Biraz Benden Biraz Senden, Yol Hikayeleri

Kaçkar’lardan Gelen Telefon

Milli parklara olan her gezi sonrası isyanım daha da artmaktaydı. Ve her gezi dönüşünde milli parklara şikayet mailleri yazmıştım.  Farklı fiyat tarifeleri, ücreti alan kişinin keyfi fiyat belirlemesi, milli parkların pis olması, alan klavuzu olmadan girişin yasak olması vs. Bunlar sadece hatırladığım sorunlar. Zaten kaç tane mail ve içeriklerine ne yazdığımı ben bile hatırlamıyorum. Geçen hafta bir baktım Türkiye’deki orman işletmeye bağlı farklı milli parklardan bana mail yağmaya başladı. Bir anda 4 mail gelmesi beni oldukça şaşırttı. Aradan yaklaşık 2 yıl geçmişti. Geç de olsa bir cevap alabilmek güzeldi ancak hangi milli park için neyi şikayet etmiştim ben de hatırlamıyorum. “Milli Parklaradaki Uygulamalar Hakkında” diye başlayan maillerde benim neyi şikayet ettiğim yazmıyordu ama konuya ilgili açıklamaları vardı. Dün Kaçkar Dağları Milli Parkından gelen mailden sonra telefonum çaldı. Evet telefon Kaçkar’lardan geliyordu. Yazdığım maillerin onlara Orman işletme tarafından yeni ulaştığını ilettiler. 2015’de yazdığım mailde neyi şikayet ettiğimi çok hatırlayamadım ancak telefondaki kişi 8 aydır orada olduğunu ve şikayet konusu olan şeyleri incelediğini iletti. Konuyla ilgili açıklayıcı bir mail gönderdiğini ve şikayet ettiğim konularla ilgili ilgilenileceğini belirtti. Neyi şikayet ettiğimi hala hatırlayamamıştım. Ama yaptığım şikayetin birileri tarafından dikkate alınmış olması beni fazlasıyla memnun etmişti. Ahmet beyin Kaçkar’lara gelmeyi düşünüyor musunuz, gelirseniz birlikte sahaya da çıkarız deyişi beni ayrı mutlu etmişti. Doğu Karadeniz, Kaçkarlar hayran olduğum bir bölge. Neden olmasın :)

Birazda mail içeriklerinden bahsedeyim. Alan klavuzu, temizlik ve uygulamarla ilgili konularda yönetmelik gönderilmiş. Keyfi ücret uygulaması için ise bunu yapan kişilere uyarı verildiği ve bir daha yaşanması durumunda acil olarak bildirilmesini istemişler. Milli parklar yönetmeliğine göre gittiğiniz milli park hangisi olursa olsun “01. Haziran ve 15 Eylül dönemi dışında % 50 indirim uygulanacaktır.” ibaresi bulunmaktadır. Gittiğiniz dönemin ücret tarifesinin uygulandığına dikkat edin.

Şikayetlerime 2 yıl sonra da olsa bir dönüş almam beni mutlu etti. Bir aksiyon alınacak mı alınmayacak mı bilemiyorum. Ancak şikayet yerini bulmuş ve karşı cevap yazılmış. Yine görürsem yine şikayet ederim. Siz de edin. Milli parkların sitesinden ulaşabilirsiniz. Link değişebilir diye eklemiyorum.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Biraz Benden Biraz Senden

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Frig Yolu da Nedir ki?

Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et