Akdeniz Bölgesi, Antalya, Kamp Yerleri ve Rotalar

Patara Plajı


Patara plajı 18kmlik uzunluk ile Akdeniz’in en uzun plajıdır. Kumsal’ın yarısı Antalya diğer yarısı ise Muğla sınırlarında kalmaktadır. Patara tarafı daha güzeldir. Denizi sürekli dalgalı olsa da kumsalı çok güzel. 18kmlik kumsalı ise yürü yürü bitiremiyor insan. Denize sırtımı dönüp kum tepeleri üzerinde yürüdüğümde çöldeymiş hissine kapılmıştım. Kışın gün batımlarında güneşin kızıllığıyla birlikte çok güzel bir manzara oluşuyor. Aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı kumsaldır. Gündüzleri insanlara geceleri ise onlara açıktır. Onlar yumurta bırakınca biz üstüne basıyor muyuz kısmını bilmiyorum. Mayıs ayında yumurtalarını bıraktıkları bilgisine sahibim. Merak edenler Patara’nın Yavru ‘Caretta’ları Denizle Buluşuyor haberini okuyabilir.

Patara, Likya uygarlığına başkentlik yapmış bir şehirdir. Kumsaldan hemen önce Patara antik kenti yer almaktadır. Patara’ya geldiğinizde saatlerce antik kenti gezebilirsiniz. Kocaman bir kent, gezmek bir kaç saatinizi alacaktır. Kazı ve restorasyon çalışmaları halen devam etmekte. Antik kent sevicilerin görmesi gereken bir yer. Bir kaç fotoğraf görmek isterseniz Patara Plajı Fotoğrafları‘ından bakabilirsiniz.

Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? 

Antalya -> Fethiye istikametinde giderken Kalkan’ı geçtikten sonra sola doğru Patara tabelasını göreceksiniz. Buradan içeriye girdiğinizde yaklaşık 5-6dk içerisinde Gelemiş köyünü geçtikten sonra Patara antik kentine ulaşacaksınız. Antik kente ve plaja giriş ücretlidir. Müze kartınız varsa ücret ödemeden geçebilirsiniz.

Patara Plajı Yol, Ulaşım Bilgileri


Daha Büyük Görüntüle

Patara Plajı Dolmuş Saatleri

Patara plajından Kalkan, Kaputaş, Kaş, Fethiye ve  Patara(Gelemiş) köyüne giden dolmuşların kalkış saatleri alttaki gibidir. Sorularınızla ilgili 0242-843-51-17 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kalkan-Kaputaş-Kaş Fethiye Patara(Gelemiş) Köyü
12:40
14:00
15:05
16:05
17:05
17:35
18:45
12:40
14:00
16:00
17:00
18:45
12:40
14:00
15:00
16:00
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30

Patara Plajı Taksi Ücretleri

S.S 57 nolu Gelemiş Taksiciler motorlu taşıyıcılar kooperatifinin 2016 yılı için belirlediği ücretler alttaki gibidir. Sonraki yıllar için değişmiş olabilir. Değiştiğine dair bilginiz varsa güncelleme yapmam için İletişim‘den bana yazmanızı rica ederim.

Varış Yeri  Tutar(TL)
Kalkan
Patara
Xanthos
Letoon
Kaş
İslamlar
Bezirgan
Saklıkent
Fethiye
Pınara
Ölüdeniz
Dalaman
Elmalı
Kekova
Myra
Olympos
Antalya
Marmaris
Pamukkale
50
15
40
50
100
60
90
100
130
110
150
220
200
180
190
270
450
450
550

Patara Plajı Kamp Alanı Bilgileri

 • Patara(Gelemiş) köyünde campingler var. Medusa campingi önerebilirim.
 • Köyün girişinde birisine ait olmayan yani özel mülk olmayan bir yer bulursanız çadır kurabilirsiniz.
 • Plajda çadır kurabilir miyim diye merak ediyorsanız, yer yer ağaçlık alanlar var. Sit alanı olduğu için gece dolaşan bekçi büyük ihtimalle sizi kapı dışarı edecektir.
 • Köyde bir çok market, pansiyon, otel ve restoran var.
 • Plaj alanında otopark var.
 • Plajda bir kafeterya var.
 • Plaj’da duş/wc var. Ücreti 1 TL
 • Plajda şezlong var.

 

Not: Bu bilgiler Eylül 2016 yılına aittir.

Patara Plajı Trekking Rotları

Yakın yerlerde Likya yolu patikaları var. Yürümek isterseniz alttaki linklerden buralara göz atabilirsiniz. Veya alttaki rotalardan birini takip edebilirsiniz.

Gelemiş Köyü – Patara Plajı – Eşen Çayı Rotası(9.1km)

Parkur Bilgisi

+
 • Kolay bir parkur.
 • Gelemiş köyünden başlayan parkur hafif yokuş inişiyle 2.5km sonra Patara’nın muhteşem kumsalına varıyor.
 • Sonrasında kumsal üzerinden yaklaşık 7km deniz kenarından veya kum tepelerinden yürüyerek Eşen çayına ulaşıyorsunuz.
 • Yola çıkarken yanınıza su almalısınız. Kumda yürümek biraz zordur. Daha rahat yürümek istiyorsanız deniz kenarını takip etmelisiniz.
 • Eşen çayında suyun fazla olmasından dolayı kumsalın devamına ilerleyemiyorsunuz. Yüzerek veya çay üzerinden geçerek 18kmlik Patara kumsalını yürüyebilirsiniz.
 • Kumsala ilk giriş yaptığınızda bir kafeterya bulunuyor. Yine aynı şekilde wc ve duş imkanı var.

 

Gelemiş Köyü – Delik Kemer Rotası(6.3km)

Parkur Bilgisi

+
 • Gelemiş köyünden başlayan parkur patikadan devam ederek Delik Kemer’e ulaşıyor.
 • Yola çıkarken yanınıza su almalısınız. Rota üzerinde su yok.
 • Kolay-Orta arası bir parkur. 6.3km yürüyüp Delik Kemer’e varınca geriye nasıl döneceğizin sorusu olabilir. Yürüdüğünüz yolu geri dönebilirsiniz veya Delik Kemer’den yukarı yürüyerek ana yola ulaşırsınız. Ana yoldan Patara’ya geçen Kaş dolmuşlarına binip Patara kavşağında indikten sonra Patara’nın içine giden ve yine bu kavşaktan kalkan dolmuşlara binebilirsiniz.

 

Kaş Dolmuşları – Gelemiş Köyü – Patara Plajı Rotası(14km)

Parkur Bilgisi

+
 • Gelemiş köyünden başlayan parkur hafif yokuş inişiyle 2.5km sonra Patara’nın muhteşem kumsalına varıyor.
 • Sonrasında kumsalda biraz devam ederek kum tepeleri üzerinden tekrar Gelemiş köyüne geliyor. Buradan da araç yolu takip edilerek Kaş dolmuşlarının kalktığı ana yola ulaşıyor.
 • Yola çıkarken yanınıza su almalısınız, tekrar Gelemiş köyüne gelince buradan su temin edebilirsiniz. Kumda yürümek biraz zordur. Sadece kum olan bölümü sizi biraz yorabilir. Sürekli yürüyen adama bir şey yapmaz tabi :)

 

Gelemiş Köyü – Patara Plajı – Delik Kemer – Kalkan Rotası(25.2km)

Parkur Bilgisi

+
 • Gelemiş köyünden başlayan parkur hafif yokuş inişiyle 2.5km sonra Patara’nın muhteşem kumsalına varıyor.
 • Kumsaldaki kafeterya sonrasında tepe üzerinden patikadan önce Delik Kemer’e sonra Kalkan’a varıyor.
 • Yola çıkarken yanınıza su almalısınız. Bu rota üzerine plajdaki kafeteryadan Kalkan’a kadar su yok. Ciddi susuzluk yaşamış biri olarak en az 3lt su almanızı öneririm.
 • Delik Kemer’den Kalkan’a olan bölümde ciddi kaya inişleri var. Burada sakatlık yaşama riski yüksek. Çok dikkatli olmalısınız.
 • Hafife alınmayacak 25kmlik zorlu bir bölüm. Kaya inişleri ve su olmaması bu rotayı zorlu hale getiriyor.

 

Gelemiş Köyü – Delik Kemer – Kalkan – Üzümlü Köyü Rotası(26km)

Parkur Bilgisi

+
 • Bir üstteki rota ile sadece 2 farkı var. Gelemiş köyünden kumsala inmeden patikayı kullanarak Delik Kemer’e ulaşması ve Kalkan’a hiç girmeden Üzümlü köyüne varması.
 • Bunun haricinde aynı rota ve dikkat edilmesi gerekenler aynıdır.

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Akdeniz Bölgesi

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Nerede, Nasıl Gidilir? Hopa veya Artvin ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et