Kampçılık

Trekking İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları

Doğa Yürüyüşleri İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları Nelerdir?

Bir yürüyüşteki konforunuzu artırmak için iyi ve uygun ekipmanları yanınızda götürmelisiniz. Eksik ekipmanlarla daha fazla yorulur ve daha fazla zorlanırsınız. Peki bir yürüşte olması gereken ekipmanlar ve faydaları nelerdir? Aynı zamanda sen kullandında ne faydasını gördün diye soranlar için yazıyorum. Bakalım nelermiş.

Trekking Ayakkabısı

En önemli şey bu. Ayağınıza uygun bir trekking ayakkabınız olmalı. Çünkü bizi taşıyan araç ayaklarımızdır. Onların rahatlığı yürüyüş konforumuz için en önemli etkendir. İyi bir trekking ayakkabısının faydasını bolca göreceksiniz. Trekking ayakkabısı nasıl olmalıdır?, linkten detayları okuyabilirsiniz.

Trekking Çorabı

Olmazsa olmaz değil ama trekking çorabı yürüyüş konforunu artıran bir diğer etkendir. Ayağınızdaki teri tutmaz ve böylelikle ayağınız ıslak kalmaz. Pamuklu çoraplar ise ayağınızdaki teri emecektir ve ıslak bir çorapla yürümek zorunda kalacaksınız. Trekking çorapları aynı zamanda ayaklarınızın su toplamasını büyük ölçüde geciktirir. Engeller demiyorum çünkü yürüdüğünüz mesafe artarsa ve sıcak bir havada yürürseniz bundan kaçamazsınız.

Trekking Tozluğu

Yürüyüşlerde başıma çokça gelmiştir. Ne gelmiştir? Yürüyüşlerde ayakkabımın içerisine taşların girdiği veya çiğ düşmesinden ya da yerlerin yağmurdan dolayı ıslak oluşundan kaynaklı paçalarımın ıslanması olayı başıma çokça gelmiştir. Bu dertlerden kurtulmak için tozluk kullanmanızı tavsiye ederim.

Trekking Pantolonu

Bu da olmazsa olmaz değil. Çoğu zaman şortla yürümeyi tercih etmişimdir. Şorta yürümenin eksi yanı çalıların olduğu yerlerden geçtiğinizde bacaklarınızdaki her yerde çizikler olur. Benim bacakların kanadığı zamanlar bile olmuştur. Yine de şort giymeyi seviyorum. Güzel bir trekking pantolonu ise sizi bu dertlerden kurtarmakla beraber havanın daha serin olduğu zamanlarda vücut ısınızı bacaklardan kaybetmenizi engelleyecektir. Yani şorta kıyasla. Trekking pantolonları esnek yapılarıyla rahat hareket etmenizi sağlar. Eşofmanalardan bile daha rahattırlar.

Trekking Tişörtü

Şimdi fark ettim ki alttan yukarıya doğru malzemeleri anlatıyorum :). O zaman tişörtten devam edelim. Pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle teriniz üzerinize yapışmaz ve bir rüzgarda üşümezsiniz. Trekking yaparken ne giyilir? ‘den doğa yürüyüşlerinde nasıl giyinilmesi gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Buff

On numara bir aksesuar. Özellikle bahar aylarında çok iş görüyor. İster boynunuzda bulunsun ister kafanıza geçirin her türlü faydasını göreceksiniz.Kışın ise boyun bölgesinden sıcak kaybını engelliyor ve daha keyifli hissetmenizi sağlıyor. Buff Nedir, Nasıl Takılır? ‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Şapka ve Gözlük

Özellikle güneşli havalarda gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayacaktır. Likya yolunu yürürken 2. veya 3. gün gözlüğüm kırılmıştı. Sonraki günlerde güneşin altında yürüdükçe gözlüğün kıymetini daha iyi anlamıştım. Neyse ki şapkamın oluşu beni epey rahatlatmıştı.

Sırt Çantası

Ufak bir çanta ve içerisinde suyunuzla beraber yürüyüş için hazırladığınız atıştırmalıklarınız olursa korkusuzca yürürsünüz. Yürürken elinizde bir şey taşımamaya dikkat edin. Sonra yürüyüş eziyete dönüşebilir. Eğer bir kaç günlük planınız varsa ve kamp yaparak devam edecekseniz yanınızda kamp malzemelerinizin olması gerekmektedir.

Baton Kullanımı

Sıra geldi altın vuruşu yapmaya. En önemli hatta bir çok insanın gereksiz gördüğü bir aletten bahsedeceğim. 21. yüzyılın icadı baton. 21. yüzyıl kısmını salladım. Ama gerçekten çok fazla iş görüyor. Baton kullanarak taşıdığınız yükün(vücut ağırlığı ve sırt çantası) ağırlığının bir kısmını ayaklarınız yerine ellerinizle yere aktarmış olursunuz. Dolayısıyla ayaklarınız daha rahat edecektir. Trekking batonu nedir, ne işe yarar?‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan önce Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler23’i de okumanızı tavsiye ederim.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et