Kampçılık

Trekking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

O kadar söylüyoruz ediyoruz ama yok arkadaş. Hala başımıza bir şeyler geliyor. Bir yürüyüşte başınıza ne gelebilir demeyin, bir çok olay yaşadık. Neyse ki hepsinde ucuz atlattık veya atlattım. Okumak isterseniz Başımıza Gelenler bölümüne göz atabilirsiniz. Bir yürüyüşe çıkmadan önce başına neler gelebileceğini bilmek yürüyüşünüzü daha güvenli kılar. Çünkü istemsiz bile olsa bazı önlemler alırsınız. Bir futbol takımı bile maça çıkmadan önce rakibinin en tehlikeli yönlerini araştırıyor. Buna ek olarak rahat bir yürüyüş için neler yapmalısınız biraz onlardan bahsedeceğim

Ayak Kitleme Tekniği

Adımları tam atmak demektir. Yani bir ayaklarınızı sürterek yürümeyin. Her zaman tek ayağınız üzerinde olun. Zaten biraz dikkat ederek yürürseniz sonrasında bu şekilde yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Sağ ayak yerdeyken sol havada sol yerdeyken sağ havada olmalı. Tabi arazi koşulu değişirse bu tekniği uygulamak zorlaşır. Ama şöyle bir artısı var. Yürürken havada olan ayağınızı üzerine yük binmediği için dinlendirmiş olursunuz. Dolayısıyla daha az yorulursunuz.

Tempo ve Denge

Bir başkasına yetişmek için kendiniz kasmayın. Kasarsanız daha çok yorulursunuz. Her insanın temposu farklıdır. Kendi temponuza uyun. İlla ki sizin temponuzda birileri çıkacaktır. Ayaklarınızı kısa ve dengeli atmaya özen gösterin. Daha güvenli bir yürüyüş için etkilidir.

Yürüyüş Hızı

Sırt çantasız ortalama hız, düzgün arazide 4.5-5 km/saat kadardır. Sırt çantası varsa bu 3.5 km/saat’e düşer. Arazi şartları da hızı etkileyecektir. Sert olmayan kumlu yolda ortalama hız 2.5 km/saat civarında olup sık orman içinde bu 2 km/saat’e kadar düşer. Dağlık arazide yokuş tırmanırken ise hız yaklaşık 1.5 km/saat olur.

Molalar

Uzun molalar vermemeye dikkat edin. Genelde 40-50k yürüyüp 10 dk mola vermeniz ideal olacaktır. Çok dik çıkışlar yaptığınızda ise ayakta 5dklık bir mola sizi toparlayacaktır. Uzun molalarda bir oturduğunuzda vücut kendini bırakır. Ve kalkmakta zorluk çekersiniz. Eğer parkurunuz uzunsa patikayı 2’ye bölüp tek bir uzun mola verin. Bu uzun molada da enerjinizi toparlayacak şeyler yiyin. Yemek sonra dik bir eğim çıkılacaksa yemek olayı eğim sonrasına bırakılmalı. Molalarda terliyken üşütmemek için dikkat edin. Baton kullanmak daha az yorulmanızı sağlar.

Rehber

Rehberiniz ne derse harfiyen uyun. Bir rehberiniz yoksa aranızdan bir kişiyi rehber seçin. Grup kalabalıksa 2 veya daha fazla rehber olmalıdır. Bir rehber en önde bir rehber de en arkada olmak üzere dağılım yapılmalıdır. 1 rehberiniz varsa sizde yola çıkmadan parkurun rota bilgisini telefonunuza veya gps cihazınıza yükleyin. Her daim can yeleğiniz elinizin altında olsun.

Kaza Riskleri

Hayatta her daim kaza yaşama riskiniz var. Trekking’de bile. Bu yüzden gruptan ayrı hareket etmeyin, rehberin sözünden çıkmayın, kimseye haber vermeden bir yere gitmeyin. 2 dklığına bile olsa haber verin öyle gidin. Bak demedi deme. Başımıza gelenler var, tecrübelere dayanarak bunları söylüyorum. Olası bir kaybolma ihtimaline karşı yanınızda düdük olmasında fayda var. Yabani hayvanla karşılaşma ihtimali de varsa düdük çalarak ilerlemek gerekir. Yani gürültü yapıp hayvanı kaçırmak lazım. İnişlerde, kaygan ve taşlık zeminlerde sakatlanmalara karşı daha dikkatli olun. En fazla sakatlıklar geri dönüş yolunda veya bitişe yakın olur. Bu zamanlarda daha dikkatli olmak gerekir.

Son olarak doğayla yarışmayın kaybedersiniz. Bilgi ve tecrübeniz yetersiz kalıyorsa o işe girişmeyin ve bilmediğiniz yollara girmeyin.

Ek bilgi: Buradaki bilgiler yaşanmış olaylar doğrultusunda edindiğimiz tecrübelere dayanarak yazılmıştır. Bol keseden atmıyoruz :)

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By İbrahim Uylaş
Load More In Kampçılık

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rakamlari giriniz. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Check Also

The North Face M Storm Hike GTX Erkek Ayakkabı T932ZS

Yaklaşık bir yıldır kullandığım bu outdoor ayakkabı hakkında ...

Instagram

  • Yol varsa yürürüm, çanta varsa taşırım, Buff varsa takarım, Fuji varsa fotoğraf çekerim :) 27 Mayıs 2018
Lake District Milli Parkı, Birleşik Krallık

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
#lake #lakedistrict
  • İngiltere'de küçükbaş hayvancılık çok yaygın. Her yerde bu sevimli şeyleri görebilirsiniz. 
Burası ise Harry Potter'ın çekildiği Lacock Abbey'in yanıbaşındaki çiftlik. Kendime şunu söylüyorum, "Taa oralara kadar git. O ünlü yerin fotoğrafı yerine bu çiftliğin fotoğrafını çek ve paylaş, değişik." Ilgi alanı sanırım :) #yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker
#nature  #wanderlust
  • Şöyle bir dostunuz olsun ister miydiniz? Ben isterdim.

5 Mayıs 2017, Kerpe, Kocaeli

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping 
#tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust
  • Birleşik krallıkta neredeyse tüm araziler taşlarla veya ağaçlarla bölünmüş. Herkesin yeri belli yani. Özel mülk olduğu için kafanıza göre istediğiniz yerde kamp yapamıyorsunuz. Değil kamp yapmak yürüyerek geçemiyorsunuz bile.

Hatta şöyle bir hikayem de var. Bir yürüyüşte kamp alanına dönerken haritada kestirme bir yol gördüm. Kmlerce yürümüşüm,  yorgunluk almış başını gitmiş, suyum bitmiş, karnım aç falan. Henüz perişan bir halde degilim ama yakınım. O yüzden erken bitireyim istiyorum. 4-5km daha yürümektense şuradan hemen geçer kamp alanına ulaşırım dedim ve yürüyüş yolundan çıktım. Zaten stabilize yol, arabalar geçtiğine göre sorun yok dedim ve yemeğin,suyun hayaliyle devam ettim. Tam kamp alanına geldim derken yolu geçemedim. Çünkü herkes arazisini çevirmiş, yolunu kapamış. Içeride köpekler de var. Sevimlilerden değil, sizi yemek istercesine saldırabilen vahşi olanlardan. Hayır, kamp alanını da görüyorum 200 metre falan kalmış, tam karşımda. Ama geçemiyorum, her yer kapalı. Bir müslüman(insan) da yok ki rica edeyim de beni geçirsin. Özel mülke izinsiz girsem ecnebi memlekette başıma iş açarım diye düşündüm. Hatta birisinde yazı vardı "yürüyüşçü dost arazime girme, lütfen başka bir yoldan git" diye. Gerçekte bas git lan başka bir yol bul kendine gibi bir şey yazıyordu 😜. Sonra geldiğim yolu geri döndüm ve yürüyüş yoluna tekrar girdim. Kıvrak zekam sayesinde bir kaç km daha yolumu uzatarak kamp alanına ulaştım. Bundan aldığım ders ise Sör(Sir) olana kadar yürüyüş yolundan çıkma ibrahim.

28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere
  • Bazı fotoğraflar ruha dokunur ve çok şey anlatır. Bu da benim için o fotoğraflardan biri oldu. 
Peki size de bir şeyler anlatıyor mu 🤔, yoksa ben mi deliriyorum 🤨😃 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature #peakdistrict #wanderlust
  • Sanırım şu güzel fotoğrafı bozan tek şey benim :) 28 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping #tentlife #tent #tentcamping #outdoor #outdoorlife #backpacker #nature #peakdistrict #wanderlust
  • Ben sadece bu topraklardan geçen bir yolcuyum. Etliye sütlüye karışmam yani :) 27 Nisan 2019
Peak District Milli Parkı, Ingiltere

#yolacikmali #hiking  #hike #trek #trekking 
#camping #camplife #ourcamplife #wild #wildcamping
#peakdistrict #peakdistrictwalks #ukhikingofficial #outdoor #outdoorlife #backpacker 
#nature  #wanderlust

Takip Et