Başımıza Gelenler, Yol Hikayeleri

Ayı Sesi mi O?

Ya kamp alanına ayı gelirse. Hiç kampta ayı sesi duydunuz mu? Bi ses geldi ama o ayı mıydı yoksa inek miydi?

Bozcaarmut Göleti 26-27 Kasım 2016

Pazar sabah saat 9 gibi kahvaltı yaparken kahvaltıdan sonra yürüyüşe çıkalım diye planlar yapıyorduk. Yanımızda da oynak bir köpek, bizden bir şeyler koparıp karnını doyurmaya çalışıyor. Zilli kendini sevdiriyor da. Birden uzaktan silah sesleri gelmeye başladı. Silah sesleriyle birlikte köpekler havlamaya başladı. Sonra silah sesleri durdu ve yanımızdaki köpek oturduğu yerden kalktı bir kaç defa havladı, sonra karşılıklı havlaştılar. Köpek hüzünlendi, mızıldamaya başladı. 5 dk önceli şen halinden eser kalmamıştı. Ne oldu len neden hüzünlendin desekte cevap alamadık tabi. Acaba ne oldu diye düşünsekte bir yere varamadık. Avcılar işte dedik geçtik.

Bir Ayı Neden Vurulur?

Yürüyüşe çıktık ve yaklaşık 20km’yi 6 saatte yürüyerek kendimizi aştık. Günün sonunda epeyde yorulmuştuk. Gölün girişinde bekçiyle karşılaştığımızda biz ne kadar da yürüdüğümüzden ayı izi ve ayı pisliği gördüğümüzden bahsederken, bekçi bize sabah avcıların bir domuz bir de ayı vurduklarını söyledi. Kızdık, sinirlendik, üzüldük, moralimiz bozuk kamp alanına giderken sabah yanımızdaki köpeğin neden hüzünlendiğini anlamış olduk. Ya bir ayı neden vurulur, bir hayvan neden vurulur gerçekten anlamak güç. Cevabını bulamadığımız bir soru.

Ayı Sesi mi O?

Yürüyüşten geç geldiğimiz için toparlanmak geç vakte kalmıştı. 18:30 civarı herkesler gitmiş ve hava kararmaya başlamıştı. Karnımızı doyurduk, çayımızı içtik, eşyaları toparladık son 3-5 bişi kaldı yavaştan arabaya yerleştiriyoruz derken karşı ağaçlıkların arasında ayı sesi geldi. Laan ayı sesi mi o? Fatih abi ayı sesiydi o desemde yok inektir dedi. Ya abi Allah’ını seversen hiç inek gördün mü buralarda, ayı intikam almaya geldi. Abi hadi hemen eşyaları arabaya atıp gidelim, bak sabah bir ayıyı vurmuşlar gelir hıncını bizden çıkarır abi hadi gidelim diyorum. Fatih abi mangal soğumadı diyor :). Ben olacakları düşünerek yusuf yusuf haldeyim ise oldukça rahat. Ayı saldırsa zaten şansımız yok. Aslında ayıyla aynı taraftayız ama onun haberi yok. Araba dibimizde de değil. Biz arabaya gidene kadar ayı bizi düdükler. Son eşyaları arabaya atarken bir kez daha kükredi. Bu sefer ikimizde yusuf yusuf. Hemen eşyaları yükledik ve arabaya atladık. Tam yola çıkacağız biraz geri gitmek gerekiyor, Fatih abi İbrahim bir inip arkaya baksana geriyi göremiyorum demez mi? Arkadaş zorla beni ayıya kurban edecek. Bir kaç defa kornaya bastık, arabanın ışıklarını açtık(amaç ayıyı kaçırmak) sonra indim gel gel yaptım ve yola koyulduk.

Yolda bugün yaşadığımız olayı düşündük, konuştuk. Ayı bi saldırsa bizi patates ederdi. Saldırma eğiliminde olsa kükremeden saldırırdı zaten. Ama ayı bu ne yapacağı belli olmaz. Dönüş yolunda aklımızda o sorunun cevabını aramaya çalışırken İstanbul’a vardık. Bir ayı neden vurulur, bir hayvan neden vurulur?

Yorumlarım:

İlk defa bir ayının sesini canlı olarak duydum. Heyecan vericiydi aynı zamanda bir ayının öldürüldüğünü bildiğim için korku vericiydi. Tahminimce ayı bizi uyarmak için kükredi, çok zeki hayvanlar bunlar. Saldırmak isteseydi kükremeden yapardı o işi ve çok şansımız olmazdı. Olay ayının insiyatifinde.

Bozcaarmut göleti nerede, nasıl gidilir, kamp alanı bilgileri, yürüyüş rotaları için linke tıklayınız.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Başımıza Gelenler

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et