Kampçılık

Trekking Batonu Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Trekking Batonu Ne İşe Yarar?

Bir kaç yerde yürüyüşlerde baton kullanıldığında ayaklara olan etkisinin istatistiksel değerlerini okumuştum. Uzman abiler hesap bile yapmış. Bir saatte 34 tonluk bir yükle gidiyorsa baton kullandığında 13 tonluk yükü ayaklardan alıp elle yere aktarıyorsun gibi şeyler yazıyordu. Ton hesabı zihninizde pek bir şey canlandırmayabilir. Bende canlandırmadı. Kendi tecrübelerimden şunu aktarayım; yürüyüşlerde sağ tarafta baton kullandığımda sol ayağımın daha fazla yorulduğunu yine düzenli olarak o yürüyüşte sol tarafta baton kullandığımda ise sağ ayağımın daha fazla yorulduğunu belirteyim. Baton kullanmadığımda ise daha fazla ve daha çabuk yorulduğumu söyleyebilirim.

Uzun soluklu yürüyüşlerde tavsiyem 2 baton kullanmaktır. Zaten profesyonel abilere bakarsanız 2 baton kullanırlar. Bir diğer artısı ise ıslak/kaygan zeminlerde, kar üzerinde iz açarken, yükseltisi farklı olan yerleri geçerken baton kullanarak destek almanızdır. Batonunuz yoksa yürüdüğünüz yol üzerinde bolca ağaç vardır. Onlardan kendinize bir baton yapın. Yani Kurumuş, kırılmış ağaçlardan yapın. Gidip yaş ağaçları kırmayın.

Trekking batonlarının en büyük artısı alümiyumdan veya karbondan yapılmış olmalarıdır. Hem çok sağlam hem de çok hafif olmaları yürürken size yük olmamasını sağlar. Yolda bulacağız bir ağaç sopa  bir süre sonra ağırlığından dolayı size yük olacaktır. Sopayı taşımak ayrı bir iş haline gelecektir. Bu yüzden sopayla ben işimi görürüm batona ne gerek var demeyin. Abiler düşünmüşte yapmışlar.

Trekking Batonu Nasıl Seçilmelidir?

2 Çeşit baton var. Biri sabit diğeri ise katlanabilir yani teleskopik olanlar. Sabit olanlar yer kapladığından dolayı bir yere sığdırmak sorun olur ve bir de boyunuza göre bulup almanız gerekir. Teleskopik olanlarda ise boyunuza göre ayarlarsınız. Yokuş aşağı inişlerde veya çıkışlarda uzunluğu değiştirerek daha efektif kullanım sağlarsınız. Teleskopik olanlar ise 2 çeşittir. 2 ve 3 kademeli olanlar. 3 kademeli olanlar 2 kademelilere göre daha sağlamdır ve daha uzun süreli kullanım ömrü vardır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise batonların saplarının ergonomik ve mantarlı malzemeden yapılmış olmasıdır. Mantarlı malzemeden yapılmış olması daha yumuşak olmasını sağlar ve elinizin su toplamasını önler. Ergonomik yapısıyla da rahat tutmanızı ve ağırlığınızı daha iyi bir şekilde yere aktarmanızı sağlar.

Tavsiyem karbon, 3 kademeli, ergonomik ve mantar saplı bir baton tercih etmenizdir.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Salomon SpeedCross 3

Salomon SpeedCross 3 Kullanıcı Yorumları Bir yıldan fazla ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Iyi bir yansıma fotoğrafı çekmek için sabah erken kalkıp rüzgardan önce hareket etmelisiniz. 
Lake District Milli Parkı
  • 🇹🇷 30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun. 
Burası Snowdonia ama ben ona küçük Karadeniz diyorum :)
  • Snowdonia Milli Parkı, Wales
  • Hafta sonu Birleşik krallığın bir diğer ülkesi olan Wales'deki Snowdonia milli parkına kampa gittik. Londra'ya 6 saat uzaklıkta olması geziyi yorucu yapsa da bu güzel doğası yol yorgunluğunu kolayca unutturdu. Doğu Karadeniz'i andırdığı için de gönlümde farklı bir yeri oldu. Buraya daha fazla geleceğim kesin. Bir nevi memleket özlemi de diyebilirim :)
  • Hayattan bir günü daha bitirdik iyi mi?

Kaçkar Dağları Milli Parkı
2017 Ağustos
  • Bulutlardan gözükmese de şurada bir yerde de Kaçkar zirve var.

Bayramınız mübarek olsun, selamlar.
  • Bir gece şöyle bir yerde uyuduktan sonra hayatınızda hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Yüzde yüz garanti veriyorum :)
  • Trekking yapmak;
-adami yorar ama mutlu eder
-daha özgür kılar
-guzel manzaralar görmenizi sağlar
-dinç hissettirir
-akil ve ruh sağlığına iyi gelir

Var mı sizin de eklemek istediğiniz?

Takip Et