Duyurular

Yeniden Yola Çıkmalı

18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ediyorum. Hayallerime -emeklilik ;) – uzanmam için en az 5-6 yıla ihtiyacım var. Londra’da bu anlamda benim için güzel bir fırsat ve hem kariyer hem de kişisel gelişimimde çok fazla yol katedebileceğim bir yer. O yüzden buradayım.

Londra’da Neler Yaptım

Simge ile Londra’da 4 ayımızı doldurduk. 2018 Ocak ayında buraya geldik. 2 hafta ev bulma ve 1 hafta da eve yerleşme sürecinden sonra iş aramaya başladık. Simge de ben de 1.5 aylık yorucu iş arama sürecinden sonra işe başladık. Yaklaşık 2 aydır bir firmada yazılımcı olarak çalışmaktayım. Ev, iş ve gezi düzenleri yavaş yavaş oturmaya başladı. Ben de artık dükkanı açayım dedim. Şu yarım ingilizcemle beni işe aldılar ya, hala hayretler içerisindeyim :).

Birleşik Krallıkta Neler Yapacağım

Evet biz sadece İngiltere diye biliyoruz(belki de sadece ben öyle biliyordum) ama burası Birleşik Krallık olarak geçiyor ve bu krallığa bağlı 4 ülke var. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve favorim İskoçya. İngiltere vizesi aldığınızda Birleşik Krallık vizesi almış oluyorsunuz ve vizesiz bu 4 ülkeyi gezebiliyorsunuz. Burada işler çok şükür planladığımız gibi gidiyor. İnşallah devamında da bir aksilik olmaz. İşe girince cebe para girmeye başladı. Cebe para girine de stres azaldı ve bir rahatlık geldi. Rahatlık gelince de yürüyüş rotaları ve kamp yerleri araştırmalarına başladım. Hatta Türkiye’den kamp malzemelerimi bile getirdim. Yakında kamplara başlarız. Bu yıl vaktimi buraları öğrenip adapte olarak, ingilizcemi geliştirerek ve bir yazılımcı olarak yeni teknolojileri öğrenerek geçireceğim. Kendime yapacağım bu yatırımlarla sonraki yıllara daha rahat edeceğim ve bu da rahat gezebilmemi sağlayacak. Bundan sonraki paylaşımlarım(fotoğraf, video diyelım) ağırlıklı olarak İngiltere’den olacak. İngiltere’deki kamp yerlerini blog’da yazmalı mıyım bilemiyorum, ama yazarsam hem bana hem de bir gün olur da birileri buraya gelirse faydası olur. Hem Türkiye ile ilgili paylaşmadığım çok fazla fotoğraf, rota ve bilgi var. Şimdi yazmaya başlasam 1 yıl yetecek kadar malzeme var elimde. Bu süre boyunca onları da ara ara paylaşacağım ve kampçılıkla ilgili yeni yazılar yazacağım. Üstelik daha Türkiye’de gidemediğim, yürüyemediğim ve bitiremediğim planlarım kaldı. Zamanla parça parça eksik kalan planlarımı tamamlamayı düşünüyorum. Türkiye’de cesaret edemediğim bisiklet olayına burada girişebilirim. Burada bisikletli abilerin yollarda önceliği var ve kurallara uyuluyor. Tam olarak zihnimde oturtamıyorum ama bisikletli turlar yapmayı gözüm keserse bir yol bisikleti alabilirim. Şu aralar yol bisikleti al diye şeytan da dürtmeye başladı. Bu düşüncenin zihnimde biraz daha olgunlaşması gerekiyor. Bu yıl İngiltere ehliyeti almayı da planlıyorum. Seneye motor alma planlarım var. Bir motor binmeyi bir de kampa gitmeyi çok özledim. Ben de durumlar böyle, yavaş yavaş yerleşik düzene geçiyorum ve umarım sizde de her şey yolundadır.

Ankara Antlaşması

Gelelim Ankara antlaşması mevzusuna. Bu konunun çok fazla detayı var. Size faydası olacak bir özet geçeceğim ve eğer ilgilenenleriniz varsa başlangıç olması açısından bazı yönlendirmeler yapacağım. Ankara anlaşması Türk iş adamlarına İngiltere’de şirket kurup iş yapmalarını sağlayan bir vize uygulamasıdır. Yapacağınız işi anlatan detaylı bir Business Plan yazılır ve destekleyici dokümanlar eklenerek İngiltere konsolosluğuna vize başvurusu(vize ücreti yok) yapılır. İlk önce 1 yıllık vize verilir. Bu 1 yılın başarılı geçmesinin ardından 3 yıllık vize uzatmasına başvurulur. 3 yıllık uzatmadan sonra ise süresiz oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılır. Süresiz oturum ile ilgili şu an bir düzenleme var. 4 yıl sonunda alınabilen süresiz oturum 5 yıla veya daha fazla süreye çıkabilir. 2018 sonuna doğru belli olması bekleniyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Benim de hedefim vatandaşlık alana kadar burada kalmak, sonrasında ise emekli olmak :).

Bu işe başladığınız andan Londra’da ev, iş düzeni oturtana kadar oldukça stresli ve yorucu bir süreç geçireceğinizi söylemeliyim. Çok rahat ve gevşek bir adam olmama rağmen öyle günler oldu ki stresten dolayı iç organlarımın yerlerinin değiştirdiğini sandığım günler oldu. Bir çok kişi bundan hiç bahsetmiyor, herkes güzel yanlarını anlatıyor. Özellikle iş arama süreci çok stresli, işe girdikten sonra hayat akmaya başlıyor. Buranın Türkiye’ye göre artıları da var eksileri de. Şu an için artıları daha fazla.

Alttaki sitelerde çok fazla bilgi var, buralardan araştırmalarınıza başlayabilirsiniz ve aklınıza takılan bir soru olursa info@yolacikmali.com adresine mail atarak bana da sorabilirsiniz.

https://alaturkalondra.com/forum/index.php
http://ingiltereforumu.com/
http://ankara.anlasmasi.com/
http://www.bizbizelondon.com/
http://www.mukellefaktor.com/

Ek olarak alttaki facebook grubunda Ankara antlaşmasına başvuran kişiler bilgi paylaşımı yapmaktalar.
https://www.facebook.com/groups/345661332519504/

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Yola Çıkmalı
 • Duyurular

  Yeniden Yola Çıkmalı

  18 yıl Erzurum, 5 yıl Kıbrıs, 7 yıl İstanbul yaşantısından sonra Ankara antlaşmasıyla Londra’da da en az 5-6 yıl geçireceğimi tahmin ...
 • Duyurular

  Dükkanı Kapatıyorum

  Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi sizinle paylaşabilirim. Sevgili dostlar dükkanı geçici bir süreliğine kapatıyorum. Bir süredir pek sesim soluğum ...
 • Duyurular

  Valla Kanyonuna Gidecekler Dikkat

  Kastamonu’da bulunan Valla kanyonu hep gitmeyi istediğim bir yer olarak zihnimde durur. Ne zamna, nasıl giderim bir fikrim yok ama bir ...
Load More In Duyurular

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakam girerek işlemi yapın. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

Dükkanı Kapatıyorum

Artık kamp malzemelerimi paketleyip kaldırdığıma göre bu haberi ...

Instagram

 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.
 • Hayalleri olanlara, hayal kuranlara selam olsun. 
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. 
Alp Dağları İtalya-İsviçre sınırı 6 Ekim 2018
 • Başımızı sokacak şöyle bir evimiz olsun yeter :) West Lulworth, United Kingdom
 • "Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayiz." demiş Ralph abi. (Ralph Waldo Emerson) 
Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı. 7 Ekim 2018
 • Böyle manzaraları görmek için bir günde deniz seviyesinden 2000-3000 metre yüksekliklere koşarak giderseniz vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Ne yapıyorsun birader diye seni uyaracak ve baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uykusuzluk gibi etkilerini hissettirecektir. Eğer daha da yükseğe çıkarsanız bu belirtilerin şiddeti daha fazla olacaktır. Ayni gün 0'dan 2000-2500 metrelere kadar çıkmakta çok fazla endişe edecek bir durum yok. Daha da yukarı gideceksiniz bunu aynı gün yapmayın. Yüksekliğe uyum sağladıktan sonra devam edin. Eğer kendinizi kötü hissederseniz aşağıya inişe geçmelisiniz. Bu olaya Akut Dağ hastalığı denmektedir. Dağcı abiler bu mevzuyu iyi bilirler ;) 10 gece yerine 1 gece kalıp, az kaldığımız için pişmanlık yaşadığımız Alp Dağları, İtalya-İsviçre sınırı.

Görüntü için teşekkürler @cnrbzk
 • Beni buraya gömün diyen kimler var :) 2000 metre yüksekliğindeki bu yaylaya geçen yıl 5 metre önceki yıl ise 8 metre kar yağmış. Eve girebilmek için aşağı doğru tünel açmışlar. Yazın altı yüksek 4*4 araçlarla kışın ise kayak merkezi oluşundan dolayı telesiyej kullanarak ulaşıyorlar. Bizim yaylalardan en büyük farkı evlerinin daha estetik olması.

Alp Dağları, 6 Ekim 2018
 • Bulunduğumuz tepe İtalya, karşısı İsviçre, poz veren yaramaz ufaklık ise Athena :) Alp Dağları

Takip Et