Başımıza Gelenler, Yol Hikayeleri

Ayı Sesi mi O?

Ya kamp alanına ayı gelirse. Hiç kampta ayı sesi duydunuz mu? Bi ses geldi ama o ayı mıydı yoksa inek miydi?

Bozcaarmut Göleti 26-27 Kasım 2016

Pazar sabah saat 9 gibi kahvaltı yaparken kahvaltıdan sonra yürüyüşe çıkalım diye planlar yapıyorduk. Yanımızda da oynak bir köpek, bizden bir şeyler koparıp karnını doyurmaya çalışıyor. Zilli kendini sevdiriyor da. Birden uzaktan silah sesleri gelmeye başladı. Silah sesleriyle birlikte köpekler havlamaya başladı. Sonra silah sesleri durdu ve yanımızdaki köpek oturduğu yerden kalktı bir kaç defa havladı, sonra karşılıklı havlaştılar. Köpek hüzünlendi, mızıldamaya başladı. 5 dk önceli şen halinden eser kalmamıştı. Ne oldu len neden hüzünlendin desekte cevap alamadık tabi. Acaba ne oldu diye düşünsekte bir yere varamadık. Avcılar işte dedik geçtik.

Bir Ayı Neden Vurulur?

Yürüyüşe çıktık ve yaklaşık 20km’yi 6 saatte yürüyerek kendimizi aştık. Günün sonunda epeyde yorulmuştuk. Gölün girişinde bekçiyle karşılaştığımızda biz ne kadar da yürüdüğümüzden ayı izi ve ayı pisliği gördüğümüzden bahsederken, bekçi bize sabah avcıların bir domuz bir de ayı vurduklarını söyledi. Kızdık, sinirlendik, üzüldük, moralimiz bozuk kamp alanına giderken sabah yanımızdaki köpeğin neden hüzünlendiğini anlamış olduk. Ya bir ayı neden vurulur, bir hayvan neden vurulur gerçekten anlamak güç. Cevabını bulamadığımız bir soru.

Ayı Sesi mi O?

Yürüyüşten geç geldiğimiz için toparlanmak geç vakte kalmıştı. 18:30 civarı herkesler gitmiş ve hava kararmaya başlamıştı. Karnımızı doyurduk, çayımızı içtik, eşyaları toparladık son 3-5 bişi kaldı yavaştan arabaya yerleştiriyoruz derken karşı ağaçlıkların arasında ayı sesi geldi. Laan ayı sesi mi o? Fatih abi ayı sesiydi o desemde yok inektir dedi. Ya abi Allah’ını seversen hiç inek gördün mü buralarda, ayı intikam almaya geldi. Abi hadi hemen eşyaları arabaya atıp gidelim, bak sabah bir ayıyı vurmuşlar gelir hıncını bizden çıkarır abi hadi gidelim diyorum. Fatih abi mangal soğumadı diyor :). Ben olacakları düşünerek yusuf yusuf haldeyim ise oldukça rahat. Ayı saldırsa zaten şansımız yok. Aslında ayıyla aynı taraftayız ama onun haberi yok. Araba dibimizde de değil. Biz arabaya gidene kadar ayı bizi düdükler. Son eşyaları arabaya atarken bir kez daha kükredi. Bu sefer ikimizde yusuf yusuf. Hemen eşyaları yükledik ve arabaya atladık. Tam yola çıkacağız biraz geri gitmek gerekiyor, Fatih abi İbrahim bir inip arkaya baksana geriyi göremiyorum demez mi? Arkadaş zorla beni ayıya kurban edecek. Bir kaç defa kornaya bastık, arabanın ışıklarını açtık(amaç ayıyı kaçırmak) sonra indim gel gel yaptım ve yola koyulduk.

Yolda bugün yaşadığımız olayı düşündük, konuştuk. Ayı bi saldırsa bizi patates ederdi. Saldırma eğiliminde olsa kükremeden saldırırdı zaten. Ama ayı bu ne yapacağı belli olmaz. Dönüş yolunda aklımızda o sorunun cevabını aramaya çalışırken İstanbul’a vardık. Bir ayı neden vurulur, bir hayvan neden vurulur?

Yorumlarım:

İlk defa bir ayının sesini canlı olarak duydum. Heyecan vericiydi aynı zamanda bir ayının öldürüldüğünü bildiğim için korku vericiydi. Tahminimce ayı bizi uyarmak için kükredi, çok zeki hayvanlar bunlar. Saldırmak isteseydi kükremeden yapardı o işi ve çok şansımız olmazdı. Olay ayının insiyatifinde.

Bozcaarmut göleti nerede, nasıl gidilir, kamp alanı bilgileri, yürüyüş rotaları için linke tıklayınız.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Başımıza Gelenler

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et