Kampçılık

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

O kadar söylüyoruz ediyoruz ama yok arkadaş. Hala başımıza bir şeyler geliyor. Bir yürüyüşte başınıza ne gelebilir demeyin, bir çok olay yaşadık. Neyse ki hepsinde ucuz atlattık veya atlattım. Okumak isterseniz Başımıza Gelenler bölümüne göz atabilirsiniz. Bir yürüyüşe çıkmadan önce başına neler gelebileceğini bilmek yürüyüşünüzü daha güvenli kılar. Çünkü istemsiz bile olsa bazı önlemler alırsınız. Bir futbol takımı bile maça çıkmadan önce rakibinin en tehlikeli yönlerini araştırıyor. Buna ek olarak rahat bir yürüyüş için neler yapmalısınız biraz onlardan bahsedeceğim

Ayak Kitleme Tekniği

Adımları tam atmak demektir. Yani bir ayaklarınızı sürterek yürümeyin. Her zaman tek ayağınız üzerinde olun. Zaten biraz dikkat ederek yürürseniz sonrasında bu şekilde yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Sağ ayak yerdeyken sol havada sol yerdeyken sağ havada olmalı. Tabi arazi koşulu değişirse bu tekniği uygulamak zorlaşır. Ama şöyle bir artısı var. Yürürken havada olan ayağınızı üzerine yük binmediği için dinlendirmiş olursunuz. Dolayısıyla daha az yorulursunuz.

Tempo ve Denge

Bir başkasına yetişmek için kendiniz kasmayın. Kasarsanız daha çok yorulursunuz. Her insanın temposu farklıdır. Kendi temponuza uyun. İlla ki sizin temponuzda birileri çıkacaktır. Ayaklarınızı kısa ve dengeli atmaya özen gösterin. Daha güvenli bir yürüyüş için etkilidir.

Yürüyüş Hızı

Sırt çantasız ortalama hız, düzgün arazide 4.5-5 km/saat kadardır. Sırt çantası varsa bu 3.5 km/saat’e düşer. Arazi şartları da hızı etkileyecektir. Sert olmayan kumlu yolda ortalama hız 2.5 km/saat civarında olup sık orman içinde bu 2 km/saat’e kadar düşer. Dağlık arazide yokuş tırmanırken ise hız yaklaşık 1.5 km/saat olur.

Molalar

Uzun molalar vermemeye dikkat edin. Genelde 40-50k yürüyüp 10 dk mola vermeniz ideal olacaktır. Çok dik çıkışlar yaptığınızda ise ayakta 5dklık bir mola sizi toparlayacaktır. Uzun molalarda bir oturduğunuzda vücut kendini bırakır. Ve kalkmakta zorluk çekersiniz. Eğer parkurunuz uzunsa patikayı 2’ye bölüp tek bir uzun mola verin. Bu uzun molada da enerjinizi toparlayacak şeyler yiyin. Yemek sonra dik bir eğim çıkılacaksa yemek olayı eğim sonrasına bırakılmalı. Molalarda terliyken üşütmemek için dikkat edin. Baton kullanmak daha az yorulmanızı sağlar.

Rehber

Rehberiniz ne derse harfiyen uyun. Bir rehberiniz yoksa aranızdan bir kişiyi rehber seçin. Grup kalabalıksa 2 veya daha fazla rehber olmalıdır. Bir rehber en önde bir rehber de en arkada olmak üzere dağılım yapılmalıdır. 1 rehberiniz varsa sizde yola çıkmadan parkurun rota bilgisini telefonunuza veya gps cihazınıza yükleyin. Her daim can yeleğiniz elinizin altında olsun.

Kaza Riskleri

Hayatta her daim kaza yaşama riskiniz var. Trekking’de bile. Bu yüzden gruptan ayrı hareket etmeyin, rehberin sözünden çıkmayın, kimseye haber vermeden bir yere gitmeyin. 2 dklığına bile olsa haber verin öyle gidin. Bak demedi deme. Başımıza gelenler var, tecrübelere dayanarak bunları söylüyorum. Olası bir kaybolma ihtimaline karşı yanınızda düdük olmasında fayda var. Yabani hayvanla karşılaşma ihtimali de varsa düdük çalarak ilerlemek gerekir. Yani gürültü yapıp hayvanı kaçırmak lazım. İnişlerde, kaygan ve taşlık zeminlerde sakatlanmalara karşı daha dikkatli olun. En fazla sakatlıklar geri dönüş yolunda veya bitişe yakın olur. Bu zamanlarda daha dikkatli olmak gerekir.

Son olarak doğayla yarışmayın kaybedersiniz. Bilgi ve tecrübeniz yetersiz kalıyorsa o işe girişmeyin ve bilmediğiniz yollara girmeyin.

Ek bilgi: Buradaki bilgiler yaşanmış olaylar doğrultusunda edindiğimiz tecrübelere dayanarak yazılmıştır. Bol keseden atmıyoruz :)

 

Share this Story
 • Frig Yolu Yol Hikayeleri

  Frig Yolu da Nedir ki?

  Facebook’ta Hüseyin Sarı ile arkadaşlığımızın başlamasından sonra güzel güzel fotoğraflarla “Frig Yolu Sizi Bekliyor” paylaşımlarını görmeye başladım. Neydi bu Frig Yolu, ...
 • Duyurular

  Hayalleri Olanlara Selam Olsun

  Soğuk bir Londra akşamındayım, çayımı demledim – ne yapacaksın bazısı çay bazısı şarap sever- sonra google’dan rasgele bir Jazz müzik kanalı ...
 • Bursa Kamp Yerleri ve Rotalar Marmara Bölgesi

  Baraklı Göleti

  Bursa’nın Baraklı ilçesine ait Baraklı Göleti Uludağ manzarasına sahip sonradan oluşturulmuş yapay bir gölettir. Baraklı Göleti fotoğrafları‘na buradan ulaşabilirsiniz. Baraklı Göleti Nerede, ...
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Salomon SpeedCross 3

Salomon SpeedCross 3 Kullanıcı Yorumları Bir yıldan fazla ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları
 • Günaydın ve iyi pazarlar. 
Benim ilk bildiğim dağ Palandöken'dir. Dünyaya gözümü orada açtım. Sonrasında Türkiye'de ne kadar dağ, tepe, orman varsa arşınlamaya çalıştım. Şimdi ise Alp dağlarında 2000 metre yükseklikte bir dağ evindeyim ve sabah bu manzarayla güne başlıyorum. Nerelerden nerelere diyorum ve hayattan daha ne isteyeyim ki :)

Takip Et