Her Şeyi Bırakıp Gezgin Olmak

Gezgin kimdir, gezgin nasıl olunur? Gezgin olmak için her şeyi bırakıp gitmek mi gerekir? En iyi gezgin en çok gezen midir? Gezgin olmak iyi bir şey midir? Gezgin, gezen, turist aynı şey midir? Sen hangisisin abi? 

Valla bende ne olduğumu bilmiyorum. Sırt çantamı alıp yollara düştüğümde gezgin oluyorum, motora atlayıp turladığımda gezen oluyorum, uçağa atlayıp otellerde kaldığımda ise turist oluyorum. Beni böyle tarifleyebiliriz. Gelelim diğer sorulara. Baştan söyleyeyim biraz tehlikeli mevzular bunlar, kimseye laf atmak gibi amacım yok sadece bunlar benim düşüncelerim. Sonra yok efenim öyle değil böyle diye kızmayın.

Gezgin kime denir, gezgin nasıl olunur?

Nasıl tarif etsem bilemedim. Mavi gözlü, sarışın ve 1.75 üzeri olan erkekler erkek gezgin 1.65 üzeri olanlarda kadın gezgindir gibi bir şey yok ki bende güzel bir tanım yapayım. Yine de bir tanım yapacağım. Gezgin; Yola çıkmayı bağımlılık haline hatta hayat felsefesi haline getirmiş, her plan yaptığında heyecandan yerinde duramayan, ilgilendiği alanla ilgili olarak veriler toplayan, her daim öğrenen ve öğrenirken de öğreten kişilerdir. Hele bir de gezerken detaylı paylaşımlar yapıyorlarsa onlar güzel gezginlerdir. Benimde hayranlıkla takip ettiğim kişiler var. Gezginleri görünce zaten farkı hissediyorsunuz. Peki gelelim gezgin nasıl olunura? Bunu da hayattaki koşulların ve ne kadar istekli olduğun belirler. Örneğin ailende hasta biri varsa ve o kişiye bakmakla yükümlü isen koşulların zor olur. İstekli değilsen zaten sürekli bir bahanen vardır. Gezgin adamın yola çıkmak için bahanesi olur, çıkmamak için değil!

Gezgin olmak için her şeyi bırakıp gitmek mi gerekir?

Dedik ya dostum koşullar belirler. Her şeyi bırakıp gitmek kolay olandır. Asıl olan hayatla mücadele ederken gezgin olmaktır. Hadi bunu yap da görelim.

En iyi gezgin en çok gezen midir?

Kesinlikle katılmıyorum. Yaptığı işte iyiyse o daha iyidir. Özetle alın teri gerekir.

Gezgin olmak iyi bir şey midir?

Ya ne sandın. Su gibi faydalı bir şeydir. Paylaştıklarıyla hayatı güzelleştirir. Üstelik kimseye zararı da olmaz. Kendi halinde yaşar.

Gezgin, gezen, turist aynı şey midir?

Değil. Yukarı da kendimden örnek verdim. O yeterlidir diye düşünüyorum. Daha da lafı uzatmayayım.

Share this Story
 • Frig Yolu Yol Hikayeleri

  Frig Yolu da Nedir ki?

  Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel güzel fotoğraflarla “Frig Yolu Sizi Bekliyor” paylaşımlarını görmeye başladım. Neydi bu Frig Yolu, ...
 • Duyurular

  Hayalleri Olanlara Selam Olsun

  Soğuk bir Londra akşamındayım, çayımı demledim – ne yapacaksın bazısı çay bazısı şarap sever- sonra google’dan rasgele bir Jazz müzik kanalı ...
 • Bursa Kamp Yerleri ve Rotalar Marmara Bölgesi

  Baraklı Göleti

  Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına sahip sonradan oluşturulmuş yapay bir gölettir. Baraklı Göleti fotoğrafları‘na buradan ulaşabilirsiniz. Baraklı Göleti Nerede, ...
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
 • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)

Takip Et