Kampçılık

Doğada Kamp Yapmak Güvenli midir?

Doğada kamp planı yaparken belkide en çok düşünülen şey güvenlik durumudur. Doğadaki her yer güvenlidir veya değildir gibi net bir cevabı yok. Gittiğiniz yere ve koşullara göre değişen bir durumdur. Örneğin kalabalık bir grup halinde kampa gittiğinizde güvenlik gibi bir kaygınız olmayacaktır. Grubun kalabalık oluşu size kendinizi daha güvende hissettirecektir. Öncelikle bu yazı içerisinde yabani hayvanlar bizim için tehlikeli midir(güzel soru bundan da bir yazı çıkar gibi) sorusunun cevabını aramadığımızı belirteyim. Daha çok “yabani insanlar tehlikeli midir ve korunmak için neler yaparız?” sorularının cevabına odaklanacağız. Bu cümleyi bir yere kampa gittiğinizde karşılaştığınız herkes sizin için tehlikelidir diye algılamayın. Ya da her insan kötüdür, size bir kötülük verebilir gibi düşünmeyin.
Şahsen ben şimdiye kadar kötü birileriyle veya kötü bir olayla karşılaşmadım. Hep iyi insanlar karşılaştım ve yedirilip içirildim, bir eksiğimin/ihtiyacımın olup olmadığı soruldu. Allah razı olsun, tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu şekilde tanışıp güzel dostluklar kurduğum insanlar da oldu. Tabi bunların yanında lan acaba gece biri gelip bana salça olur mu, sıkıntı çıkarır mı, şu geçerken neden yavaşladı, acaba amacı neydi gibi tedirginliklerimde oldu. Zihnimize ve özellikle yeni başlayanların zihinine takılan soru ise “Kampa tek gittiğimizde veya eşimizle çocuğumuzla gittiğimizde kendimizi güvende hissedebilecek miyiz? Ve gerçekten güvende miyiz?”‘dir. Bu soruların cevabını kamp yapmak istediğiniz yere göre vermek daha yerinde olur.

İstanbul’a veya Bir Beldeye Yakın Kamp Alanları Güvenli mi?

En güvenlisi :). Açıkçası bir kamp alanı bakarken İstanbul’dan veya yerleşim yerinden uzak olmasını tercih ediyorum. Nedeni alemci olarak tabir ettiğimiz insanların veya genç grubunun çoğunlukla ve kolaylıkla gittiği yerleri tercih etmiyorum. Bunların hepsi kötü insan dikkat edin gibi bir olay yok. Sonuçta o insanlar da kendi keyifleri için gelmiş takılıyor olabilir. Ama tanımadığım ve alkol alan bir grup benim için risk teşkil etmekte. Bu yüzden onların görmeyeceği veya gelmeyi tercih etmeyeceği orman içi ıssız yerlerde çadır kurmak daha güvenli oluyor. Şimdiye kadar tedirginliklerim oldu ama açıkcası bir sorun yaşamadım.

Piknik Alanları ve Yerleşim Yeri Yakınlarında Kamp Yapmak Güvenli mi?

Piknik alanından kastım tesis olmayan ama insanların piknik veya gece içmeye geldikleri, ulaşımı kolay olan yerler. Beni en çok tedirgin edeni bu seçenek diyebilirim. Çoğunlukla bu yerlere aileler gelmekte ancak akşam olunca onlar evlerine gitmekte ve alemciler diye yukarıda bahsettiğim mevzu burada da geçerli. İkide bir alemci grup deyip durmak da pek hoş olmadı. Çünkü bende hakaret ediyormuşum hissi oluşuyor. Keyfine düşkün ve kontrolü kaybedebilecek insanlar olarak tanımı güncellesem daha nezih olur gibi. Nerede çokluk orada b.kluk olabilecek bir yer bana her zaman daha az güven verir.

Yaylalarda Kamp Yapmak Güvenli mi?

Bizim gibi doğada çadır kuran bir çok kişinin tercih ettiği yerler olması dolayısıyla yöre halkı çoğunlukla çadır kuranlara alışkın. Zaten yaylalarda çoğunlukla yöre halkı gelip gitmekte. Bir nevi doğal ortamın bozulmadığı küçük bir yerleşim yeri. Yaylaların geniş alanlarında kamp yapmak bence güvenli. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım ve yayladaki insanlardan hep destek ve muhabbet gördüm.

Issız Yerlerde Kamp Yapmak Güvenli mi?

İtiraf ediyorum en güvenlisi bu. Dağın başında veya orman içisinde ıssız bir yerde tek başına kurmuşsun çadırını ateşini(ormanı yakmamak şartıyla :)) yakmış takılıyorsun. Daha ne olsun birader. İn cin top oynuyor. Gece en fazla 2 hayvan gelir tur atar ve gider.

Tesis veya Milli Parklarda Kamp Yapmak Güvenli mi?

Daha güvenlisi çadırınızın önünde birilerinin nöbet bekliyor olması olurdu :). Gözü kapalı gidin. Tuvalet, kamp alanı ve sizin gibi bi dünya insansın olabileceği güzel ve korunaklı yerlerdir.

Özet Olarak

Ailelerin ve sizin gibi kamp yapmak amacıyla gidilen bir yer sizin için pek risk oluşturmaz. Güven anlamında çok kaygınız olmasın. Yukarıda verdiğim bilgiler başınıza hiç bir şey gelmez anlamı taşımasın. Gelir anlamı da taşımasın. Olmaz olmaz ama gelir bir seri katil sizi bulur sonra gelip bana çemkirmeyin. Bu sitedeki bilgiler kesinlik içermez. Sadece bir adamın deneyimlerinden elde ettiği bilgilerdir.

Trafikte kaza yapma olasığınız kampta başınıza bir şey gelme olasılığından daha yüksektir.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Salomon SpeedCross 3

Salomon SpeedCross 3 Kullanıcı Yorumları Bir yıldan fazla ...

Gezdiklerim Gördüklerim

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Iyi bir yansıma fotoğrafı çekmek için sabah erken kalkıp rüzgardan önce hareket etmelisiniz. 
Lake District Milli Parkı
  • 🇹🇷 30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun. 
Burası Snowdonia ama ben ona küçük Karadeniz diyorum :)
  • Snowdonia Milli Parkı, Wales
  • Hafta sonu Birleşik krallığın bir diğer ülkesi olan Wales'deki Snowdonia milli parkına kampa gittik. Londra'ya 6 saat uzaklıkta olması geziyi yorucu yapsa da bu güzel doğası yol yorgunluğunu kolayca unutturdu. Doğu Karadeniz'i andırdığı için de gönlümde farklı bir yeri oldu. Buraya daha fazla geleceğim kesin. Bir nevi memleket özlemi de diyebilirim :)
  • Hayattan bir günü daha bitirdik iyi mi?

Kaçkar Dağları Milli Parkı
2017 Ağustos
  • Bulutlardan gözükmese de şurada bir yerde de Kaçkar zirve var.

Bayramınız mübarek olsun, selamlar.
  • Bir gece şöyle bir yerde uyuduktan sonra hayatınızda hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Yüzde yüz garanti veriyorum :)
  • Trekking yapmak;
-adami yorar ama mutlu eder
-daha özgür kılar
-guzel manzaralar görmenizi sağlar
-dinç hissettirir
-akil ve ruh sağlığına iyi gelir

Var mı sizin de eklemek istediğiniz?

Takip Et