Biraz Benden Biraz Senden, Yol Hikayeleri

Kaçkar’lardan Gelen Telefon

Milli parklara olan her gezi sonrası isyanım daha da artmaktaydı. Ve her gezi dönüşünde milli parklara şikayet mailleri yazmıştım.  Farklı fiyat tarifeleri, ücreti alan kişinin keyfi fiyat belirlemesi, milli parkların pis olması, alan klavuzu olmadan girişin yasak olması vs. Bunlar sadece hatırladığım sorunlar. Zaten kaç tane mail ve içeriklerine ne yazdığımı ben bile hatırlamıyorum. Geçen hafta bir baktım Türkiye’deki orman işletmeye bağlı farklı milli parklardan bana mail yağmaya başladı. Bir anda 4 mail gelmesi beni oldukça şaşırttı. Aradan yaklaşık 2 yıl geçmişti. Geç de olsa bir cevap alabilmek güzeldi ancak hangi milli park için neyi şikayet etmiştim ben de hatırlamıyorum. “Milli Parklaradaki Uygulamalar Hakkında” diye başlayan maillerde benim neyi şikayet ettiğim yazmıyordu ama konuya ilgili açıklamaları vardı. Dün Kaçkar Dağları Milli Parkından gelen mailden sonra telefonum çaldı. Evet telefon Kaçkar’lardan geliyordu. Yazdığım maillerin onlara Orman işletme tarafından yeni ulaştığını ilettiler. 2015’de yazdığım mailde neyi şikayet ettiğimi çok hatırlayamadım ancak telefondaki kişi 8 aydır orada olduğunu ve şikayet konusu olan şeyleri incelediğini iletti. Konuyla ilgili açıklayıcı bir mail gönderdiğini ve şikayet ettiğim konularla ilgili ilgilenileceğini belirtti. Neyi şikayet ettiğimi hala hatırlayamamıştım. Ama yaptığım şikayetin birileri tarafından dikkate alınmış olması beni fazlasıyla memnun etmişti. Ahmet beyin Kaçkar’lara gelmeyi düşünüyor musunuz, gelirseniz birlikte sahaya da çıkarız deyişi beni ayrı mutlu etmişti. Doğu Karadeniz, Kaçkarlar hayran olduğum bir bölge. Neden olmasın :)

Birazda mail içeriklerinden bahsedeyim. Alan klavuzu, temizlik ve uygulamarla ilgili konularda yönetmelik gönderilmiş. Keyfi ücret uygulaması için ise bunu yapan kişilere uyarı verildiği ve bir daha yaşanması durumunda acil olarak bildirilmesini istemişler. Milli parklar yönetmeliğine göre gittiğiniz milli park hangisi olursa olsun “01. Haziran ve 15 Eylül dönemi dışında % 50 indirim uygulanacaktır.” ibaresi bulunmaktadır. Gittiğiniz dönemin ücret tarifesinin uygulandığına dikkat edin.

Şikayetlerime 2 yıl sonra da olsa bir dönüş almam beni mutlu etti. Bir aksiyon alınacak mı alınmayacak mı bilemiyorum. Ancak şikayet yerini bulmuş ve karşı cevap yazılmış. Yine görürsem yine şikayet ederim. Siz de edin. Milli parkların sitesinden ulaşabilirsiniz. Link değişebilir diye eklemiyorum.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

Instagram did not return a 200.

Takip Et