Duyurular
Yeniden Yola Çıkmalı

Yeniden Yola Çıkmalı

18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ediyorum. Hayallerime -emeklilik ;) – uzanmam için en az 5-6 yıla ihtiyacım var. Londra’da bu anlamda benim için güzel bir fırsat ve hem kariyer hem de kişisel gelişimimde çok fazla yol katedebileceğim bir yer. O yüzden buradayım.

Londra’da Neler Yaptım

Simge ile Londra’da 4 ayımızı doldurduk. 2018 Ocak ayında buraya geldik. 2 hafta ev bulma ve 1 hafta da eve yerleşme sürecinden sonra iş aramaya başladık. Simge de ben de 1.5 aylık yorucu iş arama sürecinden sonra işe başladık. Yaklaşık 2 aydır bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktayım. Ev, iş ve gezi düzenleri yavaş yavaş oturmaya başladı. Ben de artık dükkanı açayım dedim. Şu yarım ingilizcemle beni işe aldılar ya, hala hayretler içerisindeyim :).

Birleşik Krallıkta Neler Yapacağım

Evet biz sadece İngiltere diye biliyoruz(belki de sadece ben öyle biliyordum) ama burası Birleşik Krallık olarak geçiyor ve bu krallığa bağlı 4 ülke var. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve favorim İskoçya. İngiltere vizesi aldığınızda Birleşik Krallık vizesi almış oluyorsunuz ve vizesiz bu 4 ülkeyi gezebiliyorsunuz. Burada işler çok şükür planladığımız gibi gidiyor. İnşallah devamında da bir aksilik olmaz. İşe girince cebe para girmeye başladı. Cebe para girine de stres azaldı ve bir rahatlık geldi. Rahatlık gelince de yürüyüş rotaları ve kamp yerleri araştırmalarına başladım. Hatta Türkiye’den kamp malzemelerimi bile getirdim. Yakında kamplara başlarız. Bu yıl vaktimi buraları öğrenip adapte olarak, ingilizcemi geliştirerek ve bir yazılımcı olarak yeni teknolojileri öğrenerek geçireceğim. Kendime yapacağım bu yatırımlarla sonraki yıllara daha rahat edeceğim ve bu da rahat gezebilmemi sağlayacak. Bundan sonraki paylaşımlarım(fotoğraf, video diyelım) ağırlıklı olarak İngiltere’den olacak. İngiltere’deki kamp yerlerini blog’da yazmalı mıyım bilemiyorum, ama yazarsam hem bana hem de bir gün olur da birileri buraya gelirse faydası olur. Hem Türkiye ile ilgili paylaşmadığım çok fazla fotoğraf, rota ve bilgi var. Şimdi yazmaya başlasam 1 yıl yetecek kadar malzeme var elimde. Bu süre boyunca onları da ara ara paylaşacağım ve kampçılıkla ilgili yeni yazılar yazacağım. Üstelik daha Türkiye’de gidemediğim, yürüyemediğim ve bitiremediğim planlarım kaldı. Zamanla parça parça eksik kalan planlarımı tamamlamayı düşünüyorum. Türkiye’de cesaret edemediğim bisiklet olayına burada girişebilirim. Burada bisikletli abilerin yollarda önceliği var ve kurallara uyuluyor. Tam olarak zihnimde oturtamıyorum ama bisikletli turlar yapmayı gözüm keserse bir yol bisikleti alabilirim. Şu aralar yol bisikleti al diye şeytan da dürtmeye başladı. Bu düşüncenin zihnimde biraz daha olgunlaşması gerekiyor. Bu yıl İngiltere ehliyeti almayı da planlıyorum. Seneye motor alma planlarım var. Bir motor binmeyi bir de kampa gitmeyi çok özledim. Ben de durumlar böyle, yavaş yavaş yerleşik düzene geçiyorum ve umarım sizde de her şey yolundadır.

Ankara Antlaşması

Gelelim Ankara antlaşması mevzusuna. Bu konunun çok fazla detayı var. Size faydası olacak bir özet geçeceğim ve eğer ilgilenenleriniz varsa başlangıç olması açısından bazı yönlendirmeler yapacağım. Ankara anlaşması Türk iş adamlarına İngiltere’de şirket kurup iş yapmalarını sağlayan bir vize uygulamasıdır. Yapacağınız işi anlatan detaylı bir Business Plan yazılır ve destekleyici dokümanlar eklenerek İngiltere konsolosluğuna vize başvurusu(vize ücreti yok) yapılır. İlk önce 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yılın başarılı geçmesinin ardından 3 yıllık vize uzatmasına başvurulur. 3 yıllık uzatmadan sonra ise süresiz oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılır. Süresiz oturum ile ilgili şu an bir düzenleme var. 4 yıl sonunda alınabilen süresiz oturum 5 yıla veya daha fazla süreye çıkabilir. 2018 sonuna doğru belli olması bekleniyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Benim de hedefim vatandaşlık alana kadar burada kalmak, sonrasında ise emekli olmak :).

Bu işe başladığınız andan Londra’da ev, iş düzeni oturtana kadar oldukça stresli ve yorucu bir süreç geçireceğinizi söylemeliyim. Çok rahat ve gevşek bir adam olmama rağmen öyle günler oldu ki stresten dolayı iç organlarımın yerlerinin değiştirdiğini sandığım günler oldu. Bir çok kişi bundan hiç bahsetmiyor, herkes güzel yanlarını anlatıyor. Özellikle iş arama süreci çok stresli, işe girdikten sonra hayat akmaya başlıyor. Buranın Türkiye’ye göre artıları da var eksileri de. Şu an için artıları daha fazla.

Alttaki sitelerde çok fazla bilgi var, buralardan araştırmalarınıza başlayabilirsiniz ve aklınıza takılan bir soru olursa info@yolacikmali.com adresine mail atarak bana da sorabilirsiniz.

https://alaturkalondra.com/forum/index.php
http://ingiltereforumu.com/
http://ankara.anlasmasi.com/
http://www.bizbizelondon.com/
http://www.mukellefaktor.com/

Ek olarak alttaki facebook grubunda Ankara antlaşmasına başvuran kişiler bilgi paylaşımı yapmaktalar.
https://www.facebook.com/groups/345661332519504/

Share this Story
 • Duyurular

  Yeniden Yola Çıkmalı

  18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ...
 • Duyurular

  Dükkanı Kapatıyorum

  Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir süredir pek sesim soluğum ...
 • Duyurular

  Valla Kanyonuna Gidecekler Dikkat

  Kastamonu’da bulunan Valla kanyonu hep gitmeyi istediğim bir yer olarak zihnimde durur. Ne zamna, nasıl giderim bir fikrim yok ama bir ...
Load More In Duyurular

Facebook Yorumları

Yanıtla

Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlendi *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türkiye’nin Kamp Haritası

Filtrele

Yol Tarifi alın

  seçenekleri göster

Instagram

 • Alageyik sülalesinden olan bu güzel şey sürünün lideri gibi en önde oturmuş beni kesiyordu. Ben de onu kesmeye başladım. Derken aramızda bir iletişim oldu ve 2 metreye kadar yanına yaklaşmama izin verdi.

Burası Londra'da geyiklerin serbestçe dolaşabildiği Richmond parkı. Parkın içinde farklı türlerde yüzlerce geyik var. Hem yürüyüş yapmak hem de geyikleri fotoğraflamak oldukça keyifliydi.
 • Herkese selamlar, Londra'ya taşınma, iş bulma, bir düzen oturtma derken bir baktım ki 5 ay geçmiş ve gezi planları yapmaya başlamışım. Gezi planları yapmaya başladıysam kendime gelmeye başladım diye düşündüm ve Ramazan vakti dayanamadım yeniden yola çıkmalı diyerek dükkanı açmaya karar verdim :) Ben de keyifler yerinde çok şükür, işler rayına girmeye başladı. Umarım sizlerde iyisinizdir. Bu yıl daha çok yazmayı ve paylaşmayı planlıyorum. Merak edenler için 5 aylık süreç nasıl geçti neler yaptım ve neler yapmayı planlıyorum diye kısaca bir özet geçtim. Yaziya Yolacikmali.com üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir kaç hafta içerisinde Londra’ya göçeceğim. Yeni ülke, yeni hayat, yeni iş, yeni çevre, yeni arkadaşlar ve en güzeli ise gezilecek yeni yerler beni bekliyor. Bir düzen oturtana kadar buralarda olmayacağım. Sonrasında tekrar görüşmek üzere. Sessiz geçireceğim bu süre aslında yeni planlar için de hazırlık süreci olacak. Bu süreçte her türlü iletişim yolundan bana ulaşıp sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bilgim yettiğince, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Kaçkar Mountains 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #Mountains, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #kackar, #mezovit, #yayla , #camplife, #ourcamplife, #plateau, #cloud
 • Dünya düzdür, bu fotoğrafta ispatıdır :)) Gelidonya Fenerine doğru yürürken Suluada'yı izleyerek ilerledik. Ön tarafında bembeyaz bir kumsal var. Hani yakın olsa şöyle inip bir denizine giresimiz vardı. Böyle baka baka geçtik ve aklımız bu adada kaldı. Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Suluada'ya bir gün geleceğiz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway, #suluada
 • Likya parkurunda 3 gün boyunca 50km yürüyerek Karaöz'e ulaştık. Bugün 22km ile en uzun ve en güzel manzaralı yürüyüşümüzü Yılmaz'la beraber yaptık. Yorgunluk var ama hala çakı gibiyiz. Yürüyüş bitti ama yolculuk henüz bitmedi. Şimdi 22'de İstanbul'a kalkacak uçağa yetişme çabalarındayız. Herkese iyi akşamlar, Likya'dan selamlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
 • Ve 14km sonra Gelidonya Fenerine ulaştık. İnternette yeni geldi. Ekip çakı gibi bir bu kadar daha yürürüm dese de 8km sonra yürüyüşü bitiriyoruz. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
 • Günaydın, bugün Adrasan'dan 3 kişi yola çıktık. Arkadaşım @yilmaz.oncel.7 de bize katıldı ve 20km adımlamayı hedefliyoruz. Dün bolca orman içinden yürüdük, pek manzaramız olmadı. Bugünkü parkurda ise güzel manzaralar bizi bekliyor. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway
 • Günaydın, bugün Olympos antik kenti üzerinden ilerlemeye devam ediyoruz. Dik bir yokuş bizi bekliyor. 0 dan 750 metreye çıkıp sonra tekrar deniz seviyesine ineceğiz. Bugün biraz yorucu olacak gibi. Keyifli pazarlar. 
Likya Yolu/Turkey 
#yolacikmali, #trekking, #hiking, #camping, #travel, #adventure, #nature, #yuruyus, #gezi, #kamp, #backpackers, #naturelovers, #trek, #sea, #outdoor, #turkey, #traveling, #hike, #followers, #turkishfollowers, #likya, #likyayolu, #yolculuk, #sky, #lycia, #lycianway

Takip Et