Kampçılık

Doğada Kamp Yapmak Güvenli midir?

Doğada kamp planı yaparken belkide en çok düşünülen şey güvenlik durumudur. Doğadaki her yer güvenlidir veya değildir gibi net bir cevabı yok. Gittiğiniz yere ve koşullara göre değişen bir durumdur. Örneğin kalabalık bir grup halinde kampa gittiğinizde güvenlik gibi bir kaygınız olmayacaktır. Grubun kalabalık oluşu size kendinizi daha güvende hissettirecektir. Öncelikle bu yazı içerisinde yabani hayvanlar bizim için tehlikeli midir(güzel soru bundan da bir yazı çıkar gibi) sorusunun cevabını aramadığımızı belirteyim. Daha çok “yabani insanlar tehlikeli midir ve korunmak için neler yaparız?” sorularının cevabına odaklanacağız. Bu cümleyi bir yere kampa gittiğinizde karşılaştığınız herkes sizin için tehlikelidir diye algılamayın. Ya da her insan kötüdür, size bir kötülük verebilir gibi düşünmeyin.
Şahsen ben şimdiye kadar kötü birileriyle veya kötü bir olayla karşılaşmadım. Hep iyi insanlar karşılaştım ve yedirilip içirildim, bir eksiğimin/ihtiyacımın olup olmadığı soruldu. Allah razı olsun, tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu şekilde tanışıp güzel dostluklar kurduğum insanlar da oldu. Tabi bunların yanında lan acaba gece biri gelip bana salça olur mu, sıkıntı çıkarır mı, şu geçerken neden yavaşladı, acaba amacı neydi gibi tedirginliklerimde oldu. Zihnimize ve özellikle yeni başlayanların zihinine takılan soru ise “Kampa tek gittiğimizde veya eşimizle çocuğumuzla gittiğimizde kendimizi güvende hissedebilecek miyiz? Ve gerçekten güvende miyiz?”‘dir. Bu soruların cevabını kamp yapmak istediğiniz yere göre vermek daha yerinde olur.

İstanbul’a veya Bir Beldeye Yakın Kamp Alanları Güvenli mi?

En güvenlisi :). Açıkçası bir kamp alanı bakarken İstanbul’dan veya yerleşim yerinden uzak olmasını tercih ediyorum. Nedeni alemci olarak tabir ettiğimiz insanların veya genç grubunun çoğunlukla ve kolaylıkla gittiği yerleri tercih etmiyorum. Bunların hepsi kötü insan dikkat edin gibi bir olay yok. Sonuçta o insanlar da kendi keyifleri için gelmiş takılıyor olabilir. Ama tanımadığım ve alkol alan bir grup benim için risk teşkil etmekte. Bu yüzden onların görmeyeceği veya gelmeyi tercih etmeyeceği orman içi ıssız yerlerde çadır kurmak daha güvenli oluyor. Şimdiye kadar tedirginliklerim oldu ama açıkcası bir sorun yaşamadım.

Piknik Alanları ve Yerleşim Yeri Yakınlarında Kamp Yapmak Güvenli mi?

Piknik alanından kastım tesis olmayan ama insanların piknik veya gece içmeye geldikleri, ulaşımı kolay olan yerler. Beni en çok tedirgin edeni bu seçenek diyebilirim. Çoğunlukla bu yerlere aileler gelmekte ancak akşam olunca onlar evlerine gitmekte ve alemciler diye yukarıda bahsettiğim mevzu burada da geçerli. İkide bir alemci grup deyip durmak da pek hoş olmadı. Çünkü bende hakaret ediyormuşum hissi oluşuyor. Keyfine düşkün ve kontrolü kaybedebilecek insanlar olarak tanımı güncellesem daha nezih olur gibi. Nerede çokluk orada b.kluk olabilecek bir yer bana her zaman daha az güven verir.

Yaylalarda Kamp Yapmak Güvenli mi?

Bizim gibi doğada çadır kuran bir çok kişinin tercih ettiği yerler olması dolayısıyla yöre halkı çoğunlukla çadır kuranlara alışkın. Zaten yaylalarda çoğunlukla yöre halkı gelip gitmekte. Bir nevi doğal ortamın bozulmadığı küçük bir yerleşim yeri. Yaylaların geniş alanlarında kamp yapmak bence güvenli. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım ve yayladaki insanlardan hep destek ve muhabbet gördüm.

Issız Yerlerde Kamp Yapmak Güvenli mi?

İtiraf ediyorum en güvenlisi bu. Dağın başında veya orman içisinde ıssız bir yerde tek başına kurmuşsun çadırını ateşini(ormanı yakmamak şartıyla :)) yakmış takılıyorsun. Daha ne olsun birader. İn cin top oynuyor. Gece en fazla 2 hayvan gelir tur atar ve gider.

Tesis veya Milli Parklarda Kamp Yapmak Güvenli mi?

Daha güvenlisi çadırınızın önünde birilerinin nöbet bekliyor olması olurdu :). Gözü kapalı gidin. Tuvalet, kamp alanı ve sizin gibi bi dünya insansın olabileceği güzel ve korunaklı yerlerdir.

Özet Olarak

Ailelerin ve sizin gibi kamp yapmak amacıyla gidilen bir yer sizin için pek risk oluşturmaz. Güven anlamında çok kaygınız olmasın. Yukarıda verdiğim bilgiler başınıza hiç bir şey gelmez anlamı taşımasın. Gelir anlamı da taşımasın. Olmaz olmaz ama gelir bir seri katil sizi bulur sonra gelip bana çemkirmeyin. Bu sitedeki bilgiler kesinlik içermez. Sadece bir adamın deneyimlerinden elde ettiği bilgilerdir.

Trafikte kaza yapma olasığınız kampta başınıza bir şey gelme olasılığından daha yüksektir.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? O kadar söylüyoruz ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et