Kampçılık

Trekking Yaparken Ne Giyilir?

Bu sorunun cevabı hava durumuna göre değişir. Havaya göre giyinmek lazım. Kesinlikle şunu giyin demek de zor. Çünkü artık piyasada çok sayıda ve farklı kalitelerde trekking kıyafeti var. Her birinin özelliği ve etkisi farklıdır. Bu yüzden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Peki hangi havada nasıl giyinilmeli?

Yaz aylarında; hava güzel oh mis. Günlük güneşlik ve sıcak. O zaman normalden daha fazla ter atacağınız anlamına geliyor. Bu yüzden pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle üzerinizdeki tişört terinizi emmeyecektir ve terli tişört üzerinize yapışmayacaktır. Dolayısıyla daha konforlu bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Yaz için çok fazla söylenecek bir şey yok. Hava alan termal kıyafetler tercih etmekte fayda var. Yoksa da yine rahat kıyafetler tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Olmadı yanınıza yedek kıyafet alın. Bir tişört ve en fazla bir şort ne kadar yer kaplar ki?

Bahar aylarında; Beni en çok tedirgin eden hava durumları bahar aylarında oluyor. Sabah günlük güneşlikken öğleden sonra yağmur başlayabiliyor. Hava sıcakken akşama doğru üşüyebiliyorsunuz. Sonrası tabi ki soğuk algınlığı. Peki nasıl giyinmeliyiz? Kardeş lahanayı bilir misin? Evet işte aynen öyle lahana gibi giyinmelisin. Yani kat kat. En içte termal bir tişört üzerine sıcak tutacak polar veya hırka ve havanın yağmurlu/rüzgarlı olma ihtimali varsa üzerine bir kat da yağmurluk. Böylelikle üşüdüğünde üzerine polarını alırsın, rüzgar çok olursa veya hafif yağmur o zaman da yağmurluğunu giyip yine kendini sağlama alırsın.

Alt kısım için ise trekking pantolonu tercih edebilirsin. Veya yine havanın sıcaklığına göre sabah şortla başlayan yürüyüşünü akşam uzun bir kıyafetle bitirebilirsin. Eşofman bile olabilir. Tavsiyem trekking pantolonudur ama yoksa sıkıntı yok. Her zaman daha iyisini önereceğiz ya o yüzden.

Ben yukarıda anlattığım gibi giyiniyorum. Hava daha soğuk olacaksa da termal içliklerimin üzerine bir tişört ve bir şort giyiyorum. Soğuktan korunmak içinde yanımda bir polarım ve bir eşofmanım oluyor. Hava serinleyince de onları giyiyorum. Tabi ki hava 5 derece civarındaysa. Yoksa boş yere terlersiniz.

Kış aylarında; kış ayları önemli dostum. Sağlam ekipmanın olmadan kendini dağa bayıra salma. Özellikle karın çok olduğu zaman, doğa yürüyüşünde bir şekilde kurtarırsın ama kamp yapıyorsan daha dikkatli olmalısın. Kimse soğuktan dolayı bir organını kaybetmek istemez değil mi? Tavsiyem yürüyüş için yine termal içlik giymek. Eğer çok soğusa yün içlik giyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki terlerseniz yün içlik tüm teri emecektir ve hastalığa davetiye çıkaracaktır. Üzerine yine kat kat lahana modeli olacak şekilde giyinmelisiniz. Böylelikle soğuktan daha iyi korunmuş olacaksınız ve aşırı terleme olursa sadece ilk katmanı açarak rahatlayabilirsiniz. Kış için uygun ekipmanlar seçmelisiniz. Ayakkabıların su geçirmemesi çok önemli. Islak ayaklarla hiç bir yere gitmek istemezsin ama dağın başındaysan mecbur gidersin ve sonrasında bir daha trekking yapayım demezsin.

Özetlemek gerekirse, ne giyerseniz giyin lahana modelini unutmayın. Ha birde bahar ve kış aylarında hayat kurtaran bir aksesuar var. Buff diyorlar ona. Daha fazla detaya Buff Nedir, Buff Ne İşe Yarar?‘dan ulaşabiliriniz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
  • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
  • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
  • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et