Uyku Tulumu Yetersiz Kalırsa

Benim başıma çok geldi. Muhtemelen uyku tulumunun sizi yeterince sıcak tutmadığı veya üşüyerek uyuduğunuz geceler olmuştur. İnsan zorda kalınca öyle çözümler üretiyorki şaşırmamak elde değil. Şimdi otursam düşünsem veya siz düşünseniz aklınıza gelmez ama zorda kalınca zihninizdeki ampüller bir bir yanar.

Uyku tulumu yetersiz kaldığı durumlarda ne yapmalıyım?

 • Yakında araba varsa yaşadın. Hemen git yat. Arada bir çalıştır içeriyi ısıt. Mis gibi uyursun, senden iyisi olmaz.
 • Araba yoksa daha kalın giyinmen senin zararına olur. Çünkü uyku tulumu senin içeride ısıttığın havayı korumaya çalışır. Üstüne sende kalın kalın giyinirsen içerideki havayı ısıtamazsın. O yüzden kalın kalın giyinmek yerine üzerine örtebileceğin kıyafetleri yorgan gibi uyku tulumunun üzerine çekmen daha çok faydalı olur.
 • Zeminle yatılımı artıcak şeyler yap. Eğer iyi bir matın yoksa çanta olur, poşet olur, kıyafet olur ne bulursan zeminle yalıtım sağlamalısın. En etkili olabilecek yöntem ise ilk yardım çantalarında bulunan alüminyum battaniyeyi yere sarman. Eğer yer yalıtım iyiyse uyku tulumunu dıştan sarabilirsin. Alüminyum battaniyeler hafif ve yer kaplamazlar. Yanınızda bulundurmanızda büyük fayda var.
 • Yapışkan ısıtıcılar var, eğer yanınızda onlardan varsa bir ayak kısmına bir de bel kısmına yapıştırırsanız yaklaşık en az 12 saat size sıcaklık sağlar. Sonra ohh mis gibi uyku. Tecrübeyle sabit.
 • Yapışkan ısıtıcı yoksa o zaman sıcak su torbası kullanın. Haydaaa, dağın başında nereden bulayım bunu demeyin. 500mlt lik pet şişeye su doldurup ateşte ısıtırsanız(merak etmeyin içi su dolu pet şişe ateşe tutulunca hemen yanmaz) ve bunu uyku tulumunun içerisine alırsanır rahat edersiniz. Sıcak bir soba görevi üstlenecektir.
 • Uyku tulumuna girmeden bir tur etrafta koşarsanız vücut ısınız yükselecektir. Böylelikle uyku tulumu içerisindeki havayı daha çabuk ısıtabileceksiniz.
 • Sabah 4-5 güneşin doğmasına yakın zamanlar en soğuk vakitlerdir. Aklınızda bulunsun. Bu saati atlatırsanız daha çok yaşarsınız demek anlamına geliyor.
 • Nefesinizle uyku tulumu içerisindeki havayı ısıtmayı denemekte bir yöntem. Ancak nefesinizdeki nemden dolayı içerisi ıslanır ve ısıtamazsanız üşürsünüz. Tavsiye edilen bir yöntem değil. Uygulamayın.
 • Daha da zorda kaldıysanız uyumayın. Kalkın ateş yakın, çay yapın, çorba yapın iyice ısının. Zatürre olmamaya çalışan. Daha kötüsü lokal don olayları yaşama tehlikesi varsa uyumayın. Lokal don olaylarına ayak veya el parmaklarının donmasını örnek olarak gösterebiliriz. Dilerim böyle şeyler hiç yaşamazsınız.

Uyku Tulumu Seçimi Nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?‘dan devam edebilirsiniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

One Comment


 1. Onur Erden

  19/09/2016 at 19:51

  Merhabalar,

  şişeye sıcak su doldurup uyku tulumunun içine atma olayını ben de akıl edebilmiş ve çokça faydasını görmüştüm. gecemizi kurtardı desem yeridir.
  zorda kalan herkese tavsiye ederim.

  güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

Instagram did not return a 200.

Takip Et