Kampçılık

Trekking İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları

Doğa Yürüyüşleri İçin Gerekli Ekipmanlar ve Faydaları Nelerdir?

Bir yürüyüşteki konforunuzu artırmak için iyi ve uygun ekipmanları yanınızda götürmelisiniz. Eksik ekipmanlarla daha fazla yorulur ve daha fazla zorlanırsınız. Peki bir yürüşte olması gereken ekipmanlar ve faydaları nelerdir? Aynı zamanda sen kullandında ne faydasını gördün diye soranlar için yazıyorum. Bakalım nelermiş.

Trekking Ayakkabısı

En önemli şey bu. Ayağınıza uygun bir trekking ayakkabınız olmalı. Çünkü bizi taşıyan araç ayaklarımızdır. Onların rahatlığı yürüyüş konforumuz için en önemli etkendir. İyi bir trekking ayakkabısının faydasını bolca göreceksiniz. Trekking ayakkabısı nasıl olmalıdır?, linkten detayları okuyabilirsiniz.

Trekking Çorabı

Olmazsa olmaz değil ama trekking çorabı yürüyüş konforunu artıran bir diğer etkendir. Ayağınızdaki teri tutmaz ve böylelikle ayağınız ıslak kalmaz. Pamuklu çoraplar ise ayağınızdaki teri emecektir ve ıslak bir çorapla yürümek zorunda kalacaksınız. Trekking çorapları aynı zamanda ayaklarınızın su toplamasını büyük ölçüde geciktirir. Engeller demiyorum çünkü yürüdüğünüz mesafe artarsa ve sıcak bir havada yürürseniz bundan kaçamazsınız.

Trekking Tozluğu

Yürüyüşlerde başıma çokça gelmiştir. Ne gelmiştir? Yürüyüşlerde ayakkabımın içerisine taşların girdiği veya çiğ düşmesinden ya da yerlerin yağmurdan dolayı ıslak oluşundan kaynaklı paçalarımın ıslanması olayı başıma çokça gelmiştir. Bu dertlerden kurtulmak için tozluk kullanmanızı tavsiye ederim.

Trekking Pantolonu

Bu da olmazsa olmaz değil. Çoğu zaman şortla yürümeyi tercih etmişimdir. Şorta yürümenin eksi yanı çalıların olduğu yerlerden geçtiğinizde bacaklarınızdaki her yerde çizikler olur. Benim bacakların kanadığı zamanlar bile olmuştur. Yine de şort giymeyi seviyorum. Güzel bir trekking pantolonu ise sizi bu dertlerden kurtarmakla beraber havanın daha serin olduğu zamanlarda vücut ısınızı bacaklardan kaybetmenizi engelleyecektir. Yani şorta kıyasla. Trekking pantolonları esnek yapılarıyla rahat hareket etmenizi sağlar. Eşofmanalardan bile daha rahattırlar.

Trekking Tişörtü

Şimdi fark ettim ki alttan yukarıya doğru malzemeleri anlatıyorum :). O zaman tişörtten devam edelim. Pamuklu kıyafetler yerine termal kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle teriniz üzerinize yapışmaz ve bir rüzgarda üşümezsiniz. Trekking yaparken ne giyilir? ‘den doğa yürüyüşlerinde nasıl giyinilmesi gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Buff

On numara bir aksesuar. Özellikle bahar aylarında çok iş görüyor. İster boynunuzda bulunsun ister kafanıza geçirin her türlü faydasını göreceksiniz.Kışın ise boyun bölgesinden sıcak kaybını engelliyor ve daha keyifli hissetmenizi sağlıyor. Buff Nedir, Nasıl Takılır? ‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Şapka ve Gözlük

Özellikle güneşli havalarda gözlerinizin daha az yorulmasını sağlayacaktır. Likya yolunu yürürken 2. veya 3. gün gözlüğüm kırılmıştı. Sonraki günlerde güneşin altında yürüdükçe gözlüğün kıymetini daha iyi anlamıştım. Neyse ki şapkamın oluşu beni epey rahatlatmıştı.

Sırt Çantası

Ufak bir çanta ve içerisinde suyunuzla beraber yürüyüş için hazırladığınız atıştırmalıklarınız olursa korkusuzca yürürsünüz. Yürürken elinizde bir şey taşımamaya dikkat edin. Sonra yürüyüş eziyete dönüşebilir. Eğer bir kaç günlük planınız varsa ve kamp yaparak devam edecekseniz yanınızda kamp malzemelerinizin olması gerekmektedir.

Baton Kullanımı

Sıra geldi altın vuruşu yapmaya. En önemli hatta bir çok insanın gereksiz gördüğü bir aletten bahsedeceğim. 21. yüzyılın icadı baton. 21. yüzyıl kısmını salladım. Ama gerçekten çok fazla iş görüyor. Baton kullanarak taşıdığınız yükün(vücut ağırlığı ve sırt çantası) ağırlığının bir kısmını ayaklarınız yerine ellerinizle yere aktarmış olursunuz. Dolayısıyla ayaklarınız daha rahat edecektir. Trekking batonu nedir, ne işe yarar?‘dan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkmadan önce Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler23’i de okumanızı tavsiye ederim.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
  • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
  • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
  • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
  • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
  • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz.  Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
  • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
  • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et