Kampçılık

Kamp Hayatına Bulaşmak İster misiniz?


Daha önce 1 gece bile olsa doğada geçirdiyseniz kamp hayatının tadını almışsınızdır. Ama bu deneyimi hiç yaşamadıysanız çadırda bir gece geçirmek size ürkütücü gelebilir. Bir de tek başınıza doğa da kaldığınızı düşünün. Daha da mı ürkütücü oldu? İnsana bilmediği her daim gizemli ve tehlikeli gelir. Aslında korkacak bir şey yok, sadece gözünüzde büyütüyorsunuz. Cesaretinizi toplayın, çadırınızı alın ve yola çıkın. Gerisi zaten gelecektir. Peki yola çıkmadan önce neler yapmalısınız biraz bunlardan bahsedeyim ve size kamp hayatıyla ilgili ipuçları vereyim.

Kamp İçin Gerekenler

İlk olarak kamp yapabilmeniz için uygun ekipmanlarınızın olması gerekir. En temel ihtiyaçlarınız; çadır, uyku tulumu ve mat’tır. Çadırın ne işe yaradığını zaten biliyorsunuz. Çadır sizin eviniz. Yalıtım sağlayarak çadır içerisine böcek vb. ufak hayvanların girmesini engeller. Fermuarlarını her daim kapalı tutlamlısınız. Uyku tulumu ise uyurken sizin vücut ısınızı korumanızı sağlar. Yorgan gibi düşünebilirsiniz. Mat ise zeminle aranızda yalıtım görevi görür. Böylelikle yerden gelen soğuktan etkilenmemiş olursunuz. Fener, bıçak, kamp ocağı, hamak, sandalye ve masa gibi ekipmanlarla da konforunuzu artırabilirsiniz.

Peki Nasıl Başlamalı?

2 farklı kamp türü vardır. Birincisi doğada ikincisi ise yine doğada ama bir işletmenin bulunduğu camping alanları olan doğada kamp. Camping alanlarında çadır kurmak ve kamp yapmak daha kolaydır. Tuvalet, su, çadır yeri, hayvan tehlikesi, ateş yakacak yer gibi bir çok ihtiyacınızı oradaki işletme halletmiştir. İşletmenin olmadığı yerde bunların hepsini sizin düşünmeniz gerekiyor. Dağın başında, ormanın içinde, ıssız yerlerde yaptığınız çadırlı konaklamaya ise doğada kamp denir. İlk kampınızın biraz daha kolay geçmesini istiyorsanız bir camping alanı veya milli parkların bulunduğu bir yeri tercih etmelisiniz.

Peki Doğada Kamp İçin Neler Gerekli?

Öncelikle gideceğiniz yeri belirlemelisiniz. Doğada her yer sizin için kamp alanıdır. İnternet üzerinden gitmeyi planladığınız yer için daha önce gidenlerin yorumlarını okumanız faydalı olacaktır. Yaylalar doğada kamp yapmak için biçilmiş kaftandır. Bir çok yaylada temiz su ve tuvalet bulunduğundan dolayı en önemli 2 ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Yaylada çadır kuran tek kişi veya grup siz olabilirsiniz. Bu size biraz ürkütücü gelse de insanlardan ve şehrin stresinden uzak olmak ve doğanın içinde yalnız başınıza kuşların, suyun sesini dinlemek size huzur verecektir. Bu sakin, dingin ortamı campinglerde bulamayabilirsiniz. Akşam yakacağınız kamp ateşi için ormandan bolca odun toplayabilirsiniz. Yabani hayvanlar konusunda ise rahat olun, kafaya takılacak ciddi bir sorun yok. Onlar bir ağacın arkasında size saldırmak için beklemiyorlar. Aksine insandan korktukları için sesinizi ve kokunuzu aldıklarında sizden uzaklaşırlar. Karşılaşma ihtimaliniz yok mu? Elbetteki var. Ancak bunu da trafikte kaza yapma riski gibi görebilirsiniz. Her gün trafikteyiz ve her gün kaza yapmıyoruz.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

 • Bazı anlar siyah beyaz daha güzel.

21 April 2019 Snowdonia National Park, Wales
 • 21 April 2019, Snowdonia National Park

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London

Takip Et