Duyurular

Dükkanı Kapatıyorum

Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir süredir pek sesim soluğum çıkmıyordu. 2017 Haziran ayından beri Ankara anlaşması kapsamında İngiltere’ye yerleşme çabaları içerisindeydim ki geçen haftalarda vize başvurumun olumlu sonuçlanmasıyla şu günlerde tası tarağı toparlamaya başladım. Bir kaç hafta içerisinde Londra’ya göçeceğim. Farklı planlar içerisinde olduğumdan dolayı gezi/tozu/blog işlerine hiç vakit ayıramıyordum. Vizemizin çıkmasıyla birlikte gidiyor olmamız kesinleşti. Olmamız diyorum çünkü evli bir adam olarak tek başıma gidemem. Simge’yle beraber gidiyoruz. 2018 itibariyle İngiltere’ye yerleşip iş, güç, hayat mücadelesine orada devam edeceğiz. İlk etapta ekmek parası kazanma derdi daha önemli olduğundan dükkanı bir süreliğine kapatmam gerekiyor. Ara sıra blog işleriyle uğraşma haricinde iş, ev, hayat düzenini oturtana kadar ortalıklarda olmayacağım. Tahminimce bu süre 2018 yazı olur.

Yeni ülke, yeni hayat, yeni iş, yeni çevre, yeni arkadaşlar ve en güzeli ise gezilecek yeni yerler olması. Bir motor alıp adayı gezme hayalleri şimdiden aklımın her tarafında dönüyor. Hatta o kadar kaptırıyorum ki sonrasında kendime dostum oraya sadece gezmeye mi gidiyorsun diye serzenişte bulunuyorum. Bunlar beni cezbeden tarafları, bir de zorlayacak tarafları var ama zaman içersinde aşacağımızı umuyorum.

Bu topraklarda gezecek daha çok yer vardı ve bir çok planım vardı. Hepsi yarım kaldı, şimdilik onları rafa kaldırarak erteliyorum. İngiltere’de yaşamayla beraber artık yeni hayaller ve yeni hedeflerim var. İnşallah tez zamanda oralarda bir düzen oturturum ve kuzey seferlerine başlarım.

Yola Çıkmalı’dan tamamen kopamayacağımı biliyorum. Sıkıldıkça, kafama estikçe ve vakit buldukça yazılara devam edeceğim. Sessiz geçireceğim bu süre aslında yeni planlar için de hazırlık süreci olacak. Bu süreçte her türlü iletişim yolundan bana ulaşıp sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bilgim yettiğince, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
 • Duyurular

  Yeniden Yola Çıkmalı

  18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ...
 • Duyurular

  Dükkanı Kapatıyorum

  Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir süredir pek sesim soluğum ...
 • Duyurular

  Valla Kanyonuna Gidecekler Dikkat

  Kastamonu’da bulunan Valla kanyonu hep gitmeyi istediğim bir yer olarak zihnimde durur. Ne zamna, nasıl giderim bir fikrim yok ama bir ...
Load More In Duyurular

Facebook Comments

7 Comments


 1. pelin

  13/03/2018 at 17:48

  Bİrkaç sorum olacak.
  1) Sİteyi takip ediyordum. Çok üzüldüm. Neden gidiyorsunuz?
  2) Ankara antlaşması ile nasıl yurtdışına gidiliyor bize de aktarır mısınız?

  Tşk.

  Reply

  • Yola Çıkmalı

   14/03/2018 at 03:49

   Açıkcası üzülmenize sevindim. Çünkü üzülmeniz severek takip ettiğiniz anlamına geliyor. Bu yüzden sevindim, yoksa üzülmeniz beni mutlu etmiyor bir yanlış anlaşılma olmasın lütfen :)

   Neden gidiyorsun sorusunun cevabı bende çok uzun. Kısaca “hayallerimi gerçekleştirmek için gidiyorum” diyebilirim. Ana neden hayallerim. Bu hayalleri gerçekleştirebilmek için de kabuğumu kırıp daha büyük bir kabuğa geçmeliyim ve hayallerime uzanan yolları oluşturmalıyım. Bunun için çalıştığım ve mücadele verdiğim bu dönemde biraz ara vermem gerekiyordu. Bazen daha güçlü, daha motive bir şekilde yola devam etmek için bir durup nefes almak gerekir. Şimdilik biraz nefes alıyorum. Londra’ya geleli 2 ay oldu ve işler yavaş yavaş rayına oturmaya başladı. Yakında sesim tekrardan çıkmaya başlayacak. Çıkması da lazım. Çünkü kamp yapmayı, yürüyüşlere gitmeyi çok özledim.

   18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra -toplamayın yaşım ortaya çıkıyor- Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ediyorum. Hayallerime uzanmam için en az 5-6 yıla ihtiyacım var. Londra’da bu anlamda benim için güzel bir fırsat ve hem kariyer hem de kişisel gelişimimde çok fazla yol katedebileceğim bir yer.

   Türkiye ile ilgili paylaşmadığım çok fazla fotoğraf, rota ve bilgi var. Şimdi yazmaya başlasam 1 yıl yetecek kadar malzeme var elimde. Üstelik daha Türkiye’de gidemediğim, yürüyemediğim ve bitiremediğim planlarım kaldı. Bu yıl olmasa bile ilerleyen yıllarda parça parça eksik kalan planlarımı tamamlamayı düşünüyorum.

   Gelelim Ankara antlaşması mevzusuna.
   Bu konunun çok fazla detayı var. Size faydası olacak bir özet geçeceğim ve başlangıç olması açısından bazı yönlendirmeler yapacağım. Ankara anlaşması Türk iş adamlarına İngiltere’de şirket kurup iş yapmalarını sağlayan bir vize uygulamasıdır.
   Yapacağınız işi anlatan detaylı bir Business Plan yazılır ve destekleyici dokümanlar eklenerek İngiltere konsolosluğuna vize başvurusu(vize ücreti yok) yapılır. İlk önce 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yılın başarılı geçmesinin ardından 3 yıllık vize uzatmasına başvurulur. 3 yıllık uzatmadan sonra ise süresiz oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılır.
   İngiltere’de 5 yıl kaldıktan sonra ise vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz.

   Bu işe başladığınız andan Londra’da ev, iş düzeni oturtana kadar oldukça stresli ve yorucu bir süreç geçireceğinizi söylemeliyim. Bir çok kişi bundan hiç bahsetmiyor. Çok rahat ve gevşek bir adam olmama rağmen öyle günler oldu ki stresten dolayı iç organlarımın yerlerinin değiştirdiğini sandığım günler oldu.

   Alttaki sitelerde çok fazla bilgi var, buralardan araştırmalarınıza başlayabilirsiniz ve aklınıza takılan bir soru olursa info@yolacikmali.com adresine mail atarak sorabilirsiniz.

   https://alaturkalondra.com/forum/index.php
   http://ingiltereforumu.com/
   http://ankara.anlasmasi.com/
   http://www.bizbizelondon.com/
   http://www.mukellefaktor.com/

   Ek olarak alttaki facebook grubunda başvuruda bulunan kişiler bilgi paylaşımı yapmaktalar.
   https://www.facebook.com/groups/345661332519504/

   Reply

 2. pelin

  15/03/2018 at 13:40

  Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. Kendinizi geliştirmeniz için yurt dışına gitmenizi anlayabiliyorum . Lakin yurt dışına gidip çoluk çocuğa karışanlardan çoğu geri dönmeyi amaçlıyor. Türkiye’ de iken yurtdışı amaç oluyor, yurtdışındayken Türkiye’ye dönebilmek amaç oluyor. Kısır döngü.

  Sizin siteniz sayesinde kamp olayını sever olduk. Çadır alıp , hafta sonları kamp yapmayı planlıyorduk. Sizin bile gittiğinizi duyunca gerçekten üzüldüm. O kadar çok giden iyi eğitimli düzgün insan var ki insan umutsuzluğa kapılıyor.

  Reply

  • Yola Çıkmalı

   23/03/2018 at 02:07

   Ben daha Türkiye’den ayrılmadan önce şu zaman geri dönerim diye düşünüyordum. 5-6 yıl sonra ekonomik kaygilardan tamamen olmasa bile yüzde 80 arinmis olmayi ve bir karavan alip, karavanla önce Türkiye’yi ardindan dunyayi turlayip yürüyüş rotaları ve kamp yerlerini cikarmayi hedefliyorum. Yurt dişinda süper bir sirkette yonetici olup güzel bir kariyer hayatı ve güzel paralar kazanarak hayatımı devam ettireyim gibi dusuncelerim yok. Hayat benim hayatim ve akip gidiyor. Bu zamani da hayallerimi yasayarak ve etrafimdaki diğer insanlara faydalı olavak şekilde geçirmiş olmayi arzu ediyorum.

   Burada işler yavaş yavaş düzene girmeye başladı. Yakın zamanda kampcilikla ilgili yeni yazılar ve videolar hazirlayacagim. Özellikle kamp hayatına atilmak isteyenlere yol gosteren icerikler olusturmayi planlıyorum. Hem havalar isiniyor ve yaza az kaldi. Bence siz de bir çadır alin ve planlarınizi daha fazla ertelemeyin :)

   Reply

 3. pelin

  24/03/2018 at 23:05

  Merhabaaa,

  Bu hafta sonu çadırımızı ve içine yatakları aldık. Bir an önce havalar ısınsın ve başlayalım. Sizce nerden başlayabiliriz. ?Kocaeli’nde oturuyoruz.

  Bu arada yurtdışında 5-6 yıl çalıışarak nasıl ekonomik kaygılardan kurtulabileceksiniz. ? Gerçekten merak ediyorum. Zira benim de gelecek kaygım olmasa şahsen karavanla gezmeyi yeğleyebilirim.

  Teşekkürler

  Reply

  • Yola Çıkmalı

   25/03/2018 at 12:45

   Merhaba,
   Kocaeli güzel bir lokasyon. Kocaeli’nde gidilebilecek bir çok yayla var ama yazın bu yaylalarda çokça silah atıldığından rahat edemezsiniz. Başlangıç için tuvalet, su ve ulaşımı kolay bir yer seçmeniz iyi olacaktır. Bozcaarmut göleti veya Taraklı’daki Karagöl yaylası iyi bir başlangıç olabilir. Bolu Yedigöller ve Abant gölü de kalabalığı dert etmeyecekseniz uygun bir yer olur. Yedigöller ve Abant gölünde çadır ücreti alınmaktadır.

   Türkiye’de 25 senede yapabileceğim TL birikimi İngiltere’de 5-6 yılda yapabilirim. Üstelik burada sözleşmeli ve uzaktan çalışma modeli yaygın olduğu için 5-6 yıl sonra uzaktan çalışabilme imkanım olabilir veya süresiz oturum(vatandaşlık da olabilir) aldıktan sonra 3 veya 6 ay İngiltere’de çalışıp sonrasında 6 ay-1yıl gezebilirim, sevdiğim işlerle uğraşabilirim. Hayaller ve hedefler bunlar bakalım 5-6 yıl sonra nerede nasıl olacağız :)

   Reply

 4. pelin

  25/03/2018 at 15:26

  cok teşekkürler. umarım severiz. Çünkü tüm masraflar boşa gidebilir :)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Yeniden Yola Çıkmalı

18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl ...

Instagram

 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et