gibi uyursun, senden iyisi olmaz.
 • Araba yoksa daha kalın giyinmen senin zararına olur. Çünkü uyku tulumu senin içeride ısıttığın havayı korumaya çalışır. Üstüne sende kalın kalın giyinirsen içerideki havayı ısıtamazsın. O yüzden kalın kalın giyinmek yerine üzerine örtebileceğin kıyafetleri yorgan gibi uyku tulumunun üzerine çekmen daha çok faydalı olur.
 • Zeminle yatılımı artıcak şeyler yap. Eğer iyi bir matın yoksa çanta olur, poşet olur, kıyafet olur ne bulursan zeminle yalıtım sağlamalısın. En etkili olabilecek yöntem ise ilk yardım çantalarında bulunan alüminyum battaniyeyi yere sarman. Eğer yer yalıtım iyiyse uyku tulumunu dıştan sarabilirsin. Alüminyum battaniyeler hafif ve yer kaplamazlar. Yanınızda bulundurmanızda büyük fayda var.
 • Yapışkan ısıtıcılar var, eğer yanınızda onlardan varsa bir ayak kısmına bir de bel kısmına yapıştırırsanız yaklaşık en az 12 saat size sıcaklık sağlar. Sonra ohh mis gibi uyku. Tecrübeyle sabit.
 • Yapışkan ısıtıcı yoksa o zaman sıcak su torbası kullanın. Haydaaa, dağın başında nereden bulayım bunu demeyin. 500mlt lik pet şişeye su doldurup ateşte ısıtırsanız(merak etmeyin içi su dolu pet şişe ateşe tutulunca hemen yanmaz) ve bunu uyku tulumunun içerisine alırsanır rahat edersiniz. Sıcak bir soba görevi üstlenecektir.
 • Uyku tulumuna girmeden bir tur etrafta koşarsanız vücut ısınız yükselecektir. Böylelikle uyku tulumu içerisindeki havayı daha çabuk ısıtabileceksiniz.
 • Sabah 4-5 güneşin doğmasına yakın zamanlar en soğuk vakitlerdir. Aklınızda bulunsun. Bu saati atlatırsanız daha çok yaşarsınız demek anlamına geliyor.
 • Nefesinizle uyku tulumu içerisindeki havayı ısıtmayı denemekte bir yöntem. Ancak nefesinizdeki nemden dolayı içerisi ıslanır ve ısıtamazsanız üşürsünüz. Tavsiye edilen bir yöntem değil. Uygulamayın.
 • Daha da zorda kaldıysanız uyumayın. Kalkın ateş yakın, çay yapın, çorba yapın iyice ısının. Zatürre olmamaya çalışan. Daha kötüsü lokal don olayları yaşama tehlikesi varsa uyumayın. Lokal don olaylarına ayak veya el parmaklarının donmasını örnek olarak gösterebiliriz. Dilerim böyle şeyler hiç yaşamazsınız.

Uyku Tulumu Seçimi Nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?‘dan devam edebilirsiniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

One Comment


 1. Onur Erden

  19/09/2016 at 19:51

  Merhabalar,

  şişeye sıcak su doldurup uyku tulumunun içine atma olayını ben de akıl edebilmiş ve çokça faydasını görmüştüm. gecemizi kurtardı desem yeridir.
  zorda kalan herkese tavsiye ederim.

  güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et