Her Şeyi Bırakıp Gezgin Olmak

Gezgin kimdir, gezgin nasıl olunur? Gezgin olmak için her şeyi bırakıp gitmek mi gerekir? En iyi gezgin en çok gezen midir? Gezgin olmak iyi bir şey midir? Gezgin, gezen, turist aynı şey midir? Sen hangisisin abi? 

Valla bende ne olduğumu bilmiyorum. Sırt çantamı alıp yollara düştüğümde gezgin oluyorum, motora atlayıp turladığımda gezen oluyorum, uçağa atlayıp otellerde kaldığımda ise turist oluyorum. Beni böyle tarifleyebiliriz. Gelelim diğer sorulara. Baştan söyleyeyim biraz tehlikeli mevzular bunlar, kimseye laf atmak gibi amacım yok sadece bunlar benim düşüncelerim. Sonra yok efenim öyle değil böyle diye kızmayın.

Gezgin kime denir, gezgin nasıl olunur?

Nasıl tarif etsem bilemedim. Mavi gözlü, sarışın ve 1.75 üzeri olan erkekler erkek gezgin 1.65 üzeri olanlarda kadın gezgindir gibi bir şey yok ki bende güzel bir tanım yapayım. Yine de bir tanım yapacağım. Gezgin; Yola çıkmayı bağımlılık haline hatta hayat felsefesi haline getirmiş, her plan yaptığında heyecandan yerinde duramayan, ilgilendiği alanla ilgili olarak veriler toplayan, her daim öğrenen ve öğrenirken de öğreten kişilerdir. Hele bir de gezerken detaylı paylaşımlar yapıyorlarsa onlar güzel gezginlerdir. Benimde hayranlıkla takip ettiğim kişiler var. Gezginleri görünce zaten farkı hissediyorsunuz. Peki gelelim gezgin nasıl olunura? Bunu da hayattaki koşulların ve ne kadar istekli olduğun belirler. Örneğin ailende hasta biri varsa ve o kişiye bakmakla yükümlü isen koşulların zor olur. İstekli değilsen zaten sürekli bir bahanen vardır. Gezgin adamın yola çıkmak için bahanesi olur, çıkmamak için değil!

Gezgin olmak için her şeyi bırakıp gitmek mi gerekir?

Dedik ya dostum koşullar belirler. Her şeyi bırakıp gitmek kolay olandır. Asıl olan hayatla mücadele ederken gezgin olmaktır. Hadi bunu yap da görelim.

En iyi gezgin en çok gezen midir?

Kesinlikle katılmıyorum. Yaptığı işte iyiyse o daha iyidir. Özetle alın teri gerekir.

Gezgin olmak iyi bir şey midir?

Ya ne sandın. Su gibi faydalı bir şeydir. Paylaştıklarıyla hayatı güzelleştirir. Üstelik kimseye zararı da olmaz. Kendi halinde yaşar.

Gezgin, gezen, turist aynı şey midir?

Değil. Yukarı da kendimden örnek verdim. O yeterlidir diye düşünüyorum. Daha da lafı uzatmayayım.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et