Kampçılık

Kamp Hayatına Bulaşmak İster misiniz?


Daha önce 1 gece bile olsa doğada geçirdiyseniz kamp hayatının tadını almışsınızdır. Ama bu deneyimi hiç yaşamadıysanız çadırda bir gece geçirmek size ürkütücü gelebilir. Bir de tek başınıza doğa da kaldığınızı düşünün. Daha da mı ürkütücü oldu? İnsana bilmediği her daim gizemli ve tehlikeli gelir. Aslında korkacak bir şey yok, sadece gözünüzde büyütüyorsunuz. Cesaretinizi toplayın, çadırınızı alın ve yola çıkın. Gerisi zaten gelecektir. Peki yola çıkmadan önce neler yapmalısınız biraz bunlardan bahsedeyim ve size kamp hayatıyla ilgili ipuçları vereyim.

Kamp İçin Gerekenler

İlk olarak kamp yapabilmeniz için uygun ekipmanlarınızın olması gerekir. En temel ihtiyaçlarınız; çadır, uyku tulumu ve mat’tır. Çadırın ne işe yaradığını zaten biliyorsunuz. Çadır sizin eviniz. Yalıtım sağlayarak çadır içerisine böcek vb. ufak hayvanların girmesini engeller. Fermuarlarını her daim kapalı tutlamlısınız. Uyku tulumu ise uyurken sizin vücut ısınızı korumanızı sağlar. Yorgan gibi düşünebilirsiniz. Mat ise zeminle aranızda yalıtım görevi görür. Böylelikle yerden gelen soğuktan etkilenmemiş olursunuz. Fener, bıçak, kamp ocağı, hamak, sandalye ve masa gibi ekipmanlarla da konforunuzu artırabilirsiniz.

Peki Nasıl Başlamalı?

2 farklı kamp türü vardır. Birincisi doğada ikincisi ise yine doğada ama bir işletmenin bulunduğu camping alanları olan doğada kamp. Camping alanlarında çadır kurmak ve kamp yapmak daha kolaydır. Tuvalet, su, çadır yeri, hayvan tehlikesi, ateş yakacak yer gibi bir çok ihtiyacınızı oradaki işletme halletmiştir. İşletmenin olmadığı yerde bunların hepsini sizin düşünmeniz gerekiyor. Dağın başında, ormanın içinde, ıssız yerlerde yaptığınız çadırlı konaklamaya ise doğada kamp denir. İlk kampınızın biraz daha kolay geçmesini istiyorsanız bir camping alanı veya milli parkların bulunduğu bir yeri tercih etmelisiniz.

Peki Doğada Kamp İçin Neler Gerekli?

Öncelikle gideceğiniz yeri belirlemelisiniz. Doğada her yer sizin için kamp alanıdır. İnternet üzerinden gitmeyi planladığınız yer için daha önce gidenlerin yorumlarını okumanız faydalı olacaktır. Yaylalar doğada kamp yapmak için biçilmiş kaftandır. Bir çok yaylada temiz su ve tuvalet bulunduğundan dolayı en önemli 2 ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Yaylada çadır kuran tek kişi veya grup siz olabilirsiniz. Bu size biraz ürkütücü gelse de insanlardan ve şehrin stresinden uzak olmak ve doğanın içinde yalnız başınıza kuşların, suyun sesini dinlemek size huzur verecektir. Bu sakin, dingin ortamı campinglerde bulamayabilirsiniz. Akşam yakacağınız kamp ateşi için ormandan bolca odun toplayabilirsiniz. Yabani hayvanlar konusunda ise rahat olun, kafaya takılacak ciddi bir sorun yok. Onlar bir ağacın arkasında size saldırmak için beklemiyorlar. Aksine insandan korktukları için sesinizi ve kokunuzu aldıklarında sizden uzaklaşırlar. Karşılaşma ihtimaliniz yok mu? Elbetteki var. Ancak bunu da trafikte kaza yapma riski gibi görebilirsiniz. Her gün trafikteyiz ve her gün kaza yapmıyoruz.

Share this Story
Load More In Kampçılık

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Bir arkadaş drone almakla uğraşma, drone'u olan bir arkadaş bul demişti. Ben de tam olarak öyle yaptım, @cnrbzk eline sağlık :)
  • İngiltere'de çok fazla insan doğa yürüyüşü yapıyor. Ne yazık ki böyle güzel çam ormanları yok. Turnalık Yaylası İngiltere'de olsa buradakiler burası için delirebilir. Bense kel dağlarla yetineceğim artık. Özlüyorum ormanları.

Turnalık Yaylası, Sakarya

Haziran 2017

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #sakarya
  • Aramizda tek başına iki çadırla kamp yapan yoktur diye düşünüyorum, yapmayinda zaten sonra manyak derler adama :) Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature  #wanderlust #lake #clouds #lakedistrict
  • Böyle günler hiç bitmemeli.

Lake District, 27 May 2018

#yolacikmali #trekking #camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #nature #lake #clouds #lakedistrict
  • Bazı fotoğraflar var ki dönüp baktığınızda sizi o ana götürür. Bu fotoğraf da onlardan birisi ve 4 kişinin emekleri sonucunda çekildi. Hem ışıkla boyama yaptık hem de eğlendik. Kuzeye gittikçe havanın kararmadığını da dünya gözüyle görmüş olduk.
  • Iki sevdiğim bir arada daha ne isteyeyim ki :)
  • Bir de şöyle ayakta bir poz alayım ;) Su elemanlara bu kadar yaklaşabilmek heyecan vericiydi.

Richmond Parkı, Londra
  • Bir daha Ramazan'da kampa gitmeyeceğim diyorum(günler uzun oruç oruç zor oluyor dostum) ama her yıl bir kaşıntı tutuyor ve yine kendimi kampta buluyorum. Hafta sonu buraların en güzel yerlerinden olan Lake District'te yaklaşık 400 metre yükseklikte olan bu gölün kenarında kampimizi yaptık. Yükseklik 400 metre ama maşallah bizim Kaçkar dağlarından geri kalır yanı yok.

Burada kamp işleri pek bizdeki gibi değil. İngiltere'de öyle çadırımı aldım gittim herhangi bir yerde kamp yaptım diyemiyorsun. Doğada kamp yapmaya izin verilen bölgeler haricindeki yerlerde çadır kurmak yasak. İzin verilen yerlerde bile kalabalık olmamanız, ateş yakmamaniz hatta çadırinizin renginin doğada göze çok batmayan renklerde olması yönünde tavsiyeler var. Göle 3.5km uzaktiktaki kasabada arabayı bırakacak park alanını bile zor bulduk. Burada bir çadır atmak çok kolay olmuyor :)

Takip Et