Kampçılık

Trekking İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları

Doğa Yürüyüşleri İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları Nelerdir?

Bir yürüyüşteki konforunuzu artırmak için iyi ve uygun ekipmanları yanınızda götürmelisiniz. Eksik ekipmanlarla daha fazla yorulur ve daha fazla zorlanırsınız. Peki bir yürüşte olması gereken ekipmanlar ve faydaları nelerdir? Aynı zamanda sen kullandında ne faydasını gördün diye soranlar için yazıyorum. Bakalım nelermiş.

Trekking Ayakkabısı

En önemli şey bu. Ayağınıza uygun bir trekking ayakkabınız olmalı. Çünkü bizi taşıyan araç ayaklarımızdır. Onların rahatlığı yürüyüş konforumuz için en önemli etkendir. İyi bir trekking ayakkabısının faydasını bolca göreceksiniz. Trekking ayakkabısı nasıl olmalıdır?, linkten detayları okuyabilirsiniz.

Trekking Çorabı

Olmazsa olmaz değil ama trekking çorabı yürüyüş konforunu artıran bir diğer etkendir. Ayağınızdaki teri tutmaz ve böylelikle ayağınız ıslak kalmaz. Pamuklu çoraplar ise ayağınızdaki teri emecektir ve ıslak bir çorapla yürümek zorunda kalacaksınız. Trekking çorapları aynı zamanda ayaklarınızın su toplamasını büyük ölçüde geciktirir. Engeller demiyorum çünkü yürüdüğünüz mesafe artarsa ve sıcak bir havada yürürseniz bundan kaçamazsınız.

Trekking Tozluğu

Yürüyüşlerde başıma çokça gelmiştir. Ne gelmiştir? Yürüyüşlerde ayakkabımın içerisine taşların girdiği veya çiğ düşmesinden ya da yerlerin yağmurdan dolayı ıslak oluşundan kaynaklı paçalarımın ıslanması olayı başıma çokça gelmiştir. Bu dertlerden kurtulmak için tozluk kullanmanızı tavsiye ederim.

Trekking Pantolonu

Bu da olmazsa olmaz değil. Çoğu zaman şortla yürümeyi tercih etmişimdir. Şorta yürümenin eksi yanı çalıların olduğu yerlerden geçtiğinizde bacaklarınızdaki her yerde çizikler olur. Benim bacakların kanadığı zamanlar bile olmuştur. Yine de şort giymeyi seviyorum. Güzel bir trekking pantolonu ise sizi bu dertlerden kurtarmakla beraber havanın daha serin olduğu zamanlarda vücut ısınızı bacaklardan kaybetmenizi engelleyecektir. Yani şorta kıyasla. Trekking pantolonları esnek yapılarıyla rahat hareket etmenizi sağlar. Eşofmanalardan bile daha rahattırlar.

Trekking Tişörtü

Şimdi fark ettim ki alttan yukarıya doğru malzemeleri anlatıyorum :). O zaman tişörtten devam edelim. Pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle teriniz üzerinize yapışmaz ve bir rüzgarda üşümezsiniz. Trekking yaparken ne giyilir? ‘den doğa yürüyüşlerinde nasıl giyinilmesi gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Buff

On numara bir aksesuar. Özellikle bahar aylarında çok iş görüyor. İster boynunuzda bulunsun ister kafanıza geçirin her türlü faydasını göreceksiniz.Kışın ise boyun bölgesinden sıcak kaybını engelliyor ve daha keyifli hissetmenizi sağlıyor. Buff Nedir, Nasıl Takılır? ‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Şapka ve Gözlük

Özellikle güneşli havalarda gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayacaktır. Likya yolunu yürürken 2. veya 3. gün gözlüğüm kırılmıştı. Sonraki günlerde güneşin altında yürüdükçe gözlüğün kıymetini daha iyi anlamıştım. Neyse ki şapkamın oluşu beni epey rahatlatmıştı.

Sırt Çantası

Ufak bir çanta ve içerisinde suyunuzla beraber yürüyüş için hazırladığınız atıştırmalıklarınız olursa korkusuzca yürürsünüz. Yürürken elinizde bir şey taşımamaya dikkat edin. Sonra yürüyüş eziyete dönüşebilir. Eğer bir kaç günlük planınız varsa ve kamp yaparak devam edecekseniz yanınızda kamp malzemelerinizin olması gerekmektedir.

Baton Kullanımı

Sıra geldi altın vuruşu yapmaya. En önemli hatta bir çok insanın gereksiz gördüğü bir aletten bahsedeceğim. 21. yüzyılın icadı baton. 21. yüzyıl kısmını salladım. Ama gerçekten çok fazla iş görüyor. Baton kullanarak taşıdığınız yükün(vücut ağırlığı ve sırt çantası) ağırlığının bir kısmını ayaklarınız yerine ellerinizle yere aktarmış olursunuz. Dolayısıyla ayaklarınız daha rahat edecektir. Trekking batonu nedir, ne işe yarar?‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan önce Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler23’i de okumanızı tavsiye ederim.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et