Duyurular

Yeniden Yola Çıkmalı

18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ediyorum. Hayallerime -emeklilik ;) – uzanmam için en az 5-6 yıla ihtiyacım var. Londra’da bu anlamda benim için güzel bir fırsat ve hem kariyer hem de kişisel gelişimimde çok fazla yol katedebileceğim bir yer. O yüzden buradayım.

Londra’da Neler Yaptım

Simge ile Londra’da 4 ayımızı doldurduk. 2018 Ocak ayında buraya geldik. 2 hafta ev bulma ve 1 hafta da eve yerleşme sürecinden sonra iş aramaya başladık. Simge de ben de 1.5 aylık yorucu iş arama sürecinden sonra işe başladık. Yaklaşık 2 aydır bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktayım. Ev, iş ve gezi düzenleri yavaş yavaş oturmaya başladı. Ben de artık dükkanı açayım dedim. Şu yarım ingilizcemle beni işe aldılar ya, hala hayretler içerisindeyim :).

Birleşik Krallıkta Neler Yapacağım

Evet biz sadece İngiltere diye biliyoruz(belki de sadece ben öyle biliyordum) ama burası Birleşik Krallık olarak geçiyor ve bu krallığa bağlı 4 ülke var. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve favorim İskoçya. İngiltere vizesi aldığınızda Birleşik Krallık vizesi almış oluyorsunuz ve vizesiz bu 4 ülkeyi gezebiliyorsunuz. Burada işler çok şükür planladığımız gibi gidiyor. İnşallah devamında da bir aksilik olmaz. İşe girince cebe para girmeye başladı. Cebe para girine de stres azaldı ve bir rahatlık geldi. Rahatlık gelince de yürüyüş rotaları ve kamp yerleri araştırmalarına başladım. Hatta Türkiye’den kamp malzemelerimi bile getirdim. Yakında kamplara başlarız. Bu yıl vaktimi buraları öğrenip adapte olarak, ingilizcemi geliştirerek ve bir yazılımcı olarak yeni teknolojileri öğrenerek geçireceğim. Kendime yapacağım bu yatırımlarla sonraki yıllara daha rahat edeceğim ve bu da rahat gezebilmemi sağlayacak. Bundan sonraki paylaşımlarım(fotoğraf, video diyelım) ağırlıklı olarak İngiltere’den olacak. İngiltere’deki kamp yerlerini blog’da yazmalı mıyım bilemiyorum, ama yazarsam hem bana hem de bir gün olur da birileri buraya gelirse faydası olur. Hem Türkiye ile ilgili paylaşmadığım çok fazla fotoğraf, rota ve bilgi var. Şimdi yazmaya başlasam 1 yıl yetecek kadar malzeme var elimde. Bu süre boyunca onları da ara ara paylaşacağım ve kampçılıkla ilgili yeni yazılar yazacağım. Üstelik daha Türkiye’de gidemediğim, yürüyemediğim ve bitiremediğim planlarım kaldı. Zamanla parça parça eksik kalan planlarımı tamamlamayı düşünüyorum. Türkiye’de cesaret edemediğim bisiklet olayına burada girişebilirim. Burada bisikletli abilerin yollarda önceliği var ve kurallara uyuluyor. Tam olarak zihnimde oturtamıyorum ama bisikletli turlar yapmayı gözüm keserse bir yol bisikleti alabilirim. Şu aralar yol bisikleti al diye şeytan da dürtmeye başladı. Bu düşüncenin zihnimde biraz daha olgunlaşması gerekiyor. Bu yıl İngiltere ehliyeti almayı da planlıyorum. Seneye motor alma planlarım var. Bir motor binmeyi bir de kampa gitmeyi çok özledim. Ben de durumlar böyle, yavaş yavaş yerleşik düzene geçiyorum ve umarım sizde de her şey yolundadır.

Ankara Antlaşması

Gelelim Ankara antlaşması mevzusuna. Bu konunun çok fazla detayı var. Size faydası olacak bir özet geçeceğim ve eğer ilgilenenleriniz varsa başlangıç olması açısından bazı yönlendirmeler yapacağım. Ankara anlaşması Türk iş adamlarına İngiltere’de şirket kurup iş yapmalarını sağlayan bir vize uygulamasıdır. Yapacağınız işi anlatan detaylı bir Business Plan yazılır ve destekleyici dokümanlar eklenerek İngiltere konsolosluğuna vize başvurusu(vize ücreti yok) yapılır. İlk önce 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yılın başarılı geçmesinin ardından 3 yıllık vize uzatmasına başvurulur. 3 yıllık uzatmadan sonra ise süresiz oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılır. Süresiz oturum ile ilgili şu an bir düzenleme var. 4 yıl sonunda alınabilen süresiz oturum 5 yıla veya daha fazla süreye çıkabilir. 2018 sonuna doğru belli olması bekleniyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Benim de hedefim vatandaşlık alana kadar burada kalmak, sonrasında ise emekli olmak :).

Bu işe başladığınız andan Londra’da ev, iş düzeni oturtana kadar oldukça stresli ve yorucu bir süreç geçireceğinizi söylemeliyim. Çok rahat ve gevşek bir adam olmama rağmen öyle günler oldu ki stresten dolayı iç organlarımın yerlerinin değiştirdiğini sandığım günler oldu. Bir çok kişi bundan hiç bahsetmiyor, herkes güzel yanlarını anlatıyor. Özellikle iş arama süreci çok stresli, işe girdikten sonra hayat akmaya başlıyor. Buranın Türkiye’ye göre artıları da var eksileri de. Şu an için artıları daha fazla.

Alttaki sitelerde çok fazla bilgi var, buralardan araştırmalarınıza başlayabilirsiniz ve aklınıza takılan bir soru olursa info@yolacikmali.com adresine mail atarak bana da sorabilirsiniz.

https://alaturkalondra.com/forum/index.php
http://ingiltereforumu.com/
http://ankara.anlasmasi.com/
http://www.bizbizelondon.com/
http://www.mukellefaktor.com/

Ek olarak alttaki facebook grubunda Ankara antlaşmasına başvuran kişiler bilgi paylaşımı yapmaktalar.
https://www.facebook.com/groups/345661332519504/

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
 • Duyurular

  Yeniden Yola Çıkmalı

  18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ...
 • Duyurular

  Dükkanı Kapatıyorum

  Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir süredir pek sesim soluğum ...
 • Duyurular

  Valla Kanyonuna Gidecekler Dikkat

  Kastamonu’da bulunan Valla kanyonu hep gitmeyi istediğim bir yer olarak zihnimde durur. Ne zamna, nasıl giderim bir fikrim yok ama bir ...
Load More In Duyurular

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Dükkanı Kapatıyorum

Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi ...

Instagram

 • Güney Galler Birleşik Krallık
 • “SAHİP OLAMADIKLARININ ACISINI ÇEKEREK, SAHİP OLDUKLARINI MAHVETME.” demiş Epikür reis. Güzel demiş daha ne desin :) Peak District Milli Parkı, Birleşik Krallık.
Nisan 2019'da bir gün.
. .

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #peakdistrict
 • Harry Potter treniyle büyücülük okuluna gidecektik ki yaş ortalaması yüksek olduğu için almadılar :) 2 July 2019, İskoçya

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust #harrypotter #harrypottertrain
 • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
 • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
 • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
 • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm, yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
 • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

Takip Et