Kampçılık

Trekking Batonu Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Trekking Batonu Ne İşe Yarar?

Bir kaç yerde yürüyüşlerde baton kullanıldığında ayaklara olan etkisinin istatistiksel değerlerini okumuştum. Uzman abiler hesap bile yapmış. Bir saatte 34 tonluk bir yükle gidiyorsa baton kullandığında 13 tonluk yükü ayaklardan alıp elle yere aktarıyorsun gibi şeyler yazıyordu. Ton hesabı zihninizde pek bir şey canlandırmayabilir. Bende canlandırmadı. Kendi tecrübelerimden şunu aktarayım; yürüyüşlerde sağ tarafta baton kullandığımda sol ayağımın daha fazla yorulduğunu yine düzenli olarak o yürüyüşte sol tarafta baton kullandığımda ise sağ ayağımın daha fazla yorulduğunu belirteyim. Baton kullanmadığımda ise daha fazla ve daha çabuk yorulduğumu söyleyebilirim.

Uzun soluklu yürüyüşlerde tavsiyem 2 baton kullanmaktır. Zaten profesyonel abilere bakarsanız 2 baton kullanırlar. Bir diğer artısı ise ıslak/kaygan zeminlerde, kar üzerinde iz açarken, yükseltisi farklı olan yerleri geçerken baton kullanarak destek almanızdır. Batonunuz yoksa yürüdüğünüz yol üzerinde bolca ağaç vardır. Onlardan kendinize bir baton yapın. Yani Kurumuş, kırılmış ağaçlardan yapın. Gidip yaş ağaçları kırmayın.

Trekking batonlarının en büyük artısı alümiyumdan veya karbondan yapılmış olmalarıdır. Hem çok sağlam hem de çok hafif olmaları yürürken size yük olmamasını sağlar. Yolda bulacağız bir ağaç sopa  bir süre sonra ağırlığından dolayı size yük olacaktır. Sopayı taşımak ayrı bir iş haline gelecektir. Bu yüzden sopayla ben işimi görürüm batona ne gerek var demeyin. Abiler düşünmüşte yapmışlar.

Trekking Batonu Nasıl Seçilmelidir?

2 Çeşit baton var. Biri sabit diğeri ise katlanabilir yani teleskopik olanlar. Sabit olanlar yer kapladığından dolayı bir yere sığdırmak sorun olur ve bir de boyunuza göre bulup almanız gerekir. Teleskopik olanlarda ise boyunuza göre ayarlarsınız. Yokuş aşağı inişlerde veya çıkışlarda uzunluğu değiştirerek daha efektif kullanım sağlarsınız. Teleskopik olanlar ise 2 çeşittir. 2 ve 3 kademeli olanlar. 3 kademeli olanlar 2 kademelilere göre daha sağlamdır ve daha uzun süreli kullanım ömrü vardır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise batonların saplarının ergonomik ve mantarlı malzemeden yapılmış olmasıdır. Mantarlı malzemeden yapılmış olması daha yumuşak olmasını sağlar ve elinizin su toplamasını önler. Ergonomik yapısıyla da rahat tutmanızı ve ağırlığınızı daha iyi bir şekilde yere aktarmanızı sağlar.

Tavsiyem karbon, 3 kademeli, ergonomik ve mantar saplı bir baton tercih etmenizdir.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et