Kampçılık

Trekking Yaparken Ne Giyilir?

Bu sorunun cevabı hava durumuna göre değişir. Havaya göre giyinmek lazım. Kesinlikle şunu giyin demek de zor. Çünkü artık piyasada çok sayıda ve farklı kalitelerde trekking kıyafeti var. Her birinin özelliği ve etkisi farklıdır. Bu yüzden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Peki hangi havada nasıl giyinilmeli?

Yaz aylarında; hava güzel oh mis. Günlük güneşlik ve sıcak. O zaman normalden daha fazla ter atacağınız anlamına geliyor. Bu yüzden pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle üzerinizdeki tişört terinizi emmeyecektir ve terli tişört üzerinize yapışmayacaktır. Dolayısıyla daha konforlu bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Yaz için çok fazla söylenecek bir şey yok. Hava alan termal kıyafetler tercih etmekte fayda var. Yoksa da yine rahat kıyafetler tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Olmadı yanınıza yedek kıyafet alın. Bir tişört ve en fazla bir şort ne kadar yer kaplar ki?

Bahar aylarında; Beni en çok tedirgin eden hava durumları bahar aylarında oluyor. Sabah günlük güneşlikken öğleden sonra yağmur başlayabiliyor. Hava sıcakken akşama doğru üşüyebiliyorsunuz. Sonrası tabi ki soğuk algınlığı. Peki nasıl giyinmeliyiz? Kardeş lahanayı bilir misin? Evet işte aynen öyle lahana gibi giyinmelisin. Yani kat kat. En içte termal bir tişört üzerine sıcak tutacak polar veya hırka ve havanın yağmurlu/rüzgarlı olma ihtimali varsa üzerine bir kat da yağmurluk. Böylelikle üşüdüğünde üzerine polarını alırsın, rüzgar çok olursa veya hafif yağmur o zaman da yağmurluğunu giyip yine kendini sağlama alırsın.

Alt kısım için ise trekking pantolonu tercih edebilirsin. Veya yine havanın sıcaklığına göre sabah şortla başlayan yürüyüşünü akşam uzun bir kıyafetle bitirebilirsin. Eşofman bile olabilir. Tavsiyem trekking pantolonudur ama yoksa sıkıntı yok. Her zaman daha iyisini önereceğiz ya o yüzden.

Ben yukarıda anlattığım gibi giyiniyorum. Hava daha soğuk olacaksa da termal içliklerimin üzerine bir tişört ve bir şort giyiyorum. Soğuktan korunmak içinde yanımda bir polarım ve bir eşofmanım oluyor. Hava serinleyince de onları giyiyorum. Tabi ki hava 5 derece civarındaysa. Yoksa boş yere terlersiniz.

Kış aylarında; kış ayları önemli dostum. Sağlam ekipmanın olmadan kendini dağa bayıra salma. Özellikle karın çok olduğu zaman, doğa yürüyüşünde bir şekilde kurtarırsın ama kamp yapıyorsan daha dikkatli olmalısın. Kimse soğuktan dolayı bir organını kaybetmek istemez değil mi? Tavsiyem yürüyüş için yine termal içlik giymek. Eğer çok soğusa yün içlik giyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki terlerseniz yün içlik tüm teri emecektir ve hastalığa davetiye çıkaracaktır. Üzerine yine kat kat lahana modeli olacak şekilde giyinmelisiniz. Böylelikle soğuktan daha iyi korunmuş olacaksınız ve aşırı terleme olursa sadece ilk katmanı açarak rahatlayabilirsiniz. Kış için uygun ekipmanlar seçmelisiniz. Ayakkabıların su geçirmemesi çok önemli. Islak ayaklarla hiç bir yere gitmek istemezsin ama dağın başındaysan mecbur gidersin ve sonrasında bir daha trekking yapayım demezsin.

Özetlemek gerekirse, ne giyerseniz giyin lahana modelini unutmayın. Ha birde bahar ve kış aylarında hayat kurtaran bir aksesuar var. Buff diyorlar ona. Daha fazla detaya Buff Nedir, Buff Ne İşe Yarar?‘dan ulaşabiliriniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et