Bolu, Kamp Yerleri ve Rotalar, Karadeniz Bölgesi

Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Bolu sınırları içerisinde bulunan Pürenli yaylası yaklaşık 1400 metre yüksekliktedir. Büyük ve güzel bir ormana sahiptir. Yayla evlerinin olduğu yerde karların erimesiyle oluşan küçük bir gölet vardır. Gençlik kampları ve yazın belli dönemlerde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Kasım-Mayıs aralığında kar görme ihtimaliniz yüksek. İstanbul’dan Tem otoyolu üzerinden gelirken Düzce ayrımından çıkıp Güzeldere istikametine doğru devam etmelisiniz. Yol üzerinde tabelelar var mıydı hatırlayamadım ancak alttaki rotayı takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz. Pürenli Yaylası Fotoğrafları‘na bakmak için linkte tıklamanız yeterli. Az biraz fotoğraf var.

Pürenli Yaylası Yol, Ulaşım Bilgileri

Bir diğer alternatif ise Mengen tarafından gelen yol. Bu yol diğerine göre daha bozuk olmakla beraber eğimi de daha fazladır. Biz Düzce tarafından gelip Mengen tarafından İstanbul’a geri döndük.


Daha Büyük Görüntüle

Pürenli Yaylası Kamp Alanı Bilgileri

 • Düzce tarafından gelindiğinde genişçe bir alan sizi karşılayacak. Kamp yeri için özel bir tesis yok.
 • Yaylanın kalabalık olduğu bir dönemdeyseniz buralarada uygun bir yerde çadır kurabilirsiniz.
 • Sakin bir dönemde iseniz daha ileride çeşmeyi geçtikten sonra yayla evlerinin olduğu bölgede gölet kenarında çadır kurmanız daha keyifli olacaktır.
 • Kocaman bir ormanı olan bu bölgede ateş için yakacak odun fazlasıyla bulabilirsiniz.
 • Yaylada çeşme var ama tuvalet yok. Yayla evlerinin tuvaletleri var ancak kapalı ve kilitli. Zaten izinsiz başkasının mülküne girmek de olmaz. Tuvalet için ormanı kullanmalısınız.
 • Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım aylarında yayla daha soğuk olacaktır. Kalın giyinmelisiniz.
 • Restoran, Otel, Pansiyon gibi şeyler yok tabi.
 • Market vs. gibi bir işletme de yok.

Not: Bu bilgiler Kasım 2014 yılına aittir.

 

Pürenli Yaylası Trekking Rotları

Güzeldere Şelalesi – Hıra Yaylası – Pürenli Yaylası(18km)

Parkur Bilgisi

+
 • Yuvarlark çizebileceğiniz orman içi yürüyüş şeklinde devam eden bir parkur.
 • Yaylalardaki çeşmelerden içme suyunuzu doldurabilirsiniz.
 • Güzeldere Şelalesinden Hıra yaylasına kadar yükselerek devam ediyor. Hıra yaylasından sonra ise aşağı doğru iniş şeklinde devam ediyor.

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Bolu

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Nerede, Nasıl Gidilir? Hopa veya Artvin ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et