Kampçılık

Kamp Hayatına Bulaşmak İster misiniz?


Daha önce 1 gece bile olsa doğada geçirdiyseniz kamp hayatının tadını almışsınızdır. Ama bu deneyimi hiç yaşamadıysanız çadırda bir gece geçirmek size ürkütücü gelebilir. Bir de tek başınıza doğa da kaldığınızı düşünün. Daha da mı ürkütücü oldu? İnsana bilmediği her daim gizemli ve tehlikeli gelir. Aslında korkacak bir şey yok, sadece gözünüzde büyütüyorsunuz. Cesaretinizi toplayın, çadırınızı alın ve yola çıkın. Gerisi zaten gelecektir. Peki yola çıkmadan önce neler yapmalısınız biraz bunlardan bahsedeyim ve size kamp hayatıyla ilgili ipuçları vereyim.

Kamp İçin Gerekenler

İlk olarak kamp yapabilmeniz için uygun ekipmanlarınızın olması gerekir. En temel ihtiyaçlarınız; çadır, uyku tulumu ve mat’tır. Çadırın ne işe yaradığını zaten biliyorsunuz. Çadır sizin eviniz. Yalıtım sağlayarak çadır içerisine böcek vb. ufak hayvanların girmesini engeller. Fermuarlarını her daim kapalı tutlamlısınız. Uyku tulumu ise uyurken sizin vücut ısınızı korumanızı sağlar. Yorgan gibi düşünebilirsiniz. Mat ise zeminle aranızda yalıtım görevi görür. Böylelikle yerden gelen soğuktan etkilenmemiş olursunuz. Fener, bıçak, kamp ocağı, hamak, sandalye ve masa gibi ekipmanlarla da konforunuzu artırabilirsiniz.

Peki Nasıl Başlamalı?

2 farklı kamp türü vardır. Birincisi doğada ikincisi ise yine doğada ama bir işletmenin bulunduğu camping alanları olan doğada kamp. Camping alanlarında çadır kurmak ve kamp yapmak daha kolaydır. Tuvalet, su, çadır yeri, hayvan tehlikesi, ateş yakacak yer gibi bir çok ihtiyacınızı oradaki işletme halletmiştir. İşletmenin olmadığı yerde bunların hepsini sizin düşünmeniz gerekiyor. Dağın başında, ormanın içinde, ıssız yerlerde yaptığınız çadırlı konaklamaya ise doğada kamp denir. İlk kampınızın biraz daha kolay geçmesini istiyorsanız bir camping alanı veya milli parkların bulunduğu bir yeri tercih etmelisiniz.

Peki Doğada Kamp İçin Neler Gerekli?

Öncelikle gideceğiniz yeri belirlemelisiniz. Doğada her yer sizin için kamp alanıdır. İnternet üzerinden gitmeyi planladığınız yer için daha önce gidenlerin yorumlarını okumanız faydalı olacaktır. Yaylalar doğada kamp yapmak için biçilmiş kaftandır. Bir çok yaylada temiz su ve tuvalet bulunduğundan dolayı en önemli 2 ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Yaylada çadır kuran tek kişi veya grup siz olabilirsiniz. Bu size biraz ürkütücü gelse de insanlardan ve şehrin stresinden uzak olmak ve doğanın içinde yalnız başınıza kuşların, suyun sesini dinlemek size huzur verecektir. Bu sakin, dingin ortamı campinglerde bulamayabilirsiniz. Akşam yakacağınız kamp ateşi için ormandan bolca odun toplayabilirsiniz. Yabani hayvanlar konusunda ise rahat olun, kafaya takılacak ciddi bir sorun yok. Onlar bir ağacın arkasında size saldırmak için beklemiyorlar. Aksine insandan korktukları için sesinizi ve kokunuzu aldıklarında sizden uzaklaşırlar. Karşılaşma ihtimaliniz yok mu? Elbetteki var. Ancak bunu da trafikte kaza yapma riski gibi görebilirsiniz. Her gün trafikteyiz ve her gün kaza yapmıyoruz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

  • Güney Galler Birleşik Krallık
  • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
  • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et