Kampçılık

Trekking Yaparken Ne Giyilir?

Bu sorunun cevabı hava durumuna göre değişir. Havaya göre giyinmek lazım. Kesinlikle şunu giyin demek de zor. Çünkü artık piyasada çok sayıda ve farklı kalitelerde trekking kıyafeti var. Her birinin özelliği ve etkisi farklıdır. Bu yüzden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Peki hangi havada nasıl giyinilmeli?

Yaz aylarında; hava güzel oh mis. Günlük güneşlik ve sıcak. O zaman normalden daha fazla ter atacağınız anlamına geliyor. Bu yüzden pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle üzerinizdeki tişört terinizi emmeyecektir ve terli tişört üzerinize yapışmayacaktır. Dolayısıyla daha konforlu bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Yaz için çok fazla söylenecek bir şey yok. Hava alan termal kıyafetler tercih etmekte fayda var. Yoksa da yine rahat kıyafetler tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Olmadı yanınıza yedek kıyafet alın. Bir tişört ve en fazla bir şort ne kadar yer kaplar ki?

Bahar aylarında; Beni en çok tedirgin eden hava durumları bahar aylarında oluyor. Sabah günlük güneşlikken öğleden sonra yağmur başlayabiliyor. Hava sıcakken akşama doğru üşüyebiliyorsunuz. Sonrası tabi ki soğuk algınlığı. Peki nasıl giyinmeliyiz? Kardeş lahanayı bilir misin? Evet işte aynen öyle lahana gibi giyinmelisin. Yani kat kat. En içte termal bir tişört üzerine sıcak tutacak polar veya hırka ve havanın yağmurlu/rüzgarlı olma ihtimali varsa üzerine bir kat da yağmurluk. Böylelikle üşüdüğünde üzerine polarını alırsın, rüzgar çok olursa veya hafif yağmur o zaman da yağmurluğunu giyip yine kendini sağlama alırsın.

Alt kısım için ise trekking pantolonu tercih edebilirsin. Veya yine havanın sıcaklığına göre sabah şortla başlayan yürüyüşünü akşam uzun bir kıyafetle bitirebilirsin. Eşofman bile olabilir. Tavsiyem trekking pantolonudur ama yoksa sıkıntı yok. Her zaman daha iyisini önereceğiz ya o yüzden.

Ben yukarıda anlattığım gibi giyiniyorum. Hava daha soğuk olacaksa da termal içliklerimin üzerine bir tişört ve bir şort giyiyorum. Soğuktan korunmak içinde yanımda bir polarım ve bir eşofmanım oluyor. Hava serinleyince de onları giyiyorum. Tabi ki hava 5 derece civarındaysa. Yoksa boş yere terlersiniz.

Kış aylarında; kış ayları önemli dostum. Sağlam ekipmanın olmadan kendini dağa bayıra salma. Özellikle karın çok olduğu zaman, doğa yürüyüşünde bir şekilde kurtarırsın ama kamp yapıyorsan daha dikkatli olmalısın. Kimse soğuktan dolayı bir organını kaybetmek istemez değil mi? Tavsiyem yürüyüş için yine termal içlik giymek. Eğer çok soğusa yün içlik giyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki terlerseniz yün içlik tüm teri emecektir ve hastalığa davetiye çıkaracaktır. Üzerine yine kat kat lahana modeli olacak şekilde giyinmelisiniz. Böylelikle soğuktan daha iyi korunmuş olacaksınız ve aşırı terleme olursa sadece ilk katmanı açarak rahatlayabilirsiniz. Kış için uygun ekipmanlar seçmelisiniz. Ayakkabıların su geçirmemesi çok önemli. Islak ayaklarla hiç bir yere gitmek istemezsin ama dağın başındaysan mecbur gidersin ve sonrasında bir daha trekking yapayım demezsin.

Özetlemek gerekirse, ne giyerseniz giyin lahana modelini unutmayın. Ha birde bahar ve kış aylarında hayat kurtaran bir aksesuar var. Buff diyorlar ona. Daha fazla detaya Buff Nedir, Buff Ne İşe Yarar?‘dan ulaşabiliriniz.

Share this Story
Load More In Kampçılık

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Ve grubun en karizmatik geyiği sizlerle :)
Aramızda sadece 1 metre vardı. Hafif tirsarak bir profil fotosu almayı başardım.

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #deer #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature  #wanderlust
  • Bu arkadaşlar ise erkek sürüsunun önde gelenleri. Çok ürkütmeden yanlarına yaklaşıp bir kaç poz alabildim. Sonrasında boynuzu yemeden efendice uzaklaştım.

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking  #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature #deer #geyik #wanderlust #richmondpark #forest
  • Dişi Alageyik sürüsü erkeklere göre daha agresifdi. Çok fazla yaklaşılmasına izin vermiyorlardı. Biraz yaklaşınca huf huf huf diye ses çıkarıp kafa salliyorlardi :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #richmondpark 
#deer #geyik #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Biraz hayvanlardan gidelim. Birleşik krallıktaki koyunların kafaları bembeyaz. İlk gördüğümde garip gelmişti ama sonradan sevmeye başladım.

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#koyun #sheep #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Şu ufaklık sevilmez mi ya :) #yolacikmali #wild  #outdoor #outdoorlife 
#nature  #wanderlust #forest #birds #squirrel
#instablogger  #trail #travel #travellover #adventure
  • Durdle Door İngiltere'de ilk gezimizi yaptığımız yer. Fotoğraflarda küçük görünmesine rağmen oldukça büyük oluşu beni şaşırtmıştı. Sahildeki insanlara oranla alanın ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hani demiştim ya İngiltere'de her karış toprağın bir sahibi var. Buranın da sahibi Weld ailesiymis. Bu bölgeyi kamuya açmışlar ve çok fazla insan buraya yürüyüş yapmaya geliyor. Çadır ve karavan için ise kamp alanı bulunuyor.

1 Nisan 2018
  • Günaydın, hafta sonu kamp planı olan var mı? Varsa hedef neresi?
  • Fotoğrafta beni görebilen var mı :)

Takip Et