Kampçılık

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

O kadar söylüyoruz ediyoruz ama yok arkadaş. Hala başımıza bir şeyler geliyor. Bir yürüyüşte başınıza ne gelebilir demeyin, bir çok olay yaşadık. Neyse ki hepsinde ucuz atlattık veya atlattım. Okumak isterseniz Başımıza Gelenler bölümüne göz atabilirsiniz. Bir yürüyüşe çıkmadan önce başına neler gelebileceğini bilmek yürüyüşünüzü daha güvenli kılar. Çünkü istemsiz bile olsa bazı önlemler alırsınız. Bir futbol takımı bile maça çıkmadan önce rakibinin en tehlikeli yönlerini araştırıyor. Buna ek olarak rahat bir yürüyüş için neler yapmalısınız biraz onlardan bahsedeceğim

Ayak Kitleme Tekniği

Adımları tam atmak demektir. Yani bir ayaklarınızı sürterek yürümeyin. Her zaman tek ayağınız üzerinde olun. Zaten biraz dikkat ederek yürürseniz sonrasında bu şekilde yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Sağ ayak yerdeyken sol havada sol yerdeyken sağ havada olmalı. Tabi arazi koşulu değişirse bu tekniği uygulamak zorlaşır. Ama şöyle bir artısı var. Yürürken havada olan ayağınızı üzerine yük binmediği için dinlendirmiş olursunuz. Dolayısıyla daha az yorulursunuz.

Tempo ve Denge

Bir başkasına yetişmek için kendiniz kasmayın. Kasarsanız daha çok yorulursunuz. Her insanın temposu farklıdır. Kendi temponuza uyun. İlla ki sizin temponuzda birileri çıkacaktır. Ayaklarınızı kısa ve dengeli atmaya özen gösterin. Daha güvenli bir yürüyüş için etkilidir.

Yürüyüş Hızı

Sırt çantasız ortalama hız, düzgün arazide 4.5-5 km/saat kadardır. Sırt çantası varsa bu 3.5 km/saat’e düşer. Arazi şartları da hızı etkileyecektir. Sert olmayan kumlu yolda ortalama hız 2.5 km/saat civarında olup sık orman içinde bu 2 km/saat’e kadar düşer. Dağlık arazide yokuş tırmanırken ise hız yaklaşık 1.5 km/saat olur.

Molalar

Uzun molalar vermemeye dikkat edin. Genelde 40-50k yürüyüp 10 dk mola vermeniz ideal olacaktır. Çok dik çıkışlar yaptığınızda ise ayakta 5dklık bir mola sizi toparlayacaktır. Uzun molalarda bir oturduğunuzda vücut kendini bırakır. Ve kalkmakta zorluk çekersiniz. Eğer parkurunuz uzunsa patikayı 2’ye bölüp tek bir uzun mola verin. Bu uzun molada da enerjinizi toparlayacak şeyler yiyin. Yemek sonra dik bir eğim çıkılacaksa yemek olayı eğim sonrasına bırakılmalı. Molalarda terliyken üşütmemek için dikkat edin. Baton kullanmak daha az yorulmanızı sağlar.

Rehber

Rehberiniz ne derse harfiyen uyun. Bir rehberiniz yoksa aranızdan bir kişiyi rehber seçin. Grup kalabalıksa 2 veya daha fazla rehber olmalıdır. Bir rehber en önde bir rehber de en arkada olmak üzere dağılım yapılmalıdır. 1 rehberiniz varsa sizde yola çıkmadan parkurun rota bilgisini telefonunuza veya gps cihazınıza yükleyin. Her daim can yeleğiniz elinizin altında olsun.

Kaza Riskleri

Hayatta her daim kaza yaşama riskiniz var. Trekking’de bile. Bu yüzden gruptan ayrı hareket etmeyin, rehberin sözünden çıkmayın, kimseye haber vermeden bir yere gitmeyin. 2 dklığına bile olsa haber verin öyle gidin. Bak demedi deme. Başımıza gelenler var, tecrübelere dayanarak bunları söylüyorum. Olası bir kaybolma ihtimaline karşı yanınızda düdük olmasında fayda var. Yabani hayvanla karşılaşma ihtimali de varsa düdük çalarak ilerlemek gerekir. Yani gürültü yapıp hayvanı kaçırmak lazım. İnişlerde, kaygan ve taşlık zeminlerde sakatlanmalara karşı daha dikkatli olun. En fazla sakatlıklar geri dönüş yolunda veya bitişe yakın olur. Bu zamanlarda daha dikkatli olmak gerekir.

Son olarak doğayla yarışmayın kaybedersiniz. Bilgi ve tecrübeniz yetersiz kalıyorsa o işe girişmeyin ve bilmediğiniz yollara girmeyin.

Ek bilgi: Buradaki bilgiler yaşanmış olaylar doğrultusunda edindiğimiz tecrübelere dayanarak yazılmıştır. Bol keseden atmıyoruz :)

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

The North Face M Storm Hike GTX Erkek Ayakkabı T932ZS

Yaklaşık bir yıldır kullandığım bu outdoor ayakkabı hakkında ...

Instagram

 • 2011, 2013, 2015 derken 2017'de de Kaçkar dağlarındaydım. Diğer bir deyişle her iki yılda bir toprak beni çağırıyor :)). Yıl oldu 2019. İçimde yine bir Kaçkarlara gitme hissi ama pek mümkün görünmüyor. Londra'dan oralara gitmek bu yıl için oldukça zor bir plan. 
Fotoğrafta gördüğünüz yer Öküz yatağı. Suyun yer altından çıktıktan 5dk sonra görmüş olduğu sulak ve düzlük bir alan. Harika bir çadır alanı olduğunu düşünebilirsiniz ancak burası ve buna benzer yerler kamp için uygun değil. İlk neden burası Karadeniz ve ne zaman yağmur yağacağı, sel olacağı belli olmaz. Bir gece başlayan yağmur sizi suyun içinde bırakabilir veya alıp götürebilir. İkinci neden ise bu gibi yerler sulak olduğu için normalden soğuk hissetmenize ve gece daha fazla üşümenize neden olur. Üçüncü neden ise adından da anlayacağınız üzere bir sürü öküz var :) Bir gün Londra'dan Kaçkarlara, oradan da uzakdoğuya dogru motorla bir tur yaparım mı acaba? Neden olmasın ki 😉
 • Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olması dileğiyle. 
2017 Kerpe Yolu
 • Birleşik krallıkta öyle beğendiğiniz her yere çadır kuramazsınız. Çünkü böyle araziler ya birisine ait(bir düke ait olabilir) ya da kamuya açık alan(çok fazla günübirlik yürüyüşünün geldiği yerler) olduğundan dolayı çadır kurulması yasaklanmış. Burada çadır kurabilmek için kimsenin olmadığı ıssız yerler bulacaksınız ya da kamp alanlarını tercih edeceksiniz. Neyse ki kamp/karavan kültürü oldukça yaygın ve etrafta çok fazla kamp alanı var. 
Snowdonia Milli Parkı, Wales
 • Bolu-Düzce sınırında kalan ve harika bir ormana sahip olan Sinekli yaylası tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Doğa da kamp yapmayı sevenler için harika bir yer. Gittiğinizde koruyup kollamayı unutmayın.

Sinekli Yaylası, Bolu
 • Sırada arşivimi karıştırırken bulduğum bu ilginç fotoğraf var.

Yıl 2015. Erzurum'dan Artvin'e doğru ilerliyorum. Artvin barajı etrafında kıvrıla kıvrıla yol alırken bir viraj sonrasında aniden karşıma çıkan bu manzara beni çok şaşırtmıştı. Apar topar arabayı bir yere çektim ve manzarayı izlemek yerine incelemeye başladım. Ne oluyordu orada ve nasıl bir gün batımıdır bu? Resmen dağ alev almış yanıyordu. Güneşin batarken oluşturduğu kızıllık dağ ve bulutların arasında kalınca bu güzel görüntü ortaya çıkmıştı. Güneş batınca görsel şölende bitti ben de yoluma devam ettim. Herkes yoluna gibi bir şey olmuştu.
 • Orman her zaman sürprizlerle doludur. Bazen yaban hayvanlarını görürsünüz bazen de böyle güzel evleri. 
Dorking, London
 • Doğadayken doğayla yarışmayın ki başınıza iş açmayın. Tecrübe ile sabit 😊

Bir selam vermeyeli ve bir fotoğraf paylaşmayalı uzun zaman olmuş. 
Selamlar, saygılar 👋

Seven Sisters, United Kingdom
 • Frig fotoğraflarında gezinirken bu fotoğrafı hiç paylaşmadığımı fark ettim. 
Frig vadilerinde karşılaştığımızda biz yürüyorduk onlarsa eşekleriyle geziyordu. Muhabbete başlayınca bir ihtiyacımızın olup olmadığını sordular, yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonrasında köydeki köpekler bize saldırmasın diye köy çıkışına kadar bize eşlik ettiler. Boyunuz küçük, yaşınız küçük ama yüreğiniz kocaman.

Takip Et