Başımıza Gelenler, Yol Hikayeleri
Son Nefes

Son Nefes

Son nefes diye başlık mı olur diye düşündüm ama başka bir başlık bulamadım. Gelelim mevzuya. Geçen yıl bir Cumartesi sabahı eşyalarımı toparlayıp motora yükledim. Sonra yola koyuldum. Hedefim Bursa Orhaneli’ndeki Sadağı kanyonu. İstanbul’dan oraya kadar motor sürerim sonra da gider günübirlik yürüyüş yapar sonra Bursa’daki teyzemlere geçerim düşüncesiyle gaza yapıştırdım.

Ruhum serseri ama gerçekte serseri bir motorcu değilim. Fazla da hız yapmam, riske de girmem, genelde efendi efendi giderim. Garip ki o gün biraz agresif kullanıyordum. Ara ara makaslar, ara ara gaza yapıştırmalar falan öyle gidiyordum. Gemlik dolaylarına geldiğimde Gemlik’ten Bursa’ya doğru yokuş çıkan virajlı bir yol var. Tepeye doğru tırmandıktan sonra da Bursa’ya giden düz bir yola ulaşıyorsunuz. İşte tam o yolda o son düzlüğe az kalmışken 3 şeritli yolun en solunda giderken şeytan bir dürttü. En sol şeritteyim ve sağa dönen bir viraj var. Bi baktım sağ şeritler boş. Şeytan şuradan en sağ şeride doğru yapıştırırsan hem virajı daha rahat alırsın hem de bi dünya arabayı, kamyonu geçmiş olursun diye bana telkin verdi. Bi düşündüm, çok mantıklı geldi. Çaprazlamasına en sağ şeride girdim, motoru sağa doğru yatırarak virajı aldım, tam virajdan çıkıyorum bir de ne göreyim bizim şerit parıl parıl parlıyor. Virajdan çıkıyorum diye gaz açarken aynı zamanda zemine 60 derecelik açıyla dururken bir anda yoldaki yağın üzerinde buldum kendimi. Hiç bir yere kaçamadım. Zaten tüm şerit yağ olmuş, nereye kaçacaksın ki? İşte o an benim için zaman durdu. Her şey durdu. Şeytan telkin verirken Azrail gel gel diyordu. Son nefeste şehadet yerine ağzımdan küfürler çıkıyordu. Kimseye karşı değil, öyle ortaya söylüyordum. Ne yaparım, nasıl yırtarım hesapları yaparken arka teker attı, motoru tam düzeltmediğim için bir yere kaçıramadım. Hızım 80 civarıydı, arka teker bir sağa, bir sola kaydı öyle kaya kaya bir süre devam ettik. O esnada arada gaz arada fren yaparak toparlarım ümidiyle kontrol etmeye çalışıyorum. Tabi nafile. En son hatırladığım sola yatık yere paralel bir şekildeyiz, evet motorla ben. Bırakmazsam motor beni üzerinden fırlatacak ve peşimden gelecek, kurtuluş yok. İşte o an artık yusuf yusufu da geçtiğimiz an. Son nefes. Allah’ım sana geliyorum bile diyemedim. Zaten olaylar 2-3 snye içerisinde oluyor. Hadi en fazla 5 saniyedir. Böyle durumlarda motordan ayrılın ki motor sizi üzerinden atıp peşinizden gelmesin derler. Yani böyle bir teorik bilgi var bende. O an onun pratiğini yapmak için hemen motoru bıraktım. O önden ben de arkasından yardırdık gidiyoruz, belki yetişirim diye düşündüm ama motor daha hızlı yol alıyordu.

Pat küt diye yere düşünce ne olduğu önce anlamadım. Hayır yuvarlanıyor muyum, bir yere mi çarptım, kendimde miyim ne oldu derken bir baktım gökyüzü masmavi görünüyor kulağımda Bob babadan(Bob Dylan) bir şarkı çalıyor ve ben yerde sürükleniyorum. Sırt üstü kayarak gittiğimi fark edince ellerimi ve ayaklarımı toparladım. Refkleksle başımı da çekmişim. Aslında biraz bilinçli biraz bilinçsiz cenin pozisyonu almaya çalışmışım. Eğer kafayı çekmemiş olsam tak tak tak diye yere vururdum. Tabi sonrasında boyun kırılırdı ve belki de bu yazıyı yazamazdım.

Sürüklenme durunca neyimin olduğunu anlamadığım için hemen yerden kalkmadım. Hafiften kafayı kaldırdım bir de ne göreyim koca tır üzerime geliyor. İkinci bir ha s..r çektim. Götüm götüm kayarak kendimi emniyet şeridine attım. Lan kazadan kurtulduk ama tırın altında kalacağız. İş mi? Neyse ki tır şoförü düştüğümü görünce bana yakın durmuş ki arabalar aniden sollayıp beni ezmesin. Sağolsun adam hemen koştu geldi. Önce ellerimi sonra ayaklarımı sonra hafiften boynumu yokladım. Bişi yok. Nasıl yani? O düşmeye bir şeyler olmasını bekliyordum ama domuz gibiyim sanki bir şeyim yok. Ya da yok gibi anlamadım. Boynumun sağlam olduğunu fark edince kaskı çıkardım ve ayağa kalktım. Ulan hakikaten bişi yok. Düşme kaynaklı sağım solum ağrıyor biraz ama iyiyim. Oh çok şükür.

Motora baktım motor yok. Yan tarafa biraz aşağıya yuvarlanmış, otların arasına falan dalmış pek görünmüyorda. Tamam dedim kalsın burada, kesin parçalanmıştır da, onu alıp götürmeye gerek yok. Canımı kurtardım bana yeter. Motorda ne var diye bir bakmaya indik. Onda da pek bişi yok. Sadece koruma demirleri yamulmuş. Adam yardım etti motoru emniyet şeridine çıkardık ve adam başka bir kazaya sebep olmamak için devam etti. Ben motoru iyice kontrol ederken kazanın üzerinden 20dk falan geçmişti ki bir ambulans geldi. Burada kaza varmış göremedik turlayıp duruyoruz dedi. Göz ucuyla muayeneyle kontrol eden doktor bir şeyim olmadığını görünce ambulans kaydını doldurup yola devam etti. O esnada yoldan geçen bir teyze bana motor kullandığım için fırça attı. Bursa – İstanbul karayolunda teyzenin ne işi vardı, teyze nereden gelmişti, nereye gidiyordu, yakında yerleşim yeride yoktu hala anlamış değilim. Tehlikeli binmeyin buna öğüdünü tam almışken bir pikap durdu ve motorcu dostu bir abi bana yardım etmek istedi. Motorda bir şey olmadığını biraz dinlenip kendime geldikten sonra devam edeceğimi söyledikten sonra bu abiyle de vedalaştık.

Motora tekrar bir bakayım dedim neyi var neyi yok, göremediğim bir şeyi var mı diye. Koruma demirleri yamulmuş, aynalarım kırılmış ve arka çantanın bağlantı yeri kopmuş. Başka da bir şey yok. Nasıl iş ben de anlamadım. 80’le giderken kaza yap ama sende ve motorda bir şey olmasın deseler anca bu kadar olur. Verilmiş sadakam mı varmış, büyüklerimin duası mı üzerimdeymiş bilemedim ama çok şükür. Bi yarım saat dinlendikten sonra emniyet şeridinden Bursa’ya vardım. Zaten 10km falan kalmıştı o yüzden çok dert olmadı. Bir usta bulup ne olur ne olmaz diye motoru da kontrol ettirdim ve tabi ki yürüyüşü iptal ettim. Bir saat evvel ölüyordum lan ne yürüyüşü. Bir kaza yap bize ve hasarsız olsun örneğini gerçekleştirdiğim için kendimi kutladım..

Sonuç olarak her daim dikkatli de olsan nerede ne çıkacağını bilemiyorsun. Çok şükür bu kazayı ufak tefek şeylerle atlattım ve üzerimdeki ekipmanların önemini bir kez daha görmüş oldum.

Tekerlerimize taş değmesin, kazasız belasız gezilerimiz olsun.

Share this Story
Load More In Başımıza Gelenler

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

  • Alageyik sülalesinden olan bu güzel şey sürünün lideri gibi en önde oturmuş beni kesiyordu. Ben de onu kesmeye başladım. Derken aramızda bir iletişim oldu ve 2 metreye kadar yanına yaklaşmama izin verdi.

Burası Londra'da geyiklerin serbestçe dolaşabildiği Richmond parkı. Parkın içinde farklı türlerde yüzlerce geyik var. Hem yürüyüş yapmak hem de geyikleri fotoğraflamak oldukça keyifliydi.
  • Herkese selamlar, Londra'ya taşınma, iş bulma, bir düzen oturtma derken bir baktım ki 5 ay geçmiş ve gezi planları yapmaya başlamışım. Gezi planları yapmaya başladıysam kendime gelmeye başladım diye düşündüm ve Ramazan vakti dayanamadım yeniden yola çıkmalı diyerek dükkanı açmaya karar verdim :) Ben de keyifler yerinde çok şükür, işler rayına girmeye başladı. Umarım sizlerde iyisinizdir. Bu yıl daha çok yazmayı ve paylaşmayı planlıyorum. Merak edenler için 5 aylık süreç nasıl geçti neler yaptım ve neler yapmayı planlıyorum diye kısaca bir özet geçtim. Yaziya Yolacikmali.com üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir kaç hafta içerisinde Londra’ya göçeceğim. Yeni ülke, yeni hayat, yeni iş, yeni çevre, yeni arkadaşlar ve en güzeli ise gezilecek yeni yerler beni bekliyor. Bir düzen oturtana kadar buralarda olmayacağım. Sonrasında tekrar görüşmek üzere. Sessiz geçireceğim bu süre aslında yeni planlar için de hazırlık süreci olacak. Bu süreçte her türlü iletişim yolundan bana ulaşıp sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bilgim yettiğince, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Kaçkar Mountains 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #Mountains, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #kackar, #mezovit, #yayla , #camplife, #ourcamplife, #plateau, #cloud
  • Dünya düzdür, bu fotoğrafta ispatıdır :)) Gelidonya Fenerine doğru yürürken Suluada'yı izleyerek ilerledik. Ön tarafında bembeyaz bir kumsal var. Hani yakın olsa şöyle inip bir denizine giresimiz vardı. Böyle baka baka geçtik ve aklımız bu adada kaldı. Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Suluada'ya bir gün geleceğiz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway, #suluada
  • Likya parkurunda 3 gün boyunca  50km yürüyerek Karaöz'e ulaştık. Bugün 22km ile en uzun ve en güzel manzaralı yürüyüşümüzü Yılmaz'la beraber yaptık. Yorgunluk var ama hala çakı gibiyiz. Yürüyüş bitti ama yolculuk henüz bitmedi. Şimdi 22'de İstanbul'a kalkacak uçağa yetişme çabalarındayız. Herkese iyi akşamlar, Likya'dan selamlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Ve 14km sonra Gelidonya Fenerine ulaştık. İnternette yeni geldi. Ekip çakı gibi bir bu kadar daha yürürüm dese de 8km sonra yürüyüşü bitiriyoruz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Adrasan'dan 3 kişi yola çıktık. Arkadaşım @yilmaz.oncel.7 de bize katıldı ve 20km adımlamayı hedefliyoruz. Dün bolca orman içinden yürüdük, pek manzaramız olmadı. Bugünkü parkurda ise güzel manzaralar bizi bekliyor. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
  • Günaydın, bugün Olympos antik kenti üzerinden ilerlemeye devam ediyoruz. Dik bir yokuş bizi bekliyor. 0 dan 750 metreye çıkıp sonra tekrar deniz seviyesine ineceğiz. Bugün biraz yorucu olacak gibi. Keyifli pazarlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway

Takip Et